Telewizor w salonie: jak wybrać najlepsze miejsce na telewizor SALON ZDJĘCIA i porady

2014-01-08 18:01

Telewizor w salonie zajmuje zwykle główne miejsce, dlatego warto zadbać, aby było ono jak najlepiej dostosowane do potrzeb domowników i samego urządzenia. Podpowiadamy, w jakich miejscach salonu nie wolno montować telewizora i gdzie sprawdzi się najlepiej. Telewizor w salonie ZDJĘCIA i podpowiedzi.

Spis treści

  1. Telewizor w salonie: sposób montażu
  2. Telewizor w salonie: źródła dźwięku

Przy wyborze miejsca na telewizor w salonie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na usytuowanie źródeł ciepła i światła. Nie powinno się go umieszczać obok grzejników i kominka. Zapobiegnie to uszkodzeniom i pozwoli dłużej cieszyć się sprzętem. Lepiej nie montować go pomiędzy oknami lub na ich tle, chyba że w momencie, gdy natężenie światła słonecznego jest zbyt duże, można zasłonić rolety lub żaluzje.

Niekorzystne jest też stawianie telewizora naprzeciw okna, ponieważ traci się wtedy na jakości obrazu, a także naraża na zmęczenie oczu. Zasady te mają szczególne znaczenie w przypadku ekranu, na którym obraz jest wyświetlany z projektora. Bez rolet zaciemniających pomieszczenie w minimum 80% nie uzyskamy dobrej jakości obrazu w ciągu dnia. Odbiór mogą też utrudniać źródła sztucznego światła. Nie należy więc umieszczać ich tuż przy telewizorze (zwłaszcza w przypadku odbiornika LCD lub plazmy), ani tak, aby raziły w oczy. Nie ma natomiast większego znaczenia, czy zamontujemy oświetlenie punktowe, czy rozproszone.

Wielkość ekranu Powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie umieszczony. Im większy ekran, tym dalej trzeba usiąść, więc w małym pokoju nie należy przesadzać z jego wielkością. Na ogół przyjmuje się – choć jest to sprawa indywidualna i jakiekolwiek zalecenia należy traktować raczej jako pomocne wskazania orientacyjne – że odległość, z której patrzymy na telewizor, nie powinna być mniejsza niż trzy-, czterokrotność długości przekątnej ekranu. W przeciwnym razie będziemy się czuć niekomfortowo, jak w pierwszym rzędzie w kinie. Warto pamiętać, że mała odległość nie wpływa dobrze ani na jakość oglądania, ani na samopoczucie i zdrowie.

Telewizor w salonie: sposób montażu

Telewizor w salonie można postawić na zakupionej wraz z nim podstawce lub zamocować na ścianie na odpowiednio dobranym uchwycie. Minimalna wysokość, na jakiej powinien stanąć lub zawisnąć ekran, to 90-110 cm od podłogi.

Sposobem na ukrycie telewizora w czasie, kiedy go nie używamy, jest zamontowanie go na tak zwanej windzie. Umożliwia ona wysuwanie ekranu z mebla lub wnęki, gdy chcemy oglądać, a kiedy jest on wyłączony, może być opuszczony i tym samym niewidoczny. Windy współpracują z większością dostępnych na rynku telewizorów plazmowych oraz LCD.

Telewizor w salonie można też montować we wnęce. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu odstępu – nie mniej niż 5 cm z każdej strony – pomiędzy krawędziami ekranu a krawędziami wnęki, aby zapewnić urządzeniu odpowiednią wentylację. Moim zdaniem najlepsze efekty osiąga się, wieszając ekran na ścianie, ponieważ ukryte w niej połączenia kablowe pomiędzy urządzeniami są wtedy niewidoczne. W dużych jednoprzestrzennych wnętrzach, w których salon jest połączony z kuchnią i jadalnią, istnieje możliwość korzystania z tego samego telewizora z różnych miejsc. Pozwalają na to uchylne uchwyty ścienne i ruchome podstawki. Są one wyposażone w siłownik sterowany pilotem – wystarczy tylko nacisnąć guzik wskazujący pomieszczenie, w którym znajdujemy się w danej chwili, aby telewizor zmienił kierunek ustawienia.

Telewizor w salonie: źródła dźwięku

Miejsce na telewizor w salonie może zależeć od tego, czy oglądamy tylko wiadomości, czy też chcemy stworzyć sobie własne kino. W tym drugim przypadku musimy pomyśleć również o rozmieszczeniu głośników (najbardziej popularny jest system 5.1 składający się z pięciu głośników – centralnego, dwóch przednich, dwóch efektowych – i głośnika niskotonowego, tak zwanego subwoofera). Jeśli zrobimy to dobrze, w kinie domowym możemy uzyskać dużo lepszy efekt odtwarzania dźwięku przestrzennego niż w normalnym kinie. W tym celu powinniśmy uwzględnić miejsce na symetrycznie rozmieszczenie głośników wokół ekranu – przednie muszą się znajdować po każdej ze stron odbiornika, a centralny – nad lub pod nim.

Osoby, które chcą umieścić telewizor w bardzo dużym pomieszczeniu – na przykład w wysokim, dwukondygnacyjnych salonie – nie muszą się już martwić o jakość dźwięku. Dostępny na rynku sprzęt pozwala na idealne dobranie go oraz skalibrowanie właściwe do wielkości pomieszczenia.

Nasi Partnerzy polecają