Wartość dawności stylu VINTAGE: modne meble i dekoracje do wnętrz ze śladami dawności

Odrapane z tynku ściany, wypłowiały pers na podłodze i żeberkowy kształt żeliwnego grzejnika – co nam to przypomina? Styl vintage! Długo nie potrafiące się przebić do polskich mieszkań klimaty vintage, od wielu sezonów coraz mocniej utwierdzają swoją pozycję. Mocniej i odważniej. Zainspiruj się aktualnym, industrialnym obliczem stylu vintage w naszych wnętrzach!

wnętrza vintage
Styl vintage czyli fotele z lat 50tych z nowoczesną sofą
Styl vintage w industrialnych wnętrzach
Kuchnia vintage
Wypłowiały efekt na ręcznie tkanym dywanie

Styl vintage w polskich wnętrzach bardzo długo nie mógł się zadomowić. Wymęczeni polskim wzornictwem epoki PRL dostępnym z konieczności, nie z wyboru, długo nie potrafiliśmy dostrzec w nim stylowego potencjału w aranżacji wnętrz. Po zbiorowej fascynacji szwedzkim designem sosnowych regałów we wczesnych latach dwutysięcznych, powoli oswajaliśmy się z rodzimymi skarbami rodem z babcinych mieszkań. Aż wreszcie – stało się! Zachłysnęliśmy się stylem vintage! I to tym naszym, krajowym, rodzinnym.

Jak eksponować kable w industrialnym wnętrzu?

Styl vintage po polsku: dziwne nazwy starych mebli

Kredensy i stoły na wysoki połysk, przepastnie wygodne tapicerowane fotele na toczonych nóżkach, lekkie stoliki kawowe z podkutymi blachą nóżkami i ażurowe półko-regały zawładnęły naszą wyobraźnią. Dostępne od ręki i za „pół-darmo” na strychach i w piwnicach babć i dziadków, wyrzucane często na śmietnik przez nowych lokatorów mieszkań z drugiej ręki, sfatygowane acz dalej piękne. Nowe-stare nazwy zapomnianych mebli, jak etażerka, tremo, konsolka, sekretarzyk, kwietnik – wróciły jak bumerang do mieszkań młodych ludzi. Wprost z babcinego strychu na studenckie salony – to najlepszy przykład tezy, że moda przemija, a styl pozostaje.

Młody vintage: w młodości siła starości?

To dzięki młodym zapaleńcom właśnie, zakładającym pierwsze własne kawiarnie i wynajmującym mieszkania wespół z przyjaciółmi (względy ekonomiczne), pragnienie wydobycia z bezosobowych, najętych lokali indywidualnego ducha stało się realnym doświadczeniem. Ograniczeni funduszami (o, beztroska młodości!) sięgali po kreatywne rozwiązania. Mieszkania do wynajęcia, jeszcze sprzed boomu na vintage, bardzo często wyposażone były w gierkowskie meblościanki, fotelowe komplety kawowe i tapczany, jako meble „jeszcze dobre, choć bez urody”, których nie szkoda jak się zniszczą. Odpowiednia aranżacja a także wpływ skandynawskiego ducha północy sprawił, że w błyszczących meblach z PRL-u odkryto nową jakość. A, że projekty mebli z kultowych już dla designu lat ’50, ’60 i ’70 XX wieku charakteryzowały się przemyślaną, funkcjonalną, prostą i po prostu dobrze zaprojektowaną formą, ich ponadczasowość i funkcjonalność wprawiła w zachwyt nie tylko współczesnych hipsterów.

SPRAWDŹ: jak odnowić żeliwny grzejnik żeberkowy?

Industralnie w stylu vintage: łączymy skrajności

Najmodniejsza tego lata industrialna odsłona stylu vintage we wnętrzach polega na zestawieniu tego, co surowe (cegła na ścianie, odsłonięte metalowe instalacje i okablowanie, wewnętrzne przeszklenia między pomieszczeniami) z tym, co przytulne i budzące ciepłe skojarzenia, jak wełniane dywany z klasycznym wzorem, tapety, tapicerowane welurem meble czy liczne i barwne „w ten stary sposób” tekstylia. Połączenie surowizny odrapanej ściany z wysublimowaną urodą pikowanej, tapicerowanej aksamitem kanapy na lekkich nóżkach to kwintesencja stylu vintage w wersji industrialnej. Celowo fatygowane elementy dekoracji wnętrz, takie jak kultowe już perskie, patchworkowe dywany, specjalnie dla efektu wypłowień wypalane słońcem czy tapety z efektem „odarć” to absolutny „total look” stylu vintage. Do tego stylizowane na retro żeliwne grzejniki żeberkowe – choć zupełnie współczesne, wyglądają jakby wyszły wprost z przedwojennej manufaktury. Liczne tekstylia w charakterystycznie wypłowiałych odcieniach ochry, oranżu, butelkowej zieleni czy winnej czerwieni wspaniale korespondują z drewnianym wykończeniem stylowych mebli w klimacie vintage. Barwne kapy rodem z Cepelii znajdują nowe zastosowania, a niegdyś popularne dziergane techniki zdobnicze, na powrót przechodzą w codzienne użytkowanie. Stąd współczesne pufy i pledy na drewnianych szydełkach, które tak wspaniale ocieplają fabryczne ściany. Jeśli zaś mowa o ocieplaniu industrialnych aranżacji, nie można nie wspomnieć o urodzie żarnikowego światła żarówki. Stylizowane z premedytacją na vintage kształty żarówek i odsłonięte sploty kolorowych kabli (niegdyś skrzętnie ukrywane) stanowią współcześnie centralną ozdobę wnętrza w stylu industrialnego vintage i wisienkę na torcie całej aranżacji. Nowe-stare czy stare-na-nowo, jeśli chodzi o styl vintage, wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni!

Jak odnowić stare krzesło? KROK PO KROKU

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Sara Niedźwiecka, Materiały prasowe firmy, Krzysztof Zasuwik, Mariusz Purta, Materiały prasowe Dutchhouse HKliving, Materiały prasowe Designers Guild, Norbert Banaszyk/DADA, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, materiały prasowe, Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY