Wąski salon to aranżacyjne wyzwanie. Zobaczcie sposoby na poprawę takiej sytuacji…

Wąski salon jest trudny do wygodnego zaaranżowania. Ale tak naprawdę trudniej zaaranżować wąski salon czy kwadratowy? Długi i wąski salon możemy podzielić na strefy, lub jeśli mamy szczęście i za dłuższą ścianą salonu jest kuchnia możemy spróbować je połączyć.

Wąski salon i błyszcząca posadzka
Wąski salon podzielony na strefy
Wygodny wąski salon
Wąski salon dla jednej osoby
Błyszczące powierzchnie poszerzą optycznie wąski salon

Co to znaczy wąski salon? Czy to, że na ścianie naprzeciwko sofy nie da się powiesić telewizora, bo jest za blisko? Czy jak postawimy sofę z szezlongiem, nie będzie wygodnego przejścia? Zależy też ile osób korzysta z wąskiego salonu. Jedna osoba da rade swobodnie poruszać się po wąskim pokoju w kawalerce, ale czteroosobowej rodzinie będzie już zdecydowanie trudniej. Ale na szczęście jest kilka sposobów na optyczne i faktyczne poszerzenie wąskiego salonu.

Jak możemy faktycznie poszerzyć wąski salon?

Najbardziej efektywnym sposobem, ale wymagającym najwięcej wysiłku jest połączenie wąskiego pokoju dziennego z pokojem sąsiednim. Jeśli natomiast jesteśmy szczęściarzami i za dłuższą ścianą salonu jest kuchnia, a ściana nie jest konstrukcyjna i nie ma w niej instalacji wentylacyjnych i wod. – kan. możemy z powodzeniem wyburzyć ścianę – przeszkodę. Wtedy powstaje zazwyczaj całkiem przestronny salon z kuchnią, który staje się zdecydowanie bardziej ustawny. Jeśli natomiast nie możemy wyburzyć jednej ze ścian zastanówmy się nad wyborem mebli odpowiedniej wielkości. Nie upierajmy się przy sofie z szezlongiem, jeśli przez to nie będzie wygodnego dostępu do okna lub drzwi. Jeszcze innym sposobem na wąski pokój dzienny jest podzielenie go na strefy. Sofa ustawiona na środku pokoju z jednej strony pozwala zaaranżować kąt wypoczynkowy, z drugiej strony za jej plecami ustawiamy stół odpowiedniej wielkości i mamy przy okazji całkiem wygodną jadalnię. Jednak pamiętajmy, że w wąskim pokoju dziennym najważniejsza jest skala mebli, odpowiednia do wielkości pomieszczenia.

Triki na optyczne poszerzenie wąskiego salonu

Najprostszym sposobem na optyczne poszerzenie wąskiego salonu jest pomalowanie najmniejszych i najbardziej oddalonych ścian na kolory zdecydowanie ciemne, które przybliżą optycznie te ściany do siebie. Możemy też na wąskich ścianach zastosować wzór w poprzeczne pasy, które odepchną dłuższe ściany od siebie. Pasy takie możemy namalować – nie jest skomplikowana czynność, lub możemy położyć tapetę w pasy. Jeszcze innym dobrym sposobem na optyczne poszerzenie wąskiego pokoju dziennego jest zastosowanie błyszczących powierzchni odbijających światło, a przez to poszerzających i powiększających przestrzeń. Na jednej z dłuższych ścian możemy powiesić duże lustro, które podwoi przestrzeń, lub możemy zaaranżować na ścianie kolekcję różnorodnych luster. Skuteczniejsze będzie jednak jedno duże lustro. Możemy tez na dłuższej ścianie umieścić tapetę z metalicznym wzorem – połysk tapety też spowoduje optycznie oddalenie się dłuższych ścian. Wieczorem natomiast odpowiednio dobrane i ustawione oświetlenie przy krótszych ścianach wydobędzie je z mroku i poprawi proporcje wąskiego pokoju dziennego.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mateusz Lipiński, Marcin Czechowicz, Rita Lorenc, Sara Niedźwiecka, Mariusz Bykowski, Anna Orłowska, Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY