Styl myśliwski we wnętrzu nie bez powodu kojarzy się z ekspozycją trofeów – poroży, skór, czaszek, kłów czy piór zwierząt zastrzelonych podczas krwawej rozrywki zwanej polowaniem. To jego najbardziej tradycyjny i podstawowy rys elementu stylu myśliwskiego. Współcześnie jednak styl myśliwski w wystroju wnętrz występuje w zróżnicowanych wariantach.

Styl myśliwski we wnętrzu – wersja klasyczna

W najbardziej klasycznej wersji stylu myśliwskiego kluczowym elementem kompozycji wnętrza są trofea. Poroża najlepiej wyglądają rozwieszone w symetrycznym układzie – w ten sposób unika się wrażenia chaosu. Rysunek rogów z reguły najwyraziściej rysuje się na tle jasnych ścian, z którymi kontrastować powinny ciemniejsze elementy drewniane we wnętrzu – podłoga z szerokich desek, belkowany strop, ewentualnie boazerie kasetonowe i oczywiście meble; tu inspirować się warto założeniami stylu dworkowego.

>> Jak urządzić dom w stylu dworkowym? >>

Aranżując pokój myśliwski, warto stawiać na naturalne materiały (drewno, skóra – np. w obiciach mebli, metal – np. w kutym żyrandolu) i kolory ziemi (beże, ciemne zielenie, brązy), a całej kompozycji wystroju wnętrza przydać szyku starociami – np. kilkoma meblami w dekoracyjnych formach eklektyzmu.

Atrakcyjnym uzupełnieniem wnętrza w stylu myśliwskim będzie ekspozycja tradycyjnych atrybutów myśliwego. W Polsce nie można wieszać na ścianie działającej broni, ale np. przewierconą starą strzelbę albo efektowną, starannie wykonaną atrapę – już tak. Na ścianie pokoju myśliwskiego miejsce znaleźć mogą także trąbka lub róg, ładownice, a nawet odpowiednio wyeksponowane elementy dawnego stroju myśliwskiego. Na miejscu będzie tu także manekin prezentujący taki ubiór.

Styl myśliwski – wersja alternatywna

Kto nie chce widzieć we wnętrzach mieszkania swoim domu czaszek i poroży, efekt wnętrza w stylu myśliwskim osiągnąć może w inny sposób. Jak poprzednio bazą będzie skromniejsze wydanie stylu dworkowego, z dużą ilością elementów drewnianych (im więcej, tym lepiej) i jasnymi ścianami.

>> Styl dworkowy – jakie podłogi, ściany, sufity? >>

Na ich tle ustawić możemy meble o dekoracji snycerskiej nawiązującej do myśliwskiego rzemiosła. Na aukcji internetowej lub na targu staroci upolować można nawet całe komplety przywożonych z Niemiec lub z Holandii dębowych mebli neorenesansowych z płaskorzeźbionymi scenami z polowania. Odarte z lakieru i zaolejowane, wydawać się będą starsze niż w rzeczywistości, a także lepiej się wpiszą w polski kontekst kulturowy.

Zamiast trofeów myśliwskich na ścianach takiego wnętrza rozwieśmy elementy uzbrojenia – np. dwie pary skrzyżowanych strzelb (przewierconych lub atrap). W centralnym miejscu wyeksponujmy obraz o stosownej tematyce, np. pejzaż ze zwierzyną łowną (jelenie, sarny, dziki, bażanty), albo grupę grafik przedstawiających te zwierzęta. Wystroju wnętrza dopełnią drobiazgi takie jakie kryształowe kafarki, szklanki i kieliszki z grawerowanymi motywami myśliwskimi.

Styl myśliwski – wersja nowoczesna

Styl myśliwski w nowoczesnym wydaniu we wnętrzu do tematów i motywów łowieckich odwołuje się z przymrużeniem oka. Nie znajdziemy tu prawdziwych poroży ani skór. Na tle jasnych ścian i jasnego drewna podłogi być może dopatrzymy się rogów – będzie to jednak albo łudząca oko imitacja, albo jawnie kiczowaty odlew wykonany z kolorowego plastiku, albo też elegancka rzeźba kameralna wykonana z metalu (jak głowa antylopy i figurka renifera w naszej galerii).

Elementy myśliwskie pojawić się też mogą na tapecie lub tkaninie drukowanej np. w przestylizowany motyw trofeów łowieckich, albo też na fototapecie ukazującej dumnego jelenia na tle lasu. Trwająca od paru lat moda na motywy myśliwskie sprawia, że znajdziemy je także w mnóstwie gadżetów – jak choćby w postaci odlewanych z tworzywa ramek na zdjęcia naśladujących te, które w XIX w. wykonywano z fragmentów poroża.