Aglonema – ciekawa roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. ZDJĘCIA

2017-12-21 10:57

Aglonema to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Jest łatwa w uprawie, a do tego oczyszcza powietrze z toksyn. Można ją ustawiać w miejscach słabiej oświetlonych, a takich nie brakuje w naszych mieszkaniach. Poznaj aglonemę i dowiedz się, jak ją pielęgnować. Zobacz ZDJĘCIA aglonemy we wnętrzach.

Spis treści

  1. Aglonema – jak kupować roślinę?
  2. Jak pielęgnować aglonemę w domu
  3. Aglonema z innymi roślinami doniczkowymi

Aglonema pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej – rośnie w Tajlandii, na Sri Lance, Indonezji i na Filipinach w tropikalnych lasach deszczowych, gdzie panuje duża wilgotność powietrza i wysoka temperatura, a światło jest rozproszone. Łacińska nazwa rośliny pochodzi od greckich słów: aglaos – jaskrawy oraz nema – nic.Aglonema należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Znanych jest ponad 20 gatunków z rodzaju Aglaonema. W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się aglonemę zmienną (łac. Aglaonema commutatum). Na rynku dostępnych jest wiele odmian, różniących się między innymi wielkością i kolorem liści oraz rysunkiem na liściach – ‘Silver Queen’ (najpopularniejsza, ma liście ze srebrnymi wybarwieniami), ‘Maria’, ‘Silver Bay’, ‘Stripes’, ‘Cutlass’, ‘Gemini’, ‘Sparkling Sarah’, ‘Green Lady’ to tylko niektóre z nich.Aglonema tworzy kępy dekoracyjnych liści dorastających – w zależności od gatunku i odmiany – do 30–80 cm wysokości. Roślina kwitnie rzadko, zazwyczaj w miesiącach letnich. Kwiaty są zebrane w białą kolbę otoczoną zielonkawą lub białawą pochwą – to kwiatostan charakterystyczny dla rodziny obrazkowatych.Choć z jednej strony aglonema jest rośliną silnie trującą, to z drugiej jest jedną z najlepszych roślin pochłaniających z pomieszczeń toksyny, np. formaldehyd.

>>Przeczytaj też: Trujące domowe rośliny doniczkowe

Aglonema – jak kupować roślinę?

Przy zakupie aglonemy wybierajmy egzemplarz o jędrnych, mocnych i wzniesionych liściach, bez objawów żółknięcia oraz oznak chorób i żerowania szkodników – na liściach i łodygach nie może być brązowych plam, a krawędzie liści nie mogą być przyschnięte i brązowe.Pamiętajmy, by podczas transportu do domu zapewnić roślinie temperaturę minimum 12 st. C. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie, aby roślina nie ucierpiała z powodu niskiej temperatury. Można na przykład owinąć transportowaną roślinę w kilka warstw gazety lub tektury falistej.

Jak pielęgnować aglonemę w domu

Aglonema jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby zdobiła nasze wnętrza trzeba jednak zadbać o kilka elementów.

  • Aglonema do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowiska jasnego, ale o świetle rozproszonym (bezpośrednie promienie słońca nie są wskazane, ponieważ mogą wypalić liście). Można ją z powodzeniem ustawiać w miejscach słabiej oświetlonych.
  • Optymalna temperatura uprawy aglonemy wynosi od 18 do 22 st. C latem i około 15 st. C zimą.
  • Aglonema toleruje suche powietrze, które zazwyczaj panuje w naszych domach. W okresie grzewczym warto ją jednak zraszać dwa razy w tygodniu. Aby podnieść wilgotność powietrza można też umieścić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą.
  • Roślinie szkodzą przeciągi i zimne powietrze, które może powodować żółtawe plamy na liściach. Dlatego aglonemę należy ustawiać z dala od drzwi i okien.
  • Aglonemę należy podlewać regularnie, nie dopuszczając do przeschnięcia podłoża – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Do podlewania należy używać wody odstanej, o temperaturze pokojowej. Zimą podlewamy rzadziej. Roślina nadaje się do uprawy hydroponicznej.
  • Liście aglonemy należy czyścić z kurzu, ścierając go wilgotną ściereczką (często płukaną w letniej wodzie). Nie wolno stosować preparatów do nabłyszczania liści!
  • Od wiosny do jesieni aglonemę warto zasilać nawozami płynnymi do roślin o ozdobnych liściach, raz na 3–4 tygodnie. Zimą należy zaprzestać nawożenia.
  • Latem aglonemę można wystawiać na zewnątrz, lecz nie ustawiać jej w pełnym słońcu.
  • Roślinę przesadza się co roku na wiosnę używając gotowej ziemi do roślin doniczkowych. Przy przesadzaniu nie należy zbyt mocno ugniatać ziemi w doniczce. Zawsze należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki.
  • Aglonemę rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Najlepiej robić to wiosną, przy okazji przesadzania.

Aglonema z innymi roślinami doniczkowymi

Ciekawy efekt dają kompozycje stworzone z kilku odmian aglonemy różniących się kolorem i wzorem na liściach. Roślina ta dobrze prezentuje się również w kombinacjach z innymi roślinami o właściwościach oczyszczających powietrze, takimi jak paprotka Nephrolepis czy skrzydłokwiat.

>>Przeczytaj też: Rośliny w mieszkaniu: siła zieleni kwiatów doniczkowych