Styl flamandzki w ostatnich latach bardzo ewoluował. Klasyczny styl flamandzki powstawał w wąskich domach szeregowych z oknami umieszczonymi w szczytowych ścianach. Wnętrza holenderskie były więc wąskie, długie i raczej niskie. Na sufitach widniały odkryte belki stropowe. Ważne więc było optycznie ich rozjaśnienie. Na ścianach wisiała biało-niebieska, typowa, ceramika i kolekcje luster. Nowoczesne wnętrza holenderskie są już wyższe i jaśniejsze, stad trochę więcej koloru czarnego, antracytu i w ogóle kolorowych dodatków. Cały czas jednak cechą charakterystyczną wystroju w stylu flamandzkim jest doskonałe wykorzystanie przestrzeni oraz dobór mebli i dodatków wykonanych z materiałów naturalnych, najczęściej drewna, które ładnie się starzeje, ponadczasowych w formie. Holendrom również zależy na jak największych oknach, które zawsze powinny być wzorowo czyste i nie zasłonięte firankami.

Styl flamandzki: oszczędna i ponadczasowa forma

Styl flamandzki to meble drewniane, trochę ciężkie w formie. Wykonane z drewna europejskiego, kiedyś przede wszystkim rozjaśnianego, teraz często też przyciemnianego. Lubiane też jest drewno przecierane. Meble i dodatki w aranżacji wnętrz holenderskich powinny być przede wszystkim funkcjonalne, pojemne i na lata, najlepiej jakby przechodziły z pokolenia na pokolenie. Teraz na przykład modne stało się odzyskiwanie starych przedmiotów i ich odnawianie. Idąc dalej tym tropem, popularne jest ostatnio postarzanie nowych rzeczy, by nie wyglądały na zbyt nowe … Nowoczesny styl holenderski doskonale odnajduje się w loftach. Ciężkie meble ze starego, ciemnego drewna, lub celowo postarzane nowe idealnie odnajdują się na dużych i jasnych powierzchniach. Pasują tam przeskalowane, stare lampy przemysłowe i stoły lub komody, których podstawy zrobione są z rur hydraulicznych. Takie rozwiązania można tez często zaobserwować w Nowym Jorku na Manhattanie – duch holenderski jest tam wciąż obecny. W nowoczesnych wnętrzach flamandzkich powstaje coraz więcej mebli robionych na wymiar, wykorzystujących maksymalnie daną przestrzeń i wyglądających jednolicie.

Styl flamandzki: neutralna kolorystyka i naturalne materiały

By wnętrza flamandzkie były ponadczasowe nie mogą być zbyt kolorowe. Stąd upodobanie Holendrów i Belgów do bieli, szarości, beżu i taupe, czyli szarego beżu. W nowoczesnym stylu flamandzkim pojawia się zdecydowanie więcej antracytu i czernie. Pomieszczenia są znacznie wyższe i większe – a te kolory dobrze tworzą spokojna i na długie lata spokojną  aranżację wnętrz. Na ich tle znakomicie wyglądają meble wykonane z litego drewna. Właściwie teraz tendencja się odwraca. Mebli robione na wymiar, czyli szafy, garderoby, biblioteki wyglądają jednolicie. Na tle szarej ściany doskonale prezentuje bielony dąb lub jesion. Do mebli robionych na wymiar pasują drzwi przesuwane, na całą wysokość wnętrza, chowane w kasetach. Kiedy są otwarte, w ogóle ich nie widać, zamknięte dzielą przestrzeń na pomieszczenia praktycznie jak ściany. Meble i dodatki wykonane są przede wszystkim z materiałów naturalnych. Obok surowego lnu i płótna zobaczymy delikatny jedwab i aksamit.