Telewizory OLED: właściwości i zalety. OLED vs QLED – co wybrać?

2019-05-28 18:16

Na pewno natkniecie się na telewizory OLED, szukając modelu dla siebie. Hasło OLED może być wam też znane ze smartfonów. Wyraźnie widać, że telewizory OLED są droższe od innych. Skąd ta różnica? Co wyróżnia technologię OLED? Jakie są jej zalety, ale też wady? Czym OLED różni się od QLED? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Telewizory OLED
Autor: materiały prasowe LG Telewizor LG OLED C9

Spis treści

  1. Co to jest technologia OLED?
  2. Telewizory OLED – wady i zalety
  3. Czy telewizor OLED się wypala?
  4. Telewizory OLED a QLED – czym się różnią?
  5. Na jakie telewizory OLED warto zwrócić uwagę?

Co to jest technologia OLED?

OLED to technologia bazująca na organicznych diodach – stąd O w nazwie. Kluczowe w telewizorach OLED jest to, że matryca nie jest podświetlana strefowo czy na krawędziach, lecz całościowo. Za każdym pikselem kryje się maleńka, pojedyncza dioda. Dzięki temu możliwe jest stworzenie idealnej czerni (po prostu wyłączenie pojedynczego piksela), a tym samym też uzyskanie niemal nieograniczonego kontrastu. Dzięki temu telewizory OLED są w stanie zaoferować bardzo wysoką jakość obrazu. Obecnie pod wieloma aspektami jest to najbardziej zaawansowana technologia telewizorów dostępna w sprzedaży.

..  Telewizory LED: właściwości, zalety, wady >>>

Telewizory OLED – wady i zalety

Największe zalety telewizorów OLED to jakość obrazu, kontrast, głębia, odwzorowanie kolorów i czerń. Wszystko jest na tak wysokim poziomie, że telewizory OLED często są wykorzystywane jako monitory referencyjne w studiach filmowych. To właśnie OLED-y są w stanie oddać obraz najdokładniej, tak jak chciał tego reżyser. Niestety telewizory OLED są dość kosztowne. Ich cena na przestrzenni lat znacznie się zmniejszyła, ale to wciąż wydatek powyżej 5 tysięcy złotych. Ponadto szeroko dostępne są jedynie telewizory OLED o przekątnej 55 i 65 cali. Nie znajdziemy mniejszych ekranów, a ekrany 77-calowe są już bardzo drogie.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia jasności ekranu. Ta jest dużo niższa niż w topowych ekranach LCD. Ze względu na to efekt HDR często nie jest tak dobry jak w najlepszych telewizorach LCD. Przede wszystkim jednak trudno oglądać na ekranie OLED ciemne sceny w nasłonecznionym pomieszczeniu.

Czy telewizor OLED się wypala?

Wadą telewizorów OLED, której warto poświęcić więcej miejsca, jest kwestia wypalania i żywotności. Obecna generacja OLED TV jest już na tyle dojrzała, że działa bezproblemowo przez 100 tysięcy godzin. To oznacza, że żywotność nie jest problemem. Podobnie jeśli chodzi o powidoki, czyli wypalanie ekranu. Zjawisko to oznacza pozostawanie na telewizorze śladu po wcześniej wyświetlanych treściach. Najczęściej jest to pasek informacyjny z kanałów telewizyjnych lub logo kanału – dzieje się tak po długich seansach z dużą jasnością. Aby takie zdarzenie wystąpiło przy obecnych telewizorach, musimy się mocno postarać, tzn. oglądać przez kilkanaście godzin dany kanał bez przerwy i w dodatku mieć ustawioną wysoką jasność. W warunkach domowych się to nie powinno przydarzyć, ale jeśli do tego dojdzie, gwarancja raczej tego nie obejmie.

Warto wiedzieć: musimy też pamiętać, aby telewizor OLED pozostawiać podłączony do zasilania w trybie stand-by. Gdy z niego nie korzystamy, uruchamiane są specjalne mechanizmy czyszczenia matrycy, niwelujące ryzyko powstania powidoków czy wypalenia ekranu. Dlatego wyciągając wtyczkę z kontaktu albo odcinając dopływ prądy, możemy łatwo uszkodzić taki telewizor.

Telewizory OLED a QLED – czym się różnią?

Obok telewizorów OLED na rynku pojawiają się również telewizory QLED – chodzi jednak o sprzęty w dwóch odmiennych technologiach. Ekrany QLED to zaawansowane telewizory LCD z dodatkową warstwą kropek kwantowych, dzięki której są w stanie wyświetlić szeroką paletę barw. Ich działanie jest inne, mają też swoiste wady i zalety. W telewizorach QLED nawet z zaawansowanym podświetlaniem czerń i kontrast wypada słabiej niż w ekranach OLED. Za to dużo wyższa jest jasność, nie istnieje ryzyko wypalenia obrazu oraz dostępne są mniejsze i większe przekątne ekranu w lepszych cenach. Wybór technologii zależy raczej od naszych osobistych preferencji, miejsca i sposobu oglądania treści na telewizorze, a także bezpośredniego porównania poszczególnych modeli.

..  Telewizor 40 cali. Co wybrać? >>>

Na jakie telewizory OLED warto zwrócić uwagę?

Wszystkie telewizory OLED bazują na matrycach wykonanych przez firmę LG.Display. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich jest taki sam. Panasonic na przykład sam opracował i zlecił produkcję panelu do swojego modelu GZ2000. W innych sprzętach różnica wynika z zastosowanego procesora odpowiedzialnego za przetwarzanie obrazu. Pozostałe kwestie to system operacyjny (platforma Smart TV), wygląd, wbudowane głośniki czy dodatki, jak np. podświetlanie Ambilight. Najciekawsze modele na rynku to:

LG R9 – rolowany telewizor LG. Koncept prezentowany na targach CES 2019 w Las Vegas i Design Week 2019 w Mediolanie. Telewizor, który zapewne w tym roku trafi do sprzedaży, ale będzie kosztował krocie. Zdecydowanie jednak innowacyjny i inny niż wszystkie.

LG W9 – telewizor płaski, naklejany na ścianę, z dużym soundbarem na dole. Za tym modelem przede wszystkim przemawia smukłość. Trzeba brać to pod uwagę przy aranżowaniu pokoju, tak aby w pełni wykorzystać atuty takiego designu.

LG C9 – podstawowy telewizor OLED od LG na rok 2019. Świetnie wyglądający, a jednocześnie najbardziej korzystny cenowo.

Panasonic GZ2000 – jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie telewizorów na rynku. W dodatku z dźwiękiem w technologii Dolby Atmos i wsparciem dla obu standardów HDR – Dolby Vision i HDR10+.

Philips OLED+ 903 – telewizor wyróżniający się głośnikami Bowers & Wilkins oraz technologią Ambilight.

Sony AF9 – ekran również o unikalnym designie, system Android TV 8.0 i ciekawe rozwiązanie dźwiękowe (cały ekran jest głośnikiem).