Styl prowansalski i mieszkanie w bloku: czy to w ogóle możliwe?

Tak! Styl prowansalski w mieszkaniu w bloku to aranżacja niezwykle spójna, ciepła i ponadczasowa. Zainspiruj się wnętrzem z prawdziwego mieszkania, którego klimat bezsprzecznie przywołuje obraz lawendowych wzgórz i letniego, leniwego popołudnia pośród krzewów winorośli.

Styl prowansalski i mieszkanie w bloku: czy to w ogóle możliwe?
Styl prowansalski i mieszkanie w bloku: czy to w ogóle możliwe?
Styl prowansalski i mieszkanie w bloku: czy to w ogóle możliwe?
Styl prowansalski i mieszkanie w bloku: czy to w ogóle możliwe?
Styl prowansalski i mieszkanie w bloku: czy to w ogóle możliwe?

Czy można przenieść styl prowansalski do mieszkania w bloku? Któż z nas choć raz nie marzył o leniwych wakacjach na odległej, francuskiej prowincji, widząc siebie w otoczeniu lawendowych pól popijającego co rano świeżą kawę na terakotowym tarasie wśród winorośli... dlaczego by nie spróbować przenieść tego marzenia nieco bliżej, do naszego codziennego otoczenia? Udowadniamy, że jest to możliwe w aranżacji wnętrz.

Styl prowansalski w mieszkaniu w bloku: stonowane kolory, surowe materiały

Podstawą w aranżacji stylu prowansalskiego w mieszkaniu w bloku jest właściwy dobór kolorów i surowców materiałów wykończeniowych. Podczas aranżacji wnętrz nie bądźmy w swych wyborach „zero-jedynkowi” (nie mieszkamy w końcu w wiecznie ciepłej krainie geograficznej, gdzie elementy wnętrza oddające chłód w upalne lato są zawsze mile widziane), ale zdecydujmy się na kilka kluczowych akcentów charakterystycznych dla stylu prowansalskiego, których konsekwentnie będziemy się trzymać w aranżacji. Praktycznym i jednocześnie adekwatnym stylistycznie zabiegiem w aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim będzie wyłożenie strefy kuchennej płytkami z terakoty, w piaskowym lub rudawym kolorze o nieregularnej fakturze. Przydamy wnętrzu typowo prowansalskiego wykończenia, jednocześnie zapewniając sobie wygodę w sprzątaniu tej części mieszkania. W dalszej części mieszkania możemy położyć klasyczne drewno, najlepiej w układzie z szerokich desek (stylizowanych na surowe drewno). Nie bez znaczenia dla stylu prowansalskiego w mieszkaniu w bloku będzie też sposób wykończenia ścian – nie ograniczajmy się wyłącznie do wyboru koloru (tu najlepsze będą wszelkie piaskowe, szare i jasno-lawendowe odcienie). Warto rozważyć użycie, na wszystkich bądź tylko wybranych ścianach, podbarwionego tynku strukturalnego (kładziony nieregularnie da wrażenie oryginalnej, tynkowanej ściany, typowej dla stylu prowansalskiego) lub farb akrylowych (ze złotymi, perłowymi lub miedzianymi refleksami). Ich aplikacja nie jest wcale trudna. Efekt natomiast wart jest włożonej pracy. Na tak zapewnionej bazie pozostaje nam mądrze dobrać dodatki, by wnętrze pozostało spójne i utrzymane w duchu stylu prowansalskiego.

Styl prowansalski w mieszkaniu w bloku: wypalane kafle i gniecione zasłony

Chcąc podkreślić charakter stylu prowansalskiego w mieszkaniu starajmy się dobrać meble proste i drewniane, stylizowane na surowe, lekko tylko wykończone. Im prostsze, tym lepiej. Drewniane akcenty będą mile widziane również w wyposażeniu kuchni i łazienki (półmiski, deski, półki, mydelniczki, itp.). Jako typowy dla stylu prowansalskiego akcent warto przemycić w strefie kuchni i łazienki kolorowe, wypalane, matowe kafle. Niepowtarzalność ich wzorów i pastelowa kolorystyka napełniają miejsce niezwykłym, południowym klimatem. Zrezygnujmy natomiast ze stricte nowoczesnej zabudowy kuchennej. Kuchnia również nawiązywać musi do naturalnych surowców, stąd przeszklone witryny w drewnianym stelażu lub drewniane, surowe fronty sprawdzą się najlepiej. Tekstylia to bardzo ważny akcent. Wizualizując sobie prowansalskie wakacje widzimy często frywolnie i leniwie powiewające niedbale zawieszone w oknach zasłony. Spróbujmy odtworzyć ten obraz w naszym wnętrzu. Dobierzmy jednobarwne, lniane lub bawełniane zasłony w kolorach lawendy lub beży, i pozwólmy im na bycie ciężkimi i lekko „niedoprasowanymi”. Pozostałe tekstylia dobierzmy konsekwentnie w kolorystyce złamanych szarości, błękitów, fioletów i kolorów piaskowych. Postarajmy się o poduszki, pledy i gliniane donice. Im większa ilość naturalnych surowców (drewna, lnu, kamionki i glinianych naczyń) tym efekt stylu prowansalskiego w mieszkaniu w bloku będzie czytelniejszy.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka autor: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Michał Skorupski

POLECANE ARTYKUŁY