Projekt wnętrz idealny, czyli jaki? Jedno jest pewne – dla każdego zupełnie inny! Wnętrze mieszkania skrojone na miarę naszych potrzeb i oczekiwań, będzie różniło się w zależności do charakteru lokatora, aranżacyjnych upodobań i indywidualnych potrzeb. Jeden wybierze bogactwo formy i udomowi we wnętrzu przepych. Inny – postawi na monochromatyczne wnętrze utrzymane w skrajnym minimalizmie. Jaki styl aranżacyjny króluje w większości polskich mieszkań?

Styl minimalistyczny na piedestale!

Wymarzony projekt wnętrz statystycznego Polaka to wnętrze modne, którego aranżacja jest odzwierciedleniem zasady „mniej znaczy więcej". Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych meblościanek, rezygnujemy z boazerii i pstrokatych akcentów w wystroju wnętrz, decydując się na stonowane kolory sprzyjające równowadze i harmonii we wnętrzu. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Komandor, aż 64% Polaków stawia na projekt wnętrz w stylu minimalistycznym! Wnętrza mieszkań coraz częściej charakteryzują się prostotą i oszczędnością formy. Króluje w nich przestrzeń, a nie jak do tej pory bywało – bogactwo dekoracji.

Minimalizm jako synonim współczesności

Dlaczego tak bardzo cenimy sobie minimalizm? Gdzie upatrywać jego początków? Korzenie minimalizmu sięgają Japonii, gdzie w cenie jest absolutna perfekcja, prostota i harmonia. Styl minimalistyczny powoli staje się synonimem współczesnego designu i trendu, za którym podążają głównie ludzie młodzi. Stylistyka, którą charakteryzuje prostota formy i oszczędność detali wchodzi nie tylko na salony, ale obejmuje całe przestrzenie mieszkalne. Kanciaste formy i doskonale oświetlone przestrzenie, sprzyjają wykreowaniu atmosfery spokoju i harmonii, w której gustuje właśnie minimalizm.

Wystrój wnętrz nowoczesnych: minimalizm na topie

Wnętrza urządzone w stylu minimalistnym rządzą się swoimi prawami i mają pewne wymagania. Istotna jest dbałość o każdy najmniejsze detal aranżacji, gdzie meble, oświetlenie i wszelkie dodatki, muszą ze sobą współgrać i stanowić spójną całość. Coraz częściej w przestrzeniach mieszkalnych możemy spotkać estetyczne łączenie prostych form geometrycznych, z elementami wykonanymi ze szkła, stali czy naturalnych materiałów. Wyjątkowego wyrazu przestrzeniom często dodają proste formy mebli, w których brak odkrytych powierzchni do eksponowania dekoracji czy rodzinnych pamiątek.

Dopełnij minimalizmu: dbałość o detal aranżacji

W przypadku wnętrz minimalistycznych niemałą rolę odgrywa oświetlenie. Dobrze dobrane i rozplanowane źródła światła, które pozwolą na optymalne doświetlenie wnętrza, pozwolą na dodatkowe podkreślenie wolnej przestrzeni, która jest w cenie. W kwestii kolorystyki stawiamy raczej na neutralność i stonowane barwy, które kojarzą się właśnie z umiarem. Równie dobrze zaprezentują się także stonowane wnętrza, do których wprowadzimy element ożywiający aranżację. Klasyczna i niezwykle elegancka czerń czy ognista czerwień – podkreślą charakter aranżacji i nadadzą jej ostatecznego wyrazu.