Wybieramy styl nowego mieszkania: angielski i prowansalski

2015-07-07 14:13

Aranżacja wnętrz w stylu angielskim ma nieodparty urok. Podobnie jak wnętrza, w których króluje styl prowansalski. Obie te stylistyki przypadną do gustu osobom, które lubią klasyczną elegancję z nutką przytulnej sielskości. Stworzone z myślą o tych, którzy gustują w pastelowych barwach i naturalnych materiałach, sprawdzą się zarówno w aranżacji salonu, kuchni czy sypialni.

Salon w stylu angielskim
Autor: Sylwester Rejmer Aranżacja wnętrz w stylu angielskim ma niepowtarzalny klimat. Przestrzenie, w których dominują pastelowe kolory i kwiatowe ornamenty, to wnętrza niezwykle ciepłe i przytulne.

Spis treści

  1. Styl angielski we wnętrzu: wyznaczniki ciepłej elegancji
  2. Sprawdź też: wnętrza w stylu shabby chic >>>
  3. Styl prowansalski we wnętrzu: namiastka sielskiej Prowansji

Styl angielski i styl prowansalski, pozornie różne, mają jednak wspólny współczynnik. Stworzone z myślą o tych, którzy gustują w przytulnych, stylowych wnętrzach i uwielbiają delikatne, pastelowe barwy. Zarówno w jednym, jak i w drugim, najważniejszy jest wystrój wnętrz. Czym kierować się wybierając angielski styl we wnętrzu, a o czym pamiętać w sielskiej aranżacji prowansalskiej?

Styl angielski we wnętrzu: wyznaczniki ciepłej elegancji

W aranżacji wnętrz w stylu angielskim najważniejszy jest wystrój. Angielskie wnętrza to przestrzenie niezwykle ciepłe, ale i eleganckie zarazem. Wnętrza zaaranżowane w stylu angielskim mają nieodparty urok.

Sprawdź też: wnętrza w stylu shabby chic >>>

Romantyczne przestrzenie, w których królują pastelowe kolory i kwiatowe wzory, a całość dopełniają liczne bibeloty, cieszą się coraz to większą popularnością. Angielska stylistyka, dając nam spore możliwości aranżacyjne, akceptuje połączenie wzorów kwiatowych z paskami i kratami. Styl angielski, z uwagi na to, że potrafi idealnie łączyć ze sobą tradycyjne wzory z nutą nowoczesności, uchodzi za stylistykę lekko eklektyczną. W kwestii kolorów postawmy na ciepłe pastele, z dominacją delikatnego różu, błękitu czy zieleni.

Swobodnie łączmy ze sobą ciepłe odcienie koloru beżowego, kości słoniowej i waniliowego. Wystrzegajmy się mocnych kolorów i odważnych kontrastów. W aranżacji wnętrz w stylu angielskim niemałe znaczenie ma także dobór mebli. Umiejętne łączenie mebli klasycznych z nowoczesnymi, to istota stylu angielskiego. W kwestii mebli wypoczynkowych królować będą wygodne, głębokie wypoczynki zapraszające do odpoczynku. Ich dopełnieniem będą stylowe pufy i podnóżki. Konsola z lustrem i kilka lamp otulonych abażurami z tkaniny dopełnią klimatyczną aranżację wnętrz w stylu angielskim. Uzupełnieniem wystroju wnętrz w stylu angielskim będą wszelkiego rodzaju tekstylia, które otulą przestrzeń wyjątkowym ciepłem i przytulnością. W tkaninach postawmy także na ornamenty kwiatowe. Do większych wnętrz z powodzeniem możemy wybrać mięsiste tkaniny z większym deseniem. W mniejszych przestrzeniach sprawdzą się natomiast materiały cieńsze i delikatniejsze.

Styl prowansalski we wnętrzu: namiastka sielskiej Prowansji

W podobnej stylistyce do angielskich wnętrz, utrzymane są przestrzenie zaaranżowane w stylu prowansalskim. Ten, charakteryzuje się prostotą i naturalnością połączoną z francuskim wdziękiem. Pozornie nieskomplikowany styl prowansalski, wymaga jednak przestrzegania pewnych reguł. W projekcie wnętrz urządzonych w tym klimatycznym nurcie warto postawić na kolory, materiały i kształty, które pozwolą wprowadzić nas w klimatyczne okolice nadmorskich willi we Francji. Sielski klimat aranżacji w stylu prowansalskim dopełniają zazwyczaj biele, beże oraz błękity oraz absolutny bohater prowansalskich przestrzeni – lawenda. Wnętrza wypełnione naturalnymi tkaninami oraz delikatnym zapachem ziół i lawendy, nawiązują do słonecznego klimatu francuskiego południa. W prowansalskich wnętrzach królują meble drewniane, w kolorze bieli lub jasnego beżu. Najciekawiej zaprezentują się jednak te z delikatnymi przecierkami na frontach. Meble wykonane z drewna owocowego lub orzechowego, czasem zdobione są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców lub kwiatów. Charakteryzują się pozorną prostotą, która jednak zachwyca kunsztem wykończenia. W kwestii dodatków dekoracyjnych postawmy na elementy wprowadzające do wnętrza sielską przytulność. W tej roli sprawdzą się wiklinowe koszyki, szklane wazony, a także wszystko to, co ma związek z lawendą i suszonymi ziołami.