Styl wabi-sabi – nowy trend we wnętrzach 2018

2018-10-05 9:31

Styl wabi-sabi szturmem podbija wnętrza w 2018 roku. Nazwa brzmi egzotycznie i tajemniczo, ale nie ma się czego obawiać – wnętrza w stylu wabi-sabi są pełne uroku przeszłości, swojskie i… niedoskonałe.

Styl wabi-sabi – nowy trend we wnętrzach 2018
Autor: mat. pras. House Doctor Styl wabi-sabi podkreśla naturalne piękno wynikające z upływu czasu

Podobnie jak w przypadku hygge i lagom, do których należał rok 2017, wabi-sabi to nie tylko urządzanie wnętrz, ale cała filozofia. Przeczytajcie, o co w tym chodzi.

Wabi-sabi – filozofia z Kraju Kwitnącej Wiśni

Wabi-sabi to japońska filozofia, która narodziła się ponad 600 lat temu. Cała jej kwintesencja zawiera się w nazwie – słowo „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” – piękno wynikające z upływu czasu. Filozofia ta stawia na autentyczność, znalezienie subtelnego i naturalnego piękna w niedoskonałości, docenienie rzeczy prostych, skromnych, surowych, nadgryzionych zębem czasu (a więc bardzo indywidualnych – każda rysa, pęknięcie czy skaza jest niepowtarzalnym podpisem użytkownika). W tym nurcie nie ma miejsca na upiększanie, udawanie, zastępowanie wysłużonych przedmiotów nowymi. To przeciwwaga dla wszechobecnego konsumpcjonizmu, katalogowych wnętrz i masowo powstających produktów.

..  Trendy 2018 - zobacz modne materiały wykończeniowe i dekoracyjne >>>

Styl wabi-sabi we wnętrzach

Wnętrza urządzone zgodnie z japońską filozofią wabi-sabi powinny być skromne, pozbawione zbędnych dekoracji, ozdobników i blichtru. Liczy się w nich autentyzm i minimalizm (polegający na otaczaniu się tylko potrzebnymi rzeczami). Prym wiodą naturalne materiały i kolorystyka oraz proste przedmioty z historią. Podniszczone meble, odklejająca się tapeta i tynk odpadający ze ściany wpisują się w ten styl. Warto jednak pamiętać, że tego typu skazy powinny powstawać naturalnie, wraz z upływem czasu.

Styl wabi-sabi – nowy trend we wnętrzach 2018
Autor: materiały prasowe Hubsch Kolory ziemi, naturalne materiały, brak zbędnych dekoracji - to główne cechy stylu wabi-sabi

Wabi-sabi – urządzamy wnętrze w tym stylu

Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu wabi-sabi postaw na naturalne materiały – drewno (najlepiej surowe, z widocznymi słojami, stare i spękane), kamień – nieoszlifowany i surowy, ręcznie robione plecionki – wiklinę, bambus, słomę. Nie zapomnij o naturalnych tkaninach (przede wszystkim lnianych, jutowych, wełnianych), ręcznie wyplatanych dywanach, pledach, kapach itp. Kolorystyka wnętrz w stylu wabi-sabi wynika z użytych materiałów – dominują barwy ziemi: brązy, beże, szarości, ale również zgaszone zielenie, wytłumione pomarańcze i czerwienie. Dla rozjaśnienia aranżacji pojawiają się biel, kość słoniowa, écru oraz delikatne pastele.

Przedmioty użytkowe zamiast dekoracji

Ogromną rolę we wnętrzach urządzonych w stylu wabi-sabi odgrywa ceramika. Najlepiej ręcznie robiona, wiekowa, ze śladami użytkowania, a nawet – zgodnie ze sztuką kintsugi – posklejana, czyli taka, która dostała drugie życie (oryginalnie ceramikę naprawia się w ten sposób przy pomocy laki z dodatkiem metali szlachetnych). Nie zapomnijmy też o subtelnych nawiązaniach do Japonii. W końcu to stamtąd wywodzi się filozofia wabi-sabi.

Styl wabi-sabi – nowy trend we wnętrzach 2018
Autor: materiały prasowe IKEA W stylu wabi-sabi znajdziemy przedmioty wykonywane ręcznie - dziergane tkaniny, plecionki, ceramikę itp.