Często zdarza się, że nie stać nas na antyki z prawdziwego zdarzenia, a pragnienie posiadania mebli wyglądających jakby były w rodzinie od kilku pokoleń jest ogromne. Te aspiracje raczej nie dotyczą z pietyzmem odrestaurowanych, naprawdę cennych sprzętów, lecz rzeczy mniej szlachetnych, niegdyś wzgardzonych i zesłanych na strychy oraz do piwnic. Nagle oznaki wieloletniego użytkowania – odrapania i wytarta farba, spękane drewno i dziurki po żerujących w nim kołatkach – stały się głównymi walorami mebli, na które jeszcze do niedawna nikt nie zwróciłby uwagi. Właśnie taki jest styl shabby chic – nadgryziony zębem czasu i pozornie zaniedbany, a jednocześnie elegancki i urokliwy.

Shabby chic: stare meble i postarzane sprzęty

Do wnętrz w stylu shabby chic najlepsze są oczywiście prawdziwie wiekowe, stare meble, jednak i bez nich da się stworzyć tego typu aranżację. By osiągnąć ten efekt, bardziej lub mniej stylowe meble postarza się rozmaitymi technikami. Robią to zarówno producenci mebli (co oznacza, że można kupić gotowe sprzęty w tym stylu), jak i zręczni amatorzy – malują, szlifują, przecierają, drapią ostrymi szczotkami i dziurawią drewno. Niektóre firmy wytwarzają meble ze starych desek, inne poddają drewno specjalnym kąpielom. Wszystko po to, by dodać im lat, a co za tym idzie – nadać im wyjątkowego charakteru. Postarzone drewno sprawdza się również na podłodze, a nawet na ścianach, szczególnie we wnętrzach w stylu skandynawskim, dworkowym, rustykalnym czy romantycznym. Takie okładziny powinny wyglądać jakby korzystało z nich już któreś z rzędu pokolenie – są nierówne, z przebarwieniami i wyczuwalną strukturą słojów.

Stylowe meble: techniki postarzania

Z założenia shabby chic to meble postarzone techniką, która polega na zdarciu z krawędzi mebla jasnej farby, aby spod spodu ukazała się wcześniej nałożona farba ciemniejsza. Alternatywą dla postarzanych w ten sposób mebli są sprzęty przecierane. Przecierka to wycieranie wilgotną gąbką lub szmatką świeżo nałożonej na drewno farby lub bejcy. Spękania na malowanej powierzchni nazywamy efektem crackle, uzyskanym za pomocą specjalnych preparatów. Kolorem, który używa się najczęściej przy postarzaniu mebli jest biel, jednak równie pięknie wyglądają sprzęty utrzymane w wyblakłych odcieniach beżu, pastelowych szarości i błękitów. Tego typu sprzęty powinny być drewniane, ponadto najlepiej sprawdzają się stylowe meble klasyczne lub rustykalne.