Kupujesz mieszkanie lub budujesz dom, obejrzyj projekt i sprawdź, czy aranżacja salonu będzie funkcjonalna. Zwróć uwagę na kształ salonu, oświetlenie pokoju dziennego, położenie względem innych pomieszczeń. Aranżacja salonu będzie wygodna, jeśli pokój dzienny będzie rozstawny. Salon powinien mieć możliwość wydzielenia części wypoczynkowej i jadalnianej. Jeśli jest to mieszkanie dwupoziomowe, sprawdź jak rozplanowano w aranżacji salonu schody. Schody mogą dzielić salon na część jadalnianą i wypoczynkową, ale jeżeli będą ażurowe - wnętrze salonu zachowa przestronność. W galerii zdjęć wybraliśmy przykładowe aranżacje salonu, które są udane i mają swój styl. Zanim zabierzesz się za urządzanie własnego salonu, obejrzyj nasze pomysły na salon i zdjęcia salonu. Salon to nie tylko meble, ale i dekoracje. Oglądając zdjęcia salonu zwróć uwagę na eksponowane dekoracje - przedmioty, którymi chcemy się pochwalić: obrazy, grafiki, rzeźby, powiększenia zdjęć własnych lub własnego autorstwa, może kolekcje z dzieciństwa ułożone w atrakcyjny wzór. A także na rozmieszczenie telewizora w salonie, który często "psuje" wnętrze. Świetnym rozwiązaniem jest zwiększenie wysokości choćby części przestrzeni salonu - pamiętajmy o tym budując dom. Wtedy „myśli mają gdzie latać”, a kontrast między niską i wysoką częścią w aranżacji salonu daje w tej niższej wrażenie przytulności. Salon powinien być pokojem atrakcyjnym dla wszystkich. Niech każdy domownik ma swoje ulubione miejsce

Aranżacja salonu: jak urządzić największy pokój

Salon to nasz największy pokój w mieszkaniu. Jaka aranżacja salonu spełni wszystkie oczekiwania i od czego zacząć urządzanie salonu? Salon powinien być na tyle duży, by wystarczył dla przewidywanej liczby użytkowników, i na tyle mały, by nie straszył pustką - ta uwaga szczególnie jest ważna dla osób budujących dom. Nie warto projektować wielkiego salonu, w kórym trudno będzie stworzyć domową i przytulną atmosferę. Nie należy przesadzić z wielkością pokoju, szczególnie jeżeli salon nie jest połączony z jadalnią, ponieważ to zwykle wokół stołu spędzamy na co dzień najwięcej czasu razem. Już 20-25 m o szerokości przynajmniej 4 m stworzy przestrzeń wystarczającą do ustawienia kanap i foteli nawet w centrum salonu. Aranżacja salonu połączona z jadalnią i kuchnią powiększy wnętrze fizycznie. Domownicy będą mieć więcej możliwościcie wyboru, co chcieliby robić we wspólnej części dziennej.

Pomysły na salon z kuchnia: razem czy osobno

Tradycyjnie oddzielano salon od kuchni, czyli to, co codzienne, hałaśliwe i brudne, więc „kuchenne”, od tego, co odświętne, ciche, czyste, więc „salonowe”. Zmiany obyczajowe, rewolucja, która nastąpiła w kuchni, spowodowały dość powszechne łączenie tych wnętrz. Dzisiaj współczesny salon często jest połączony z kuchnią. Taka aranżacja salonu wymaga dobrego rozplanowania. Mamy możliwości częściowego oddzielenia strefy kuchennej tak, aby praca przy przygotowywaniu posiłków nie była odbierana jako wykluczająca odpoczynek w salonie i aby ograniczyć uciążliwości, które powoduje. By codziennie używany stół mógł być używany także od święta, można go ulokować między częścią kanapową salonu i częścią kuchenną. Aranżacja salonu z kuchnią może być częściowo oddzielona. Skuteczne jest wydzielenie kuchni w aneksie (plan typu L) oraz oddzielenie jej przy pomocy wyspy lub półwyspu. Taka aranżacja salonu integruje kilka osób przygotowujących posiłek, a nawet gospodarzy z gośćmi.

