Styl loftowy: trendy. Meble i dodatki loftowe

2016-03-21 1:02

Styl loftowy ma swoich wielbicieli, coraz chętniej, nawet jeśli nie mamy warunków, by zamieszkać w lofcie, przemycamy do mieszkań meble i dekoracje loftowe.

Loft w stylu orientalnym
Autor: Materiały prasowe Ghelamco Idealnym uzupełnieniem orientalnej stylistyki loftu są wyjątkowe meble o geometrycznych kształtach. Przestrzeń pokoju dziennego wzbogacają dwie pufy wykonane z filcu, które przypominają ogromne kamienie. Źródło: Materiały prasowe Ghelamco

Ostatnio coraz częściej mówi się o stylu loftowym. Nawet jeśli nasze mieszkanie nie spełnia klasycznej definicji loftu, to chętnie wprowadzamy pojedyncze dodatki i meble loftowe. Skąd pochodzi moda na pofabryczne wnętrza? Czy istnieją w Polsce firmy zajmujące się projektowaniem mebli w stylu loftowym? Jakie są trendy rynkowe w meblarstwie loftowym? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie z projektantką oraz architektką wnętrz Anna Zadrożną - właścicielką AZ studio.

 

 

Marcin Pietraszek: Czym charakteryzują się meble loftowe? Co przemawia za ich kupnem?

Anna Zadrożna: Styl loftowy nawiązuje do starych pofabrycznych przestrzeni. Głównymi cechami loftów są duże otwarte przestrzenie bez podziałów, z dużymi oknami i wysokim sufitem. Wnętrza loftowe to jeden z wyrazistszych styli uwielbianych przez architektów, dzięki swojej ekstrawagancji. Styl loftowy wykazuje cech eklektyzmu, czyli łączenia ze sobą różnych styli. Bardzo mocno widoczne jest to w stosowanych do tego stylu meblach. Z jednej strony do większych zabudów typu: kuchenna stosujemy proste meble bez zbędnych dodatków, charakteryzujące się minimalizmem oraz nowoczesną elegancją, z drugiej strony charakteru wnętrzu o loftowym wystroju dodają stare meble z tzw. historią, które nawiązują do przeszłości. Meble w stylu loftowym wykonane są z naturalnych materiałów, często są dodatkowo postarzane, aby nawiązywały do przeszłości wnętrza. Każdy mebel loftowy jest w trochę innym charakterze. Proste i geometryczne kształty zestawia się z meblem bardzo designerskim bądź z antykiem np. stylizowany XVIII-wieczny fotel. Pasjonaci stylu loftowego wykorzystują stare poddane renowacji pofabryczne elementy w tworzeniu bardziej designerskich i indywidualnych mebli.

MP.: Jakie materiały są używane do ich produkcji mebli w stylu loftowym?

AZ.: Przy aranżacji wnętrza w stylu loftowych zarówno w dodatkach, jak i meblach stosuje się naturalne materiały takie jak: szkło, stal, drewno, beton. Mogą występować duże przeszklone witryny o stalowych konstrukcjach, komody oraz półki wykonane z surowych desek, czy też betonowe blaty w zabudowie kuchennej. Materiały te łączy się ze sobą podkreślając ich piękno, np. okucia w meblach loftowych są dodatkowo wyeksponowane, uwydatnia się śruby, zawiasy czy zamki.

MP.: Jak zmieniały się meble loftowe w Polsce od momentu, gdy ten trend dotarł do naszego kraju?

AZ.: Pierwsze wnętrze w stylu loftowym powstało w latach 60 XX wieku, zaadoptowali jest artyści na Manchatanie ze starej fabryki produkującej porcelaną, szkło i tkaniny. Do Polski styl loftowy dotarł ok. 2003 r. Jako pierwszy budynek starej lampiarni w Bytomiu zaadoptował architekt Przemo Łukasik. Pierwsze wnętrza w stylu loftowym były anektowane głównie przez artystów bądź ludzi średnio zamożnych. Lofty były bardzo surowe i często wykorzystywało się do wykonania mebli elementy znalezione w zastanym wnętrzu. Z czasem zaczęto wprowadzać do wnętrz loftu różne kolory, nie tylko w zawieszanych plakatach, a wnętrza te zyskiwały coraz więcej zwolenników. Do urządzania wnętrza w stylu loftowym niezmiennie przez lata stosuje się stare meble z recyklingu takie jak: regały z magazynów czy szafki szkolne. Obecnym trendem jest wprowadzenie do stylu loftowego kolorów pastelowych. W ofercie mebli można znaleźć np. stołki barowe z siedziskiem z surowego drewna oraz pastelowymi nogami.

MP.: Jakie są trendy sprzedażowe dla stylu loftowego w polskim meblarstwie?

AZ.: Styl loftowy jest w Polsce stosunkowo od niedawna, a zyskuje coraz więcej swoich zwolenników. Według analizy przeprowadzonej przez portal Westwing wnętrze w stylu loftowym znajduje się na drugim miejscu marzeń Polaków. Dzięki zwiększającej się grupie zwolenników rynek mebli loftowych coraz bardziej się powiększa. Obecnie nie tylko wnętrza pofabryczne przekształcane są na wnętrza użytkowe, ale deweloperzy zaczęli budować nowe mieszkania przeznaczone na aranżacje w stylu loftowym. Dzięki zwiększającej się grupie odbiorców, również przybywa firm oferujących meble do aranżacji wnętrz w stylu loftowym.

MP.: Czy istnieją jakieś polskie firmy zajmujące się sprzedażą tego typu mebli?

AZ.: Tak oczywiście, że są firmy zajmujące się produkcją mebli w stylu loftowym. Są to zazwyczaj mniejsze firmy, które odnalazły w tym swoją pasję. Meble loftowe często tworzone są na indywidualne zamówienie klienta, a ze względu na wykorzystanie naturalnych materiałów nie ma możliwość stworzenia dwóch identycznych mebli co podkreśla ich indywidualny styl.

MP.: Jakiego typu meble loftowe najlepiej się sprzedają?

AZ.: Najczęściej bazę stanowią minimalistyczne meble nowoczesne, natomiast typowe meble z loftowym charakterem są jedynie dodatkiem. Są to mniejsze gabarytowo meble łączące w sobie naturalne nie obrobione drewno ze stalą. Najczęściej do podkreślenia charakteru stylu loftowego wybierane są meble takie jak: stolik kawowy, stół, hokery, komoda. Dużo zwolenników mają również duże szklane witryny o stalowej konstrukcji czy metalowe regały.

MP.: Czym się charakteryzują nabywcy mebli w stylu loftowym?

AZ.: Zwolennikami stylu loftowego są najczęściej ludzie, którzy uwielbiają desing, przestrzeń oraz indywidualne rozwiązania. Są to zazwyczaj ludzie, którzy wiedzą czego chcą i nie obawiają się odważnych rozwiązań.

MP.: Czy podoba się Pani styl loftowy? Jeśli tak prosiłbym o krótkie uzasadnienie.

AZ.: Oczywiście jest to jeden z moich ulubionych stylów. Choć urządzenie wnętrza w stylu loftowym nie jest takie łatwe jak by się mogło wydawać to zawsze efekt końcowy sprawia naprawdę piękne wrażenie. Ten styl ma w sobie charakter i ducha przeszłości, dlatego nie sposób przejść koło niego obojętnie.

Rozmawiał Marcin Pietraszek

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany