Aranżacja balkonu: przesłony z roślin na balkon

2015-03-23 15:02

Jeśli masz balkon, który nie jest osłonięty z boków ścianami, na pewno zastanawiałeś się, jak zmienić tę przestrzeń w kameralne, zaciszne i osłonięte przed niepożądanym wzrokiem miejsce. Osłonięcie balkonu materiałowymi parawanami, matami bambusowymi czy plastikowymi arkuszami to najprostsze, ale często niezbyt estetyczne rozwiązanie. Zdecydowanie bardziej atrakcyjnym wizualnie wyjściem jest stworzenie przesłony z roślin na balkon!

Spis treści

  1. Roślinne przesłony na balkon: rodzaje roślin i podpór
  2. Roślinne przesłony na balkon: pielęgnacja roślin pnących

Jeśli masz balkon, który nie zapewnia prywatności, warto pomyśleć podczas jego aranżacji o przesłonach. Osłanianie balkonów przesłonami z mat i tkanin to jedne z najpopularniejszych sposobów na odgrodzenie balkonu od otoczenia – są łatwe do zamontowania i niedrogie. Ich minusem jest jednak wygląd. Zdarzają się co prawda parawany wykonane z nieco bardziej estetycznych materiałów, ale większość z nich nie poraża efektownością. Coraz popularniejszą alternatywą dla tego typu przesłon są ekrany z roślin na balkon, które nie dość, że przepięknie się prezentują, to jeszcze tworzą magiczną, urokliwą atmosferę.

Roślinne przesłony na balkon: rodzaje roślin i podpór

Ekrany z roślin możemy zrobić, sadząc po obu stronach balkonu rząd krzewów lub niewysokich drzew albo tworząc zasłonę z pędów roślin zwieszających się z zawieszonych na dowolnej wysokości donic. Jednak najszybszy i najpiękniejszy efekt osiągniemy, gdy sięgniemy po rośliny pnące i posadzimy je przy kratach, prętach lub innych podporach (które już same w sobie będą osłoną!). Podstawowymi grupami, na które dzielą się pnącza, są rośliny jednoroczne i wieloletnie. Pnącza jednoroczne (takie jak wilce, powoje, groszki i kobea pnąca) cechują się szybkim wzrostem i obfitym kwitnieniem, jednak wybierając tego typu rośliny trzeba co roku sadzić nowe sadzonki. Z kolei pnącza wieloletnie (wiciokrzew, winorośl, bluszcz, winobluszcz, powojniki) spełniają swoją funkcję również poza sezonem wiosenno-letnim, jednak wymagają zdecydowanie większej opieki – w końcu mają służyć nam przez wiele lat. Rośliny pnące mogą owijać się wokół podpór (fasola, chmiel, tunbergia, wiciokrzew, wilce) lub czepiać pędami (dynia, kobea, nasturcja, groszek), przylgami (winobluszcz) i korzonkami przybyszowymi (bluszcz, hortensja). Rodzaj podpory musi więc być dobrany do charakteru rośliny, którą wybieramy. Mogą to być siatki, sznury, słupki, kratki lub ściany, ale niektóre pnącza bez problemu owiną się także wokół barierki. Podpory można przymocować do donic, w których sadzimy pnącza albo bezpośrednio do konstrukcji balkonu. Ważny jest również odpowiedni dobór pojemnków, w których będziemy uprawiać pnącza. Rośliny wieloletnie sadzi się zazwyczaj w dużych, drewnianych lub kamiennych naczyniach, a rośliny jednoroczne – w plastikowych donicach lub skrzynkach.

Roślinne przesłony na balkon: pielęgnacja roślin pnących

Zasadzone w roli przesłon na balkonie rośliny pnące narażone są na wysuszające działanie słońca i wiatru, dlatego wymagają regularnego (acz zgodnego z wymaganiami danego gatunku) podlewania i nawożenia. Ponadto warto osłaniać je na zimę, szczególnie jeśli nasz balkon zdobią młode rośliny. Pnącza najlepiej czują się w urodzajnej, przepuszczalnej glebie, lubią też nawozy mineralne. Kwitnienie tego typu roślin może być przedłużone poprzez systematyczne usuwanie pędów z przekwitłymi kwiatami.