Tajemnicze wnętrza pełne dziwnych przedmiotów, blasku złoceń, kryształów i lakierowanych powierzchni, które mogą wydawać się kiczowate, ale traktowane z przymrużeniem oka stają się przyciągające i fascynujące – to właśnie kwintesencja stylu teatralnego!

Styl teatralny: z przepychem, ale niedrogo

Styl teatralny cechuje się niezwykłym eklektyzmem – jest on połączeniem stylu glamour z wpływami klasycznymi, orientalnymi, vintage i retro, a czasem nawet z nowoczesnymi elementami. Liczy się w nim przede wszystkim wrażenie, dzięki czemu urządzając teatralne wnętrze nie musimy ograniczać się w kwestii wzorów, kolorów i bogactwa dodatków dekoracyjnych. Nie chodzi tu o prawdziwy luksus, a o zabawę konwencją, która daje ogromne możliwości tworzenia niepowtarzalnych wnętrz. Kryształy mogą być prawdziwe, ale najczęściej są plastikowe, srebro bywa aluminiowe, zaś złocenia pochodzą z puszki z farbą. Pikowane kanapy i zagłówki czy obite materiałem ściany mogą być kosztowne, jednak bez problemu zastąpisz je tapetą z efektem pikowania.

Styl teatralny: bez umiaru!

Nie żałuj sobie mebli, kolorów i efektów specjalnych! Ustaw dużo sprzętów (o krok od zagracenia), pomieszaj stare z nowoczesnym. Prawdziwy antyk nie zaszkodzi, ale lepiej, żeby nie był zbyt cenny, wtedy bez żalu przemalujesz go na złoto czy różowo. Kanapy i fotele zarzuć dużą ilością poduszek, pledów i narzut, koniecznie wykonanych z efektownych materiałów – jedwabiu, satyny i aksamitu. Przydadzą się też pióra i futra, a takie dodatki dekoracyjne jak rzeźbione ramy luster i obrazów, kryształowe żyrandole, poroża i rzeźby to wręcz obowiązek. Wszystko ma się skrzyć, połyskiwać i tajemniczo wyłaniać się z mroku. Podstawowymi kolorami stylu teatralnego są więc srebro i złoto, zmysłowy fiolet, wytrawny burgund i krwista czerwień. Najlepiej prezentują się na ciemnym tle – czarne lub szare ściany to strzał w dziesiątkę. Oświetlenie zaaranżuj tak, by podkreślić jakiś mebel, obraz czy tkaninę. Światło ślizgające się po udrapowanej materii lub po futrze wywoła wrażenie, o które nam chodzi. Zapalaj świece i lampiony. Pozłacane, kryształowe i lśniące elementy wyłapią i zwielokrotnią ich blask.