Ustawiamy meble w pokoju dziennym. Jak to dobrze zrobić by było ładnie i wygodnie?

Pokój dzienny, to wspólna przestrzeń dla wszystkich domowników. Dlatego ustawienie mebli w pokoju dziennym ma niebagatelne znaczenie. Projekt pokoju dziennego, rzetelnie przemyślany na pewno pozwoli nam zaplanować nie tylko ładną ale przede wszystkim wygodną przestrzeń dla wszystkich domowników.

Ustawienie mebli odsuniętych od ścian w pokoju dziennym
Jak wykorzystać szyb wentylacyjny do ustawienia mebli w pokoju dziennym?
Jak wykorzystać niszę w pokoju dziennym?
Ustawienie mebli w pokoju dziennym przy dużym oknie
Wykorzystanie ścian do ustawienia mebli w pokoju dziennym

Aranżując pokój dzienny napotykamy zazwyczaj na kilka problemów. Chcemy by spotykała tu się codziennie cała rodzina spędzając swój wolny czas. By pokój dzienny spełniał tę właśnie funkcję powinno znaleźć się w nim miejsce dla każdego z domowników. Ustawiając meble w pokoju dziennym, powinniśmy również pamiętać by zachować wygodne, niczym nie zastawione, ciągi komunikacyjne do holu, kuchni czy innych pomieszczeń. A żeby to wszystko było możliwe dobrze jest zrobić dobry projekt pokoju dziennego, który uwzględni wielkość i kształt pomieszczenia, wielkość rodziny, pozwoli dopasować skalę i ilość mebli oraz ich rozmieszczenie. Tylko wtedy pokój dzienny będzie spełniał  swoją podstawową funkcję  – czyli integrację rodziny.

Pokój  dzienny: ustawiamy meble i wydzielamy strefy

Robiąc projekt pokoju dziennego powinniśmy wziąć pod uwagę: wielkość i kształt pomieszczenia, z ilu osób składa się nasza rodzina, jaki wiedziemy tryb życia – czy jesteśmy domatorami często przyjmującymi gości czy w domu tylko nocujemy, jak lubimy spędzać nasz wolny czas i ile mamy rzeczy, które powinny znaleźć się w pokoju dziennym, czyli książki, sprzęt RTV, może jakiś instrument muzyczny? Takie przemyślenia pozwolą nam odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich mebli będziemy potrzebowali, jakiej wielkości  i jak je ustawić, tak by optycznie wydzielić wygodne strefy, czyli strefę wypoczynku z sofą, strefę jedzenia ze stołem, strefę do pracy z małym biurkiem czy kącik z wygodnym fotelem, idealnym do czytania książek lub słuchania muzyki.

Układ i istniejące detale architektoniczne a ustawienie mebli w pokoju dziennym

Projekt pokoju dziennego powinien zawsze uwzględniać naturalny kształt wnętrza, rozmieszczenie ścian, okien oraz często istniejące trudne skosy. Zawsze warto zastanowić nad zastanym układem ścian, bo może jest w porządku? Nie zawsze trzeba ulegać modzie na totalny open space, ponieważ później brakuje miejsca, w którym możemy ustawić meble czy powiesić telewizor? Czasem w pokoju dziennym tworzy się w sposób naturalny zakamarek przy balkonie, z którym nie wiemy co zrobić. Po chwili zastanowienia okazuje się że jest to idealne miejsce na wstawienie wygodnego, fotela, w którym możemy spędzać wieczory czytając książki, lub może to być idealne miejsce na wstawienie tam niewielkiego biurka i stworzenie wygodnego miejsca do pracy? Pod skosem natomiast - w zależności od wysokości ściany kolankowej można ustawić wygodną i przepastną sofę, biurko lub stół jadalniany (musimy tutaj zawsze wziąć pod uwagę wzrost korzystających z tego miejsca domowników). Słup konstrukcyjny lub komin zazwyczaj niechciany i uznawany za wadę przekujmy w zaletę i wykorzystajmy go do dobudowania wygodnego regału na książki, oddzielenia kuchni od salonu czy miejsca do pracy od części rozrywkowej. Pamiętajmy też, że zawsze łatwiej wydzielić wygodne strefy pokoju dziennego w pomieszczeniu w kształcie prostokątnym niż kwadratowym.

Ustawiamy meble w pokoju dziennym: duże okna okażą się wadą czy zaletą?

Jeśli w naszym pokoju dziennym znajdują się wyjątkowo duże okna, czasem nawet na całą wysokość kondygnacji – nie zasłaniajmy ich wysokimi meblami. Dobrym pomysłem jest wtedy szezlong, czyli mebel niski, nie zabierający widoku za oknem, a wręcz przyciągający do niego wzrok. Wtedy polegując na szezlongu możemy podziwiać kojący widok za oknem, nie tracąc z oka pokoju dziennego (i tego co się w nim aktualnie dzieje).

Meble w pokoju dziennym: rozstawiamy meble pod ścianami czy tak by można było je obchodzić?

Robiąc projekt pokoju dziennego łatwo zorientujemy się jaką przestrzenią dysponujemy. Będziemy wiedzieli czy mamy wystarczająco dużo miejsca na to by ustawić meble odsunięte od ścian czyli tak by można było swobodnie je obchodzić, czy lepiej będzie ustawić meble tradycyjnie pod ścianami? Jeśli tylko wielkość pokoju dziennego nam na to pozwala ustawmy sofę z dala od ścian. Takie jej ustawienie pozwoli wydzielić potrzebne strefy, czyli strefę odpoczynku z sofą właśnie, a na jej tyłach na przykład zaaranżować wygodną jadalnię lub miejsce do pracy.

Ustawienie mebli w pokoju dziennym, a ich wielkość i ciąg komunikacyjny

Projekt pokoju dziennego powinien uwzględniać oprócz rozmieszczenia mebli także ich wielkość. Musimy bowiem pamiętać o pozostawieniu wygodnego i niczym nie zastawionego na stałe ciągu komunikacyjne, który w różnym układzie ale przebiega przez każdy pokój dzienny. Musimy więc zostawić swobodne przejście do kuchni – czasem będziemy szli z zajętymi rękoma, swobodny dostęp do balkonu i do holu. Jeśli z pokoju dziennego są wejścia do innych pomieszczeń również powinniśmy pamiętać o swobodnym do nich dostępie.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, Marcin Czechowicz, Damian Osak, Andrzej Szandomirski, Bernard Białorucki, Artur Chmielewski, Yassen Hristov, Mariusz Bykowski, Mariusz Purta

POLECANE ARTYKUŁY