Wyposażenie wnętrz: wybieramy grzejniki pokojowe

Czym kierować się przy wyborze grzejników pokojowych? Jaki kaloryfer wybrać, by był praktyczny i najbardziej pasował do danego wnętrza i jego stylu? Przedstawiamy podstawowe rodzaje grzejników i podpowiadamy, na jakie odległości i wymiary warto zwrócić uwagę przy zakupie i montażu tego elementu wyposażenia wnętrz.

Żeliwny grzejnik
Grzejnik konwektorowy
Grzejnik zabudowany
Pomalowany grzejnik
Grzejnik pod oknem

Przy wyborze grzejnika pokojowego kieruj się przede wszystkim rodzajem instalacji, typem pomieszczenia, do którego ma on być przeznaczony i miejscem jego montażu. Styl danego wnętrza jest kwestią drugoplanową, aczkolwiek wiadomo, że do aranżacji romantycznych lub retro lepiej jest wybrać klasyczny grzejnik żeberkowy niż futurystyczny grzejnik aluminiowy i odwrotnie. Warto także zainwestować w produkt wysokiej jakości, który będzie służyć przez wiele lat.

Grzejniki pokojowe: rodzaje grzejników

Najczęściej spotykanym rodzajem kaloryfera jest grzejnik stalowy. Najpopularniejszy są grzejniki płytowe, profilowane lub z płytą gładką. Są one wrażliwe na jakość wody i obecność tlenu, dlatego nie zaleca się stosowania ich w instalacjach systemu otwartego (z kotłem na paliwo stałe), a ze względu na duży opór, jaki grzejnik płytowy stawia wodzie – także w instalacjach z obiegiem naturalnym (grawitacyjnym) – bez pompy obiegowej. Grzejniki stalowe mają małą pojemność wodną, dzięki czemu szybko reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji, co przekłada się na oszczędność energii. Żeliwne grzejniki członowe (żeberkowe) są bardzo odporne na korozję, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Nadają się szczególnie do instalacji otwartych. Mają dużą pojemność wody i masywną konstrukcję, a więc także dużą bezwładność cieplną. To cecha pozytywna, w przypadku, gdy grzejnik współpracuje z prostym kotłem na węgiel lub drewno, ale w instalacji sterowanej automatycznie duża bezwładność utrudnia utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej, stałej temperatury. Grzejniki aluminiowe, podobnie jak żeliwne, mają budowę członową (również ich moc grzewcza jest porównywalna), ale wyglądają nowocześniej i mają mniejszą bezwładność. Są dobrym rozwiązaniem, gdy modernizuje się starą instalację – zamiana starego grzejnika żeliwnego na nowy aluminiowy nie wymaga jej przeróbek. Grzejnik aluminiowy jest odporny na korozję, możesz również zamontować go w instalacji otwartej. Grzejniki konwektorowe to grzejniki o wyjątkowo małej pojemności wodnej. Sprawia to, że natychmiast reagują na sygnały automatyki. Ich wysokość wynosi zazwyczaj 13-30 cm, są więc idealne do postawienia przy oknie sięgającym podłogi. Większość modeli tego typu grzejników ma nóżki, nie trzeba więc mocować ich do ściany. Grzejnikiem zbudowanym podobnie do grzejnika konwektorowego jest grzejnik miedziano-aluminiowy, którego sposób oddawania ciepła bliższy jest jednak grzejnikowi płytowemu.

Montaż grzejnika: wymiary i odległości

Przestrzeń pod oknem to najkorzystniejsze miejsce na montaż grzejnika. Odległość między górną krawędzią grzejnika a parapetem oraz dolną krawędzią grzejnika a podłogą powinna wynosić około 10 cm – zapewnia to grzejnikowi najlepsze warunki pracy. Wyjątkowo, odległości te można zmniejszyć do 7 cm, ale wtedy urządzenie powinno mieć moc o około 10% większą od obliczeniowej. Parapety umieszcza się zwykle 80-85 cm nad podłogą, dlatego najpopularniejsze są grzejniki o wysokości 60 cm. Z punktu widzenia estetyki dobrze jest, gdy grzejnik w pokoju jest o 20-30 cm krótszy od parapetu lub wnęki pod oknem. Zbyt krótkie urządzenie będzie wyglądało nieładnie.

Wymiana grzejnika w bloku

Czy w mieszkaniu w bloku można samodzielnie, bez udziału administracji, wymienić grzejnik na nowszy? Niestety, taka wymiana bez zgody administracji może sprawić wiele problemów nie tylko nam, ale także innym mieszkańcom. Instalacja grzewcza budynku projektowana jest nie tylko pod względem wydajności grzejników. Obliczenia uwzględniają również charakterystyki hydrauliczne urządzeń w niej pracujących. Wymiana zaworów, grzejników, rur czy innych elementów na własną rękę może doprowadzić do rozregulowania systemu. Ponadto może się zdarzyć, że w przypadku niedogrzania naszego mieszkania grzejnikami innymi niż przewidziane, administracja powoła się na fakt, że zostały wymienione bez jej zgody, w związku z czym nie odpowiada ona za skutki samowolnego działania (i nie ma wtedy znaczenia, czy przyczyną niedogrzania jest instalacja, czy grzejnik).

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Maciej Stępiński, Piotr Mastalerz, Aneta Tryczyńska

POLECANE ARTYKUŁY