Wystrój wnętrz to oprócz kolorów, mebli i dodatków także odpowiednie światło. Dobrze przemyślane oświetlenie wnętrza stworzy atmosferę, pomoże się skupić i będzie sprzyjać relaksowi. Wystrój wnętrz: podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia.

Wystrój wnętrz: nastrojowe oświetlenie

Przy sztucznym świetle spędzamy wiele godzin dziennie, szczególnie w okresie zimowym. Planując oświetlenie wnętrza, przemyślmy rozmieszczenie lamp w różnych miejscach pokoju. Wysoka lampa stojąca oboka fotela umożliwi nam wieczorne czytanie, a niska na regale delikatnie rozświetli wnętrze i uprzyjemni oglądanie telewizji. Nie ograniczajmy się tylko do oświetlenia ogólnego. Daje co prawda dobrą orientację w pomieszczeniu, ale jest zbyt surowe i pozbawione nastrojowości. Najlepiej połączmy je z oświetleniem punktowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie

  • Wymiar lampy. Dostosuj go do wielkości pokoju. W małym wnętrzu przeszkadzać będzie abażur XXL, a w dużym nie sprawdzi się lampka w wersji mini. Do niskich pomieszczeń wybierzmy plafony lub lampy wiszące na krótkim sznurze. W wysokich lepiej będą się prezentować wielopunktowe żyrandole.
  • Materiał. Najbardziej trwałe są oprawy z metalu. Gorzej na ich tle wypadają szklane, plastikowe, z tkaniny i papieru. Na korzyść ostatnich przemawia jednak niska cena (możemy je często wymieniać).
  • Światło. Zwróćmy uwagę, w którym kierunku pada i jaką ma intensywność. Skierowane do góry rozproszy się po całym wnętrzu. Klosz wielopunktowy rozświetli kilka miejsc naraz. Ciemny abażur gwarantuje nastrojowe oświetlenie wnętrza, a przezroczysty – jasne, intensywne.