Styl eklektycznyto inaczej umiejętne łączenie... innych stylów. Koegzystencja różnych stylistycznie dekoracji, mebli i przedmiotów zestawiona w sposób, który w ogólnym rozrachunku daje atrakcyjną i spójną całość, a we wnętrzu "da się mieszkać". Styl eklektyczny, jako wyjściowa baza wielu współczesnych projektów aranżacji wnętrz, przewija się w większości naszych domów. U każdego z przewagą jednego bądź kilku konkretnych stylów. Do tego wnętrza w stylu eklektycznym nigdy nie są do końca „skończone” – ich aranżacja, budowa klimatu i elastyczność w kreowaniu nastroju sprawiają, że z najmniejszą nawet zmianą wnętrza eklektyczne ożywają nowym życiem!

Styl eklektyczny we wnętrzu: cechy

Styl eklektyczny to prawdziwa mozaika różnorodnych mebli, detali i faktur. Polega na łączeniu ze sobą z pozoru niezgodnych stylistycznie dodatków, kolorów i faktur. Cała sztuka urządzania wnętrz w stylu eklektycznym polega na tym, by tak zestawione, „przypadkowe” przedmioty i meble, w ogólnym rozrachunku, wspólnie dały spójną i estetyczną całość. Wymaga to dużego wyczucia i wrażliwości na postrzeganie kolorów, faktur i nieoczywistych zestawień.

Styl eklektyczny we wnętrzu: dla kogo

Styl eklektyczny we wnętrzu jest wprost idealny dla osób kreatywnych, o licznych zainteresowaniach i pozostających w ciągłym ruchu. Dzięki zestawianiu ze sobą różnych nieoczywistych przedmiotów, doskonale wyeksponujemy ciekawe zbiory i kolekcje, podkreślimy związek z daną dziedziną sztuki czy sportu. Podróżnicy i globtroterzy odnajdą stylu eklektycznym pole do wyeksponowania różnorodnych, egzotycznych pamiątek z krańców świata. Miłośnicy mody, sztuki i historii odnajdą w stylu eklektycznym możliwość ekspozycji ulubionych (choć różnorodnych stylistycznie) mebli, ram, kolekcji grafik i zróżnicowanych wzorami i kolorami tekstyliów. Dzięki temu w jednym wnętrzu zgromadzić możemy zarówno dzieła współczesnych, wybitych designerów, kultowe meble vintage, jak i ukochaną komodę w stylu Ludwika Filipa. Kreatywność w stylu eklektycznym jest zdecydowanie czynnikiem kluczowym!