Styl etniczny w aranżacji: jak stworzyć wnętrze w stylu etnic

2016-05-13 17:57

Jak w prosty sposób stworzyć etniczny klimat we wnętrzu? Orientalne wzory, surowe, ciemne drewno i oryginalne dodatki opowiadające historię - wnętrza w stylu etnic to prawdziwa podróż w głąb świata. Podpowiadamy jak zaaranżować wnętrze w wyjątkowym stylu etnicznym.

Wnętrza w stylu etnicznym cechuje przede wszystkim obecność naturalnych materiałów i form, uzupełniona o orientalne dodatki. W tym stylu niezwykle ważną rolę odgrywają tekstylia - wzorzyste dywany, tkaniny (często wieszane na ścianach), perskie wzory, poduszki. Styl etniczy w aranżacji wnętrz to także obfitość w dodatki - przeróżne figurki oraz dekoracyjne naczynia. Unikatowe, przywiezione z podróży pamiątki, doskonale wpiszą się w klimat takiego orientalnego wnętrza.

Dodatki nie muszą ściśle trzymać się jednego, konkretnego stylu - ważne by były prawdziwe, orginalne, opowiadające historię. Jeśli chcemy stworzyć styl etnic jedynie za pomocą dodatków, najprościej będzie nam uzyskać pożądany efekt we wnętrzu o cechach skandynawskich lub tradycyjnych.

Zobacz też: Modna aranżacja wnętrza w stylu etno >>>

We wnętrzach wykończonych naturalnymi materiałami, styl etniczny będzie dużo prostszy do wykreowania niż w jasnych, nowoczesnych przestrzeniach. Styl etniczny lubi naturę! We wnętrzach w tym stylu świetnie sprawdzą się dodatki z surowego drewna. W swojej naturalnej postaci - drewno o nieregularnym kształcie, bez oszlifowanych krawędzi - przybliża nas do świata natury. We wnętrzach w stylu etnicznym, bardzo często można zaobserwować zestawienie czerni z drewnem. Mile widziane są meble w kolorze ciemnego brązu, meble kolonialne - doskonale sprawdzą się tutaj egzotyczne gatunki drewna (palisander, teak czy mahoń) lub wybarwionego na ciemno dębu. Ciemne drewno w orientalnych wnętrzach pojawia się tu zdecydowanie częściej niż jasne, bielone.

Styl etniczny w aranżacji wnętrza: barwy świata

Kolory najczęściej występujące we wnętrzach etnicznych to barwy ziemi: brązy, beże, czernie, barwy przygaszone takie jak czerwień, pomarańczowy. Orientalne zestawienia kolorów, bazują na inspiracji konkretnym regionem świata. Styl etniczny ma wiele twarzy; jeśli zdecydujemy się na jego kolorową, barwną wersję - odważmy się na śmiałe, orientalne wzory. Bardzo często w takich aranżacjach w klimacie orientalnym pojawia się kolor czerwony - uzupełniony o perskie dywany, markońaskie pufy czy poduchy. Możemy wybrać także jego bardziej stonowaną odsłonę: czerń, łączoną najczęściej z neutralnymi kolorami oraz drewnem. Ciemne pomieszczenia możemy optycznie powiększyć za pomocą luster, np. w ciemnych drewnianych ramach. Ciepła w aranżacji w stylu etnicznym doda zaś subtelne oświetlenie np. w postaci tealightów, ozdobnych świec. Pamiętajmy jednak, że nadmiar szkodzi – zbyt wiele dodatków stworzy wrażenie bałaganu w wnętrzu. Wśród ciemnych kolorów i wyrazistych akcentów w stylu etnicznym - dodatki mogą łatwo się zatopić i zginąć. By były lepiej widoczne i wyeksponowane należy zachować umiar. W celu zachowania stylistycznej spójności w aranżacji wnętrza, trzymajmy się wybranego odcienia drewna oraz kilku wybranych kolorów. Ważne, by wybrać region, który nam najbardziej odpowiada i zastosować w wystroju charakterystyczne dla niego elementy. Starajmy się nie mieszać stylistyki różnych regionów - zbyt wiele wzorów i kolorów w jednym wnętrzu sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje chaos. Zupełnie inny będzie wystrój wnętrza inspirowanego kulturą marokańską z charakterystycznymi kolorami Maroka niż wnętrza inspirowanego wschodnioafrykańską kulturą ze zgaszonymi kolorami sawanny. Styl etniczny ma wiele twarzy jednak wspólną cechą jest wykorzystanie w aranżacji motywów i wzorów egzotycznych kultur.