Czarno-białe płytki kwadraciki, czyli szachownica. Taki wzór na podłodze z czarnych i białych płytek ułożonych w szachownicę to pomysł na wystrój wnętrz oryginalny, odważny, designerski. Motyw szachownicy we wnętrzu ma się całkiem nieźle. Zwykle – i tutaj obejmuje prowadzenie - pojawia się na podłodze. Szachownica z płytek, sama w sobie jest dekorem niezwykle odważnym. Ze względu na wyjątkową wyrazistość dwóch kolorów płytkek czerni i bieli, nadaje charakter wnętrzu... ale czy w każdym wnętrzu się sprawdzi?

Szachownica, czyli czarno-białe płyki

Szachownica pasuje teoretycznie wszędzie. W praktyce czarno-białe płytki najczęściej zdobią podłogę łazienki, kuchni czy przedpokoju. Rzadko – ale jednak – szachownica pojawia się w aranżacji pokoju dziennego. Szachownica na podłodze idealnie wpisze się w aranżacje wnętrz nie tylko klasycznych, ale także tych o wystroju nowoczesnym, nieco designerskich. Wyrazista aranżacja wnętrza z czarno-białymi płytkami czasem odwraca uwagę od pewnych niedociągnięć. Taka szachownica z płytek najbardziej neutralne wnętrze – najzwyczajniej wzbogaci. W przypadku tych pierwszych, należy zachować szczególną ostrożność – mnogość wyrazistych dekorów w jednym wnętrzu wprowadzi aranżacyjny chaos, a „wzorzysta pstrokatość" nie służy żadnej przestrzeni. Szachownica, z uwagi na mocno kontrastujące kolory czarno-białych płytek, sama w sobie przyciąga uwagę i staję się ozdobą wnętrza. Jedno jest pewne – nie pozostanie niezauważona w żadnej przestrzeni. Dlatego też decydując się na czarno-białe płytki we wnętrzu, warto zadbać o ich odpowiednie ogranie, czyli otoczenie. W wystroju wnętrz, do oryginalnej szachownicy dobierzmy kolory dopełniające, a nie dominujące. Dlaczego? Bo niezależnie od miejsca zastosowania, kształtu czy powierzchni – to ona będzie motywem dominującym.

Kupujemy płytki ceramiczne: wideo

Kupując płytki ceramiczne przede wszystkim powinniśmy brać po uwagę to, gdzie chcemy płytki położyć. Inne parametry ma glazura, która jest typowo ściennym materiałem. Inne teraktora - którą możemy zastosować zarówno na ścianie, jak i na połodze - a jeszcze inne właściwości ma gres, który jest najbardziej trwały - i możemy go położyć wewnątrz, jak i na zewnątrz.