Styl etno we wnętrzach - czym się wyróżnia? Wybieramy meble, dodatki, kolory

2022-04-19 11:15

Styl etno we wnętrzach lubi wyprawy dookoła świata i ofiaruje to, na co moda nigdy nie przemija. To rzetelne rzemiosło i oryginalne przedmioty o urzekającej urodzie. Sięgnij do tradycji ludowej, która pod szyldem stylu etno wprowadzi do wnętrza cudowny klimat i ochroni dom przed plastikowym światem.

Spis treści

  1. Styl etno, czyli jaki?
  2. Styl etno - podróż dookoła świata
  3. Wnętrza etno krok po kroku
  4. Egzotyczne inspiracje we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

A może tak w dekoracji wnętrza salonu zainspirować się afrykańskim słońcem, roślinnością i wzorami z różnych stron globu? Podpowiadamy, jakie elementy pomogą wprowzdzić do wnętrza nastrój w stylu etno.

Styl etno, czyli jaki?

Z greckiego ethnos znaczy plemię i naród, a nauka zwana etnografią zajmuje się gromadzeniem wiedzy o zwyczajach i przedmiotach typowych dla ludzi różnych kultur. Tworzy naukowy zapis wszelkich przejawów tradycji ludowych, czyli tego, co tak naprawdę stanowi kwintesencję stylu etno w dzisiejszych wnętrzach, modzie czy muzyce.

Etno może stanowić antidotum na wszechogarniającą globalizację i unifikację – między innymi dlatego, że od mebli produkowanych masowo woli te unikatowe. Nie epatuje elegancją i luksusem – woli rzeczy używane, z długą historią, osadzone w ludowej tradycji i zrobione z miejscowych materiałów. Jest ponadczasowe, ale też modne, pod nazwą modern tribal (z angielskiego: współczesne plemię) święci triumfy na całym świecie.

Styl etno - podróż dookoła świata

Aranżacje inspirowane Afryką, Ameryką Łacińską czy Dalekim Wschodem sprawią, że twoje mieszkanie czy dom będą jedyne w swoim rodzaju. Nie potrzebujesz wiele, by stworzyć u siebie styl plemienny. Wystarczy kilka przedmiotów, ale starannie dobranych.

Zawsze sięgaj po autentyki, a nie rzeczy stylizowane – te nie mają duszy. Wybieraj wyplatane meble i maty, grubo ciosane stoły czy szafy, dekoracje podkreślające wybrany styl.

Jeśli masz za mało oryginalnych dekoracji, wybierz wielkoformatowe fotografie: pejzaży, twarzy czy ciekawych detali związanych z wybraną kulturą. Etno daje ogromne możliwości wyboru spośród ludowych tradycji całego świata.

..  Poznaj styl marokański we wnętrzach! >>>

W wydaniu afrykańskim masz do dyspozycji tkaniny w geometryczne desenie, pierzaste juju hat (kameruńskie kapelusze z piór, teraz używane jako dekoracja ścian), totemiczne motywy i plemienne maski, w arabskiej wersji – wzorzyste dywany, ceramiczne naczynia i płytki w bajeczne wzory.

Etno po meksykańsku to wełniane tkaniny w tęczowych barwach (przypominają łowickie pasiaki) i gliniane naczynia. A Indie i Indonezja? W Polsce można kupić niewiarygodnie piękne ręcznie robione meble pochodzące z tych krajów. Wcale nie drogie!

Urządzając wnętrze, pamiętaj, że każdy z plemiennych trendów świetnie będzie wyglądał obok prostych nowoczesnych sprzętów, ale lepiej zachować ostrożność w zestawianiu ich ze sobą. Bezpieczniej jest wybrać rzeczy z jednego kręgu kulturowego – harmonia gwarantowana.

Nie mniej atrakcyjne jest polskie etno. Pasiaki, wycinanki, ludowe sprzęty i rzeźby skomponowane ze współczesnymi meblami nadadzą wnętrzu unikatowy wygląd. Na koniec rada: nie przesadź i nie zrób w domu skansenu – umiar jest bezcenny!

Styl etno

Autor: agencjafree/living4media

Styl etno z umiarem!

Stosując wzory etno, łatwo przekroczyć granicę kiczu. Aby tego uniknąć, nie ubieraj w nie domu od A do Z – poprzestań na dodatkach. Wybierz jeden styl, np. folk, wpływy indyjskie itp., i się go trzymaj. Dzięki temu unikniesz aranżacyjnej wpadki. Podobnie jak wtedy, gdy motywy etno połączysz z meblami nowoczesnymi i dobrze zaprojektowanymi (co nie oznacza, że drogimi). Wyobraź sobie np. wzory łowickie, kurpiowskie czy podhalańskie zestawione z rustykalnym wyposażeniem. Robi się skansen! A z prostymi meblami z drewna, szkła i metalu? Efekt zjawiskowy!

Wnętrza etno krok po kroku

Styl etno można wprowadzać już od… podłogi! Wystarczy zdecydować się na drewno egzotyczne, które stanowi świetne tło dla mebli wykonanych np. z rattanu. Aby podkreślić naturalność aranżacji, można wybrać podłogę z wyrazistymi sękami.

Co zaś z oknami? Najlepiej wyglądają rolety z bambusa lub drewniane żaluzje. Alternatywa? Zwiewne jasne tkaniny, a na nich motywy kwiatowe.

W kolorystyce ścian kluczowe znaczenie ma ma nasycona zieleń. Dla rozjaśnienia można dodać do niej beże i żółcienie. Jeśli planujemy postawić na meble i dodatki (albo tylko dodatki) w stylu etno, równie dobra będzie szara ściana – neutralne tło, które dobrze wyeksponuje ich urok.

Jeśli chodzi o meble, mamy duże pole do popisu. Proste meble z egzotycznego drewna o wyrazistym rysunku słojów, a także desenie nawiązujące do zwierzęcych skór to prosty przepis na wnętrze afrykańskie. Równie ciekawie zaprezentują się meble wykonane z lakierowanego drewna w stylu kolonialnym albo te nawiązujące formą do produktów z Dalekiego Wschodu. Lekką atmosferę dalekich stron możemy podkreślić, decydując się dodatkowo na leżak, hamak bądź fotel wiszący.

Świetnym uzupełnieniem wnętrz w stylu etno są dodatki w naturalnych barwach: kolorach ziemi, beżach, brązach i zieleni. Polecamy też drobiazgi wykonane z bambusa, jedwabiu, z motywami liści palmowych i zielonej łąki. W aranżacji w stylu etno nie zapomnij o roślinach – koniecznie tych wywodzących się z tropików. Łatwo znajdziesz je nawet w niedużych kwiaciarniach.

..  Monstera we wnętrzach – pomysły na aranżacje z monsterą >>>

Egzotyczne inspiracje we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