Aranżacja salonu a komunikacja w mieszkaniu

Podczas aranżacji salonu zwróćmy też uwagę na komunikację. Nie możemy zastawiać np. wyjścia na balkon czy taras, czy daleko stawiać stołu, do którego dojście będzie utrudnione. Rozplanowanie komunikacji, przestrzeni ruchu, czyli wejść do i z salonu, powinno być starannie przemyślane. Przestrzeń ruchu to niewidoczny korytarz o szerokości około 80 cm, który łączy wszystkie wejścia do salonu. Składają się na nią najkrótsze drogi, po których będziemy się bardzo często poruszali. Im częściej, tym droga ważniejsza. Korytarze te powinny udostępniać domownikom w aranżacji salonu miejsca spoczynku – swoiste wyspy, czyli miejsca na stół, kanapy, fotele, których nie trzeba będzie przesuwać ani omijać. Dzięki temu dadzą poczucie stabilności i komfortu. Ważne, aby wyspy były stosunkowo duże. Z kolei samych „korytarzy” nie może być za dużo.

Aranżacja slaonu a balkon i taras

Jeśli to tylko możliwe aranżacja salonu powinna się łączyć z widokiem na balkon czy taras. Z praktycznego punktu widzenia najwygodniejszym miejscem połączenia salonu z ogrodem jest strefa jadalni. Ale nic nie zastąpi pięknego widoku z kanapy w salonie przez przeszklenie. Najlepiej, by umieszczone w nim drzwi kończyły jeden z „korytarzy” (ciągów komunikacyjnych) w przestrzeni salonu lub aby po otwarciu łączyły naszą kanapową wyspę z ogrodem. Otwarcie dużego okna/drzwi balkonowych przy sprzyjającej pogodzie daje wrażenie przebywania na zewnątrz. Salon powinien mieć dużo naturalnego światła. Wcale nie musi być południowe, choć taka ekspozycja wydaje się najlepsza. Ideałem jest oświetlenie z trzech kierunków. Jeśli zrobimy okno od strony zachodniej, będziemy mogli dłużej cieszyć się naturalnym światłem we wnętrzu. Okno południowe natomiast wpuści nam do aranżacji salonu promienie zimowego słońca – tym cenniejsze, że o tej porze roku nieczęste.

Aranżacja salonu a telewizor

Aranżacja salonu a telewizor: jak umiejętnie go wkomponować, by nie psuł wystroju pokoju. Choć wydaje się, że epokę królowania w naszych salonach jedenastej muzy w postaci telewizora mamy już za sobą, to jednak obecność jakiegoś ekranu w salonie wydaje się niezbędna. Gdy nie możemy sobie pozwolić na osobny pokój mieszczący kino domowe, trzeba zadbać o takie umieszczenie ekranu, aby nie dominował. Nie on jest najważniejszy w aranżacji salonu.

Pokój dzienny a kominek

Aranżacja salonu z kominkiem to przywilej wnętrza domów. Jeśli mieszkamy w bloku możemy pomyśleć o biokominku. Żywy ogień jest we wnętrzu nie do zastąpienia. Najczęściej właśnie w salonie budujemy palenisko. Dzieje się tak, bowiem podświadomie dążymy do ustanowienia środka i centrum naszego rodzinnego świata – nie bez powodu nazywanego domowym ogniskiem. Prawie każde umiejscowienie kominka w aranżacji salonu jest dobre, jeśli jest spójne kompozycyjnie, czyli pasuje do kształtu i układu pomieszczenia: centralne, w ścianie zewnętrznej, pomiędzy oknami. Ważne, żeby kształt kominka dostosować do własnych upodobań i do funkcji, które będzie pełnił. Jeżeli rola ognia na kominku będzie przede wszystkim symboliczna i dekoracyjna, a rozpalanie sporadyczne, kominek powinien raczej uzupełniać aranżację salonu, niż ją organizować lub w niej dominować.