Styl prowansalski ze względu na swoją ponadczasowość i prostotę zawsze pozostanie modny, nie ma więc obaw, że nasze wnętrza utrzymane w stylu prowansalskim z czasem znudzą się nam i staną się kiczowate. Lazurowe niebo, skąpana w promieniach śródziemnomorskiego słońca zieleń winorośli i gajów oliwnych, porastających łagodne zbocza, bezkresne fioletowe kobierce upajającej swoją wonią lawendy, intensywny aromat dziko rosnących ziół. To Prowansja jedna z najbardziej malowniczych krain Francji, której urodę sławiły płótna znamienitych mistrzów pędzla takich, jak Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin czy Pablo Picasso. Jak klimat domów w stylu prowansalskim przenieść do aranżacji własnego mieszkania?

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego

Jak sama nazwa wskazuje styl prowansalski pochodzi z rejonu Prowansji w południowej Francji. Meble w stylu prowansalskim mają ograniczoną, ale bardzo charakterystyczną ornamentykę. Są tłoczone lub frezowane, czasem z rzeźbiarskimi motywami nawiązującymi do natury. Zwłaszcza do roślin występujących w rejonie Prowansji takich jak gałązki oliwne, lawenda, lub winorośle. Meble najczęściej są drewniane, w kolorze naturalnego drewna lub rozbielone, czasem pomalowane na pastelowe, ciepłe kolory. Dodatki najczęściej spotkamy wykonane z gliny, ceramiki, metalu, bądź szkła. Poszewki na poduszki, obrusy, serwetki i inne tekstylia koniecznie muszą być bawełniane bądź lniane, z grubym i wyraźnym splotem. Wszystkie materiały, które wykorzystuje styl prowansalski są naturalne, lub nawiązują do natury swoją formą.

Jak wprowadzić styl prowansalski do wnętrza?

Chcąc wprowadzić styl prowansalski do własnych wnętrz musimy pamiętać, że aranżacje w tym stylu wymagają odpowiedniej przestrzeni i dużo światła, inaczej nie prezentują się już tak efektownie. Nie oznacza to, że nie można przemycić pewnych elementów stylu prowansalskiego do niewielkiego mieszkania w mieście. Nie należy wtedy jednak z nimi przesadzać, by nie stworzyć karykatury aranżacji w stylu prowansalskim. Mając niewielkie mieszkanie powinniśmy zdecydować się na bardziej minimalistyczne formy mebli, które jedynie delikatnie nawiązują do stylu prowansalskiego żłobieniami czy delikatną ornamentyką. Styl prowansalski charakteryzuje się utrzymaniem jasnej kolorystyki, co z pewnością powiększy optycznie niewielkie wnętrze i nada mu świeżości. Dzięki zastosowaniu kilku dodatków, odpowiedniej zastawy stołowej i tekstyliów, dopełnimy wystrój i nadamy mu prowansalskiego szlifu, nie przesadzając z aranżacją.