Pierwsza i podstawowa zasada stylu skandynawskiego to: „less is more”. Niby nic nowego, a sprawdza się. Ma być jasno, wygodnie i funkcjonalnie. Zasada ta jest naturalną konsekwencją warunków środowiskowych panujących na północy Europy. Kiedy brakuje światła dziennego, człowiek zaczyna intuicyjnie dążyć do optycznego rozświetlenia przestrzeni jasnymi kolorami i nie zagracania jej. Mało mebli – tylko te potrzebne. Dekoracje w znikomej ilości, ale za to kolorowe, ożywiające przestrzeń.

Styl skandynawski – zasada nr 1 -  materiały i kolory: naturalnie i jasno

Dla Skandynawów ważne jest życie w zgodzie z naturą. Nigdy wbrew. Stąd właśnie kolory obowiązujące w stylu skandynawskim zaczerpnięte  z natury czyli kolor biały, szarości, błękity, rozbielona zieleń, pudrowy róż. Dopiero w dodatkach pojawia się intensywna czerwień, kolor żółty, granatowy i czarny. Materiały stosowane do  wyrobu mebli w stylu skandynawskim, to przede wszystkim materiały naturalne: drewno, skóra, len, bawełna. W większości materiały pochodzące z tej strefy klimatycznej. Drewno do produkcji mebli, to przede wszystkim brzoza, jesion i sosna, czyli wszystkie w jasnych odcieniach. To samo dotyczy parkietu. Często drewno znajdujące się na podłodze jest dodatkowo rozbielane specjalnymi preparatami. Najbardziej zaś lubianym sposobem wykończenia parkietu jest olejowanie, nie lakierowanie, które pozbawia drewno możliwości oddychania. Meble w stylu skandynawskim są funkcjonalne, pozbawione zbędnych dodatków – mają być przede wszystkim użyteczne.

Styl skandynawski – zasada nr 2 – dodatki: mało ale kolorowo

Delikatna, prosta i nie narzucająca się dekoracja to kwintesencja stylu skandynawskiego. W prostych, często wręcz minimalistycznych wnętrzach to właśnie dodatki stanowią o charakterze wnętrza. Dodatki wytwarzane są też z materiałów naturalnych, ale tutaj znajdziemy też wysokogatunkowy plastik. W zależności od tego czy wnętrze jest nowoczesne czy klasyczne – gustawiańskie, dodatki są albo nowe albo stare, z odzysku, bądź co jest ostatnio bardzo modne – postarzane.  To tutaj dopiero, przy okazji dodatków,  ujawnia się kolor: intensywny żółty, czerwony (szczególnie w okresie Bożego Narodzenia), kobaltowy czy czarny.  Dodatki często naśladują kształty z otaczającej przyrody – dlatego zobaczymy tu  wieszaki gałęzie, lampy szyszki itp. Kolor pojawia się tez w sztuce na ścianie jako obrazy, plakaty i zdjęcia.
Skandynawowie bardzo dbają o środowisko naturalne stąd ich zamiłowanie do przetwarzania już istniejących wyrobów. Dużą popularnością cieszą się na przykład stoliki kawowe z europalet.