Kratka jest wzorem klasycznym, ale historia jej obecności we wnętrzach nie jest zbyt długa. Dopiero w połowie XX wieku została zapożyczona z tkanin ubraniowych i... zrobiła oszałamiającą karierę! Dodaje wnętrzom swojskiego ciepła i przytulności, jednocześnie sprawiając, że panuje w nich niewymuszona elegancja. Najsłynniejszymi wzorami w kratę są: szkocka kratka (zwana również tartanem), kratka Vichy i Burberry.

Kratka we wnętrzach: dowolny rodzaj w dowolnym miejscu

Kratka to wzór niezwykle klasyczny i bezpretensjonalny, motyw ten doskonale wpasowuje się więc w aranżacje w stylu wiejskim, rustykalnym i angielskim, a nawet francuskim. Jej prostota sprawia, że nadaje się także do ożywiania bardziej nowoczesnych wnętrz. Co ciekawe, mimo swojej wyrazistości, wzór ten bez problemu komponuje się z innego rodzaju motywami, można więc swobodnie zestawiać go z wzorami kwiatowymi czy geometrycznymi. Byle bez przesady! Szkocka kratka jest wielokolorowa, w stonowanych odcieniach, najczęściej pojawia się na obiciach mebli i tapetach oraz takich elementach wyposażenia wnętrz jak dywany, koce i zasłony. Kratka Vichy, pochodzenia francuskiego, jest bardziej subtelna – dwukolorowa, łącząca biel z błękitem, granatem i czerwienią, rzadziej zielenią. Kratka Vichy w formie skromnych, drobnych wzorków najlepiej sprawdza się tam, gdzie ogląda się ją z niewielkiej odległości. Dlatego zdobi się nią zazwyczaj dodatki i akcesoria kuchenne (zasłonki, obrusy, ściereczki, rękawice i poduszki na krzesłach) lub tekstylia sypialniane. Bielizna pościelowa i nocna w drobną krateczkę to już klasyka, dziś znowu na czasie. Wersja XL doskonale prezentuje się na obiciach i poduszkach dekoracyjnych. Burberry to biała, czerwona i czarna kratka na beżowym tle. Uważana jest za symbol elegancji (to flagowy wzór luksusowej firmy o tej samej nazwie), dodaje więc wnętrzom prestiżu. Kraciaste wzory mogą zdobić wszystko: tkaniny dekoracyjne, obicia, poduszki, abażury, dywany, pledy i pościel, tapety i ceramikę.

Kratka we wnętrzach: jak używać?

Skomponowanie wystroju z użyciem kraciastych wzorów wymaga pewnego namysłu. Najłatwiej zestawisz kratkę z elementami jednobarwnymi, w kolorach występujących we wzorze. Uzyskany efekt będzie wyważony, bezpieczny dla estetyki wnętrza. Jeśli oczekujesz bardziej wyrazistego wrażenia, postaw na połączenie małej i dużej kratki. Żeby uniknąć chaosu, dobierz takie w podobnych kolorach. Trzeba mieć odrobinę odwagi, by skomponować wnętrze, w którym motyw kraty jest dominującym, jednak warto spróbować, bo efekt jest fantastyczny. Ostrożnych namawiamy do postawienia na kilka mniejszych rzeczy z tym wzorem, na przykład dekoracyjne poduszki na kanapie lub pojedynczy fotel.