Z wnękami w mieszkaniach spotykamy się bardzo często. Czasem jej zagospodarowanie wymusza na nas naturalny projekt wnętrz, niekiedy powstają one w wyniku przebudowy, remontów czy drobnych przeróbek, ale równie często są one dokładnie zaplanowanym elementem projektu wnętrza. Niezależnie od tego czy wnęka jest przypadkowa czy przemyślana, warto zagospodarować ją nie tylko efektownie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Jak to zrobić?

Wnęka we wnętrzu: coś małego, coś pomysłowego

Im większa wnęka, tym więcej możliwości aranżacji. Najczęściej są to jednak niewielkie otwory, które musimy efektownie urządzić. Dysponując płytką wnęką w salonie, możemy zagospodarować ją na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się ona nie tylko jako miejsce do wyeksponowania pamiątek czy bibelotów, ale także jako mini biblioteczka czy półka na płyty. Jeśli chcemy by wnęka była również piękną ozdobą wnętrza, podświetlmy ją diodami LED. Wszelkiego rodzaju wnęki są często spotykanym elementem w aranżacji łazienki. W przestrzeni kąpielowej dowolną wnękę możemy zagospodarować jako dodatkowe półki do przechowywania kosmetyków, czy zaplanować je jako dekoracyjny element wnętrza, w którym ustawimy zapachowe świece. Sprawdzonym i niezwykle praktycznym sposobem na zagospodarowanie wnęki w łazience jest zaplanowanie jej jako półki do przechowywania ręczników kąpielowych.

Wnęki we wnętrzu: duże gabaryty

Mając do zagospodarowania wnękę o większych gabarytach, mamy zdecydowanie szersze pole do popisu. Wykażmy się kreatywnością i w pełni wykorzystajmy zalety wnęki we wnętrzu. Głęboka wnęka na pierwszy rzut oka może okazać się problematycznym elementem do zagospodarowania. Tak naprawdę daje nam ona o wiele większe możliwości aranżacyjne. Pamiętajmy, że każda wnęka w mieszkaniu to dodatkowe miejsce do przechowywania. Chcąc zaplanować większą wnękę w salonie, z powodzeniem możemy umieścić w niej np. niewielką komodę czy konsolę. Idealnym dopełnieniem dekoracyjnego kącika będzie jego podświetlenie bądź też zaplanowanie we wnętrze dużego lustra. Jeśli dysponujemy małym metrażem mieszkania, ale jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami sporej wnęki – zaplanujmy w niej garderobę, która będzie niezwykle efektownym zagospodarowaniem dodatkowej przestrzeni. Świetnym pomysłem na wnękę jest także zaprojektowanie jej jako dodatkowego kącika do pracy.