Sufit rastrowy: właściwości, rodzaje, porady aranżacyjne

2019-08-22 11:31

Sufit rastrowy to rodzaj sufitu podwieszanego, modułowego. Jego standardowym elementem jest powtarzalny panel – ażurowa płyta przypominająca wyglądem kratkę. Modularny panel sufitu rastrowego pełni dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony ukrywa i maskuje przed wzrokiem obserwatora znajdujące się powyżej płaszczyzny sufitu instalacje (oświetleniowe, wentylacyjne, przeciwpożarowe). Równocześnie – dzięki ażurowej konstrukcji – sufit pozostaje otwarty, co umożliwia kierowanie światła czy strumienia wywiewanego powietrza. Poznajmy właściwości sufitów podwieszonych rastrowych!

Sufit rastrowy
Autor: GettyImages Sufit rastrowy w nowoczesnym wnętrzu użyteczności publicznej

Spis treści

  1. Sufit podwieszany rastrowy
  2. Sufit rastrowy: montaż
  3. Sufit rastrowy aluminiowy
  4. Sufit rastrowy czarny czy biały?

Sufit podwieszany rastrowy

Sufit podwieszany rastrowy jest charakterystyczną przegrodą stosowaną w obiektach użyteczności publicznej. Jest popularny w hotelach, restauracjach, urzędach, szkołach, szpitalach, lotniskach czy galeriach handlowych. Wśród jego zalet należy wymienić:

  • walory estetyczne – sufit rastrowy wygląda niejednokrotnie ciekawiej niż sufit kasetonowy (może być dla niego alternatywą), nie obniża optycznie pomieszczenia, jego otwartość i ażurowość umożliwiają wgląd powyżej płaszczyzny sufitu;
  • niepalność i niezapalność – dodatkowo płyty sufitu rastrowego pod wpływem ognia nie opadają i nie kapią;
  • maskowanie instalacji – ukrywa wystające elementy instalacji lepiej niż sufit kasetonowy, w którego panelach rozmieszczane są widoczne anemostaty wentylacji mechanicznej, oprawy oświetleniowe rastrowe i inne;
  • lekkość konstrukcji – płyty sufitów podwieszonych rastrowych są relatywnie lekkie; ich masa zależy od materiału, wielkości oczek i powierzchni otwartej (wyrażonej w procentach);
  • łatwość montażu i demontażu.

Sufit rastrowy: montaż

Sufit rastrowy jest rozwiązaniem systemowym. Jego montaż wykonywany jest zgodnie z projektem technicznym.

Montaż sufitu rastrowego rozpoczynamy od wyznaczenia jego poziomu za pomocą poziomicy laserowej oraz narysowania go na ścianach. Po obwodzie mocowany jest profil przyścienny (np. kątownik). Na stropie wyznacza się linie przebiegu profili nośnych oraz punkty zamocowania wieszaków. Wieszaki montujemy na kołkach osadzonych wcześniej w stropie. Do wieszaków przyczepia się profile nośne, które po połączeniu prostopadłymi poprzeczkami tworzą ruszt – konstrukcję sufitu rastrowego. Do tak przygotowanego i odpowiednio wypoziomowanego rusztu od góry montuje się panele sufitu rastrowego.

..  Sztukateria styropianowa: właściwości, porady aranżacyjne >>>

Sufit rastrowy aluminiowy

Panele sufitów rastrowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są sufity rastrowe aluminiowe – ich elementy powstają z blachy aluminiowej lakierowanej fabrycznie. W sprzedaży obok sufitów rastrowych o kwadratowych kratkach dostępne są również płyty o prostokątnych otworach, z równoległymi listwami – lamelami, perforowane i inne. Standardowo modułowe panele (rastry) mają wymiar 60x60 cm lub 60x120 cm.

Sufit rastrowy czarny czy biały?

Najpopularniejsze kolory sufitów rastrowych to barwy achromatyczne – biel, czerń i szarości. Ta kolorystyka ma swoje szczególne zastosowanie. Biel optycznie podwyższa pomieszczenie, jest standardową barwą stosowaną na sklepieniach. Czerń optycznie obniża przestrzeń i sprawia wrażenie ciążenia. Czarny sufit rastrowy sprawdzi się w wysokich obiektach (np. stalowych halach), w których urządzone są pomieszczenia galerii handlowych, luksusowych butików i ekskluzywnych restauracji, gdzie chcemy uzyskać efekt przytulności. Dodatkowo czerń maskuje widoczne przewody wentylacji mechanicznej i innych instalacji. Sufity podwieszane rastrowe dostępne są także w szerokiej palecie kolorów RAL.

..  Wszystko o suficie napinanym >>>

Sufit podwieszany - modny czy nie?