Wystrój wnętrz: urządzamy wnętrze w stylu kolonialnym

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz jest bardzo charakterystyczny i wyrazisty, jednak posiada on zwolenników zarówno wśród miłośników egzotycznej stylistyki, jak i osób lubiących klasyczne wnętrza i tradycyjne rozwiązania. Co powinno składać się na wnętrze w tym stylu? Jak wyglądają meble kolonialne? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, sprawdź nasz poradnik!

Poddasze w stylu kolonialnym
Łazienka w stylu kolonialnym
Wnętrze nawiązujące do kolonialnej stylistyki
Męskie wnętrze w stylu kolonialnym
Jadalnia w stylu kolonialnym

W fachowej literaturze określenie „styl kolonialny” odnosi się do architektury i mebli powstałych w koloniach amerykańskich przed rokiem 1776. Drugą najpopularniejszą definicją tego określenia jest brytyjski styl kolonialny, który powstał w XIX wieku, w strefie wpływów imperium brytyjskiego – w Indiach, Tajlandii, Laosie, Birmie i Indonezji. Wszystko zaczęło się od tego, że brytyjscy urzędnicy, kupcy i wojskowi delegowani do kolonii pragnęli przenieść komfort swoich angielskich domów do nowego miejsca zamieszkania. Początkowo wszystkie elementy wyposażenia wnętrz (porcelanę, srebra, meble, dywany) sprowadzali oni z Europy, ale nie minęło wiele czasu, nim okazało się, że w wilgotnym klimacie sprzęty szybko niszczeją. Wytwarzanie ich powierzono zatem miejscowym rzemieślnikom, którzy, wykorzystując bambus, rattan, mahoń i tek, wytwarzali meble będące mieszanką motywów angielskich i azjatyckich lub afrykańskich. Wełniane dywany zamieniono na plecione z juty lub sizalu, wyłożone poduszkami lekkie ławki z rattanu lub bambusa zastąpiły tapicerowane kanapy, a ciężkie stoły z wytrzymałego, ciemnego drewna wyparły pulpity wykonane z europejskich gatunków drzew.

Wnętrza w stylu kolonialnym: meble plecione, ciemne drewno i naturalne tkaniny

Styl kolonialny ma wiele odmian. Jedną z nich jest trend obozowy (tak zwany „camp style”), na który składają się lekkie, składane, najczęściej bambusowe sprzęty. Podobne podziwiać mogliśmy w filmie „Pożegnanie z Afryką”. Używane niegdyś przez myśliwych i wojskowych doskonale prezentują się w mieszkaniu. Zestawiaj je z jednobarwnymi tkaninami (len, płótno, surówka jedwabna) w postaci zasłon i obić, orientalnymi dodatkami dekoracyjnymi i egzotycznymi roślinami. Nieco bardziej okazały jest styl plantatorski, w którym masywnym meblom kolonialnym z ciemnego drewna lekkości dodają rattanowe plecionki, sizalowe maty i przewiewne tkaniny. Obowiązkowym elementem są tu wiatraki (podsufitowe lub stojące), a dekoracyjne drobiazgi (figurki plemiennych bóstw, maski, tradycyjne instrumenty) powinny być wykonane z charakterystycznych dla Czarnego Lądu materiałów – kości słoniowej czy hebanu. Tego typu wnętrze dopełnić można także charakterystycznymi dla kolonii czy plantacji przedmiotami – skrzyniami z nadrukami, służącymi niegdyś do przewozu dóbr, czy tabliczkami reklamującymi towary z zamierzchłej epoki. Tkaniny w kolonialnej aranżacji mogą również powielać wzory zwierzęcych skór (pasy, cętki, plamy) albo typowo afrykańskie desenie (mocne wzory, geometryczne motywy), jednak tego typu obicia są dość agresywne, ogranicz się więc do jednej lub dwóch rzeczy z tego typu materiałami. Tło dla wszystkich tych niezwykle wyrazistych elementów powinno być spokojne i neutralne – jednolite jasne ściany utrzymane w bieli i beżach oraz drewniana podłoga będą strzałem w dziesiątkę.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Michał Przeździk, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Krzysztof Zasuwik, Sara Niedźwiecka, Yassen Hristov

POLECANE ARTYKUŁY