Zdarza się, że styl eklektyczny we wnętrzach stosujemy nawet o tym nie wiedząc i bardzo często wychodzą nam ciekawe i udane zestawienia. Ze stylem eklektycznym należy jednak obchodzić się ostrożnie, bo łatwo można przesadzić i bez odpowiedniego wyczucia można wprowadzić do wnętrza aranżacyjny bałagan.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Cały urok i kwintesencja stylu eklektycznego polega na tym, że nie ma w nim sprecyzowanych ściśle zasad. Można łączyć i mieszać dowolne elementy z różnych stylistyk, dopóki tylko współgrają ze sobą i tworzą ciekawą aranżację. Najważniejsza zasadą jest zachowanie równowagi i harmonii, by całość nie wyglądała przypadkowo. Może to okazać się dość trudne jeśli nie ma się odpowiedniego wyczucia, dlatego dobrze jest powierzyć projekt aranżacji w stylu eklektycznym architektowi wnętrz. W stylu eklektycznym bardzo dobrze wygląda zestawienie starego z nowym i wykorzystanie wszelkich kontrastów. Możemy na przykład do minimalistycznej sypialni wstawić dużą, rustykalną szafę, a do salonu w stylu skandynawskim wprowadzić nowoczesne detale. Dopóki całość wygląda harmonijnie i ze smakiem możemy mówić o dobrym zastosowaniu stylu eklektycznego.

Wnętrza eklektyczne: aranżacja dla każdego

W stylu eklektycznym na pewno odnajdą się osoby, które lubią lekki, kontrolowany chaos i nietypowe, odważne zestawienia. Ale jednocześnie jest to też styl dla tych, którzy lubią zachowawcze aranżacje i stonowaną kolorystykę. Styl eklektyczny możemy dopasować dosłownie do każdego gustu. Mamy wręcz nieograniczone możliwości łączenia ze sobą dodatków i elementów pochodzących z różnych stylów, więc na pewno każdy odnajdzie w stylu eklektycznym coś dla siebie.