ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: KONKURS! Pierwszy raz kategoria dla projektantów wnętrz!

 zycie w architekturze logo

Tylko do 14 lutego potrwa przyjmowanie zgłoszeń w prestiżowym konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Celem konkursu jest wskazanie najważniejszych polskich obiektów architektonicznych ostatnich dwóch lat. Najlepsze realizacje rywalizować będą aż w pięciu kategoriach. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad przedsięwzięciem.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to wysoko ceniony przez środowisko architektów konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. Realizacje do Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE mogą być zgłaszane przez: autorów i zespoły autorskie projektów architektonicznych budynków, autorów i zespoły autorskie projektów przestrzeni publicznych oraz autorów i zespoły autorskie projektów wnętrz. 14 lutego 2015 roku upływa termin przyjmowania zgłodzeń do konkursu, którego Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator".

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: Najlepszy Obiekt Architektury

W VIII edycji Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, rywalizować będą najznakomitsze obiekty architektury, które zrealizowane zostały w latach 2013-2014. O miano najlepszego z najlepszych, walczyć będą aż w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna i - po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu - wnętrze użyteczności publicznej. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To jednak nie wszystko – poza nagrodami jury, własne wyróżnienia przyznają ministrowie kluczowych dla architektury resortów, takich jak: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Sportu i Turystyki. Tytuł Ulubieńca Polski wręczą internauci, którzy mogą wybrać swojego faworyta głosując na stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: jury konkursowe

W jury Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE zasiądą: Magdalena Staniszkis, adiunkt w Pracowni Projektowania Miejskiego naWydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w latach 1993-1997 członkini Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, prowadząca studio Staniszkis Architekt, Mariusz Ścisło, prezes SARP, współzałożyciel pracowni FS&P Arcus, Antoni Domicz, współzałożyciel pracowni M. i A. Domicz, laureat Honorowej Nagrody SARP (2014, wspólnie z Małgorzatą Pizio-Domicz), w latach 2006-2012 prezes opolskiego oddziału SARP, Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group, w latach 1995-1996 stypendysta rządu francuskiego i praktykant w kilku renomowanych pracowniach europejskich, m.in. w Jean Nouvel Architecture, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator", juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych. Zadaniem jury będzie ocena zgłoszonych obiektów i wskazanie 15 realizacji nominowanych do nagród głównych. Autorzy nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej, otwartej dla publiczności prezentacji, która odbędzie się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: ogłoszenie wyników

Ogłoszenie wyników VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nastąpi podczas uroczystej gali w kwietniu 2015 roku. Tradycyjnie nagrodami w konkursie są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

Terminarz konkursu:

14 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu
11 - 12 marca 2015 – publiczna prezentacja finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek wielorodzinny, przestrzeń publiczna, budynek jednorodzinny, wnętrze użyteczności publicznej), otwarta dla publiczności i mediów;
11 marca – 2 kwietnia 2015 – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
17 kwietnia 2015 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE organizowany jest od 1995 roku. Dotychczas odbyło się 7 edycji – 2 ogólnopolskie i 5 warszawskich. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyły w sumie 2764 realizacje. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się tak cenione pracownie jak HS99, JEMS Architekci, APA Kuryłowicz & Associates czy Maćków Pracownia Projektowa.

Regulamin Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

O tym, czym różni się konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE od innych konkursów organizowanych w Polsce i dlaczego warto wziąć w nim udział, opowiada juror Magdalena Staniszkis

 

Ocena: 0

POLECANE ARTYKUŁY