Styl cottage: angielski sposób na przytulne wnętrza. Poznaj jego zasady!

2017-04-11 18:42

Szukasz udanej recepty na przytulny dom? Styl cottage to świetna propozycja dla Ciebie! Swoje źródła ma w tradycyjnym, sielskim budownictwie z XVIII-wiecznej Anglii, ale współcześnie podlega wpływom także innych stylów: prowansalskiego, toskańskiego czy shabby chic (postarzane powierzchnie). Sprawdź, czym wyróżnia się styl cottage i jak korzystać z jego dobrodziejstw w swoim domu.

Spis treści

  1. Styl cottage krok po kroku: co warto wiedzieć?
  2. Meble w stylu cottage, czyli jakie?
  3. Styl cottage: dodatki i dekoracje
  4. Pomysły na przytulne wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

„Cottage” to angielskie słowo oznaczające niedużą wiejską chatkę. Przed rewolucją przemysłową takie budownictwo dominowało właściwie w całej Europie, jednak właśnie angielskie mocno wpłynęło i na kulturę, i na wystrój wnętrz. Stąd też często stawia się obok siebie styl cottage i angielski. A jak wyglądał tradycyjny angielski domek? Na parterze znajdowała się część dzienna z kuchnią, natomiast na pierwszym piętrze – sypialnie. Całość zaś była nakrywana spadzistym dachem. Wokół królował ogród – oczywiście w stylu angielskim. Choć dziś „cottage” to jedynie stylizacja i sposób na przytulne wnętrze, warto korzystać z jego dobrodziejstw także w miejskiej dżungli. Udowadniamy, że nie jest to trudne!

Styl cottage krok po kroku: co warto wiedzieć?

Styl cottage stanowi odpowiedź na nowoczesny minimalizm, a przez to dobrą propozycję dla osób szukających tradycyjnych rozwiązań we wnętrzach. Dlatego zarówno meble, jak i dodatki czy materiały wykończeniowe wykonuje się z materiałów w pełni naturalnych. We wnętrzu w stylu cottage nie może zabraknąć drewna – najlepiej delikatnie bielonego, postarzanego, z widocznymi spękaniami. To świetny materiał zwłaszcza na meble. W przeciwieństwie do stylu rustykalnego, w którym kolory drewna są mocno wyeksponowane, w aranżacjach w stylu cottage warto raczej postawić na detale. Jeśli mamy np. sufit z belkami albo mieszkanie na poddaszu z wyeksponowanymi elementami konstrukcyjnymi, delikatnie je pobielmy.

Zobacz też: Styl angielski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Warto pamiętać, że styl cottage to ciepłe barwy i naturalne materiały. Unikajmy więc krzykliwych kolorów, znanych z wyrazistych mieszkań w stylu nowoczesnym. Doskonale za to się sprawdzą kremy, beże, a w detalach pastele (pudrowy róż, miętowa zieleń, rozbielony błękit, lawendowy fiolet). W przeciwieństwie do stylu rustykalnego, który stawia przede wszystkim na biel, we wnętrzu w stylu cottage możemy śmielej eksperymentować z barwami. Beżowe czy kremowe ściany to przykład typowego rozwiązania dla tej konwencji. Nie trzeba się też bać łagodnej szarości, która w zestawieniu z kremami i pastelami gwarantuje przytulność, a także aranżacyjną harmonię.

Styl cottage
Autor: agencjafree/living4media Styl cottage z wpływami myśliwskimi - pomysł na wnętrze jak w górskiej chacie

Meble w stylu cottage, czyli jakie?

Wybierając meble do wnętrza w stylu cottage, warto postawić na klasyczne wzornictwo. W salonie niech się pojawi wygodna sofa, z pięknymi podłokietnikami i obita naturalnymi tkaninami (bawełna, len). Jaki kolor? Najlepiej kremowy, jasnobeżowy lub delikatny szary. W sąsiedztwie sofy nie może zabraknąć foteli na toczonych nóżkach, również inspirowanych klasycznymi modelami – ludwikami czy tzw. uszakami. Do tego dobierzmy stolik kawowy, np. drewniany i na kabriolowych nóżkach. W aranżacji w stylu cottage jest także miejsce na pojemne komody, efektowne drewniane skrzynie, konsolki i stoliki pomocniczy.

Zobacz też: Pomysły na wystrój salonu - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Do sypialni warto wybrać drewniane łóżko w jasnym kolorze – najlepiej z ciekawie dekorowanym zagłówkiem oraz wysokim szczytem w przedniej części. Inna opcja to łóżko z kutego metalu, np. malowanego na biało. Obok łóżka powinna się znaleźć jasna szafka nocna, a przed nim można dodatkowo ustawić skrzynię na pościel, koce i poduszki.

W zabudowie kuchennej najlepiej postawić na szafki w stylu klasycznym z subtelnie dekorowanymi frontami oraz ozdobnymi gałkami. W centrum części jadalnianej powinien się zaś znaleźć spory drewniany stół. Warto wybrać np. stół okrągły wsparty na jednej, bogato dekorowanej nodze w centralnej części. W roli mebli do przechowywania świetnie sprawdzi się klasyczny kredens, witryna czy pojemny bufet.

Nasz pomysł: do kuchni w stylu cottage można dopasować specjalny okap kuchenny w formie lampy – z plisowanym „abażurem”. W ten sposób sprytnie zadbamy o harmonię wystroju, jednocześnie nie rezygnując z nowoczesnych udogodnień.

Kominek Kratki

Autor: materiały prasowe

Styl cottage, czyli kominek!

W wiejskich chatach królowały piece opalane drewnem. Bogatsi mieszkańcy mieli dodatkowo kominek w salonie. Warto wrócić do tej drugiej tradycji! Co prawda nie każdy może sobie pozwolić na kominek (zwłaszcza w mieszkaniu w bloku), ale można wykorzystać w tej roli portal kominkowy. W środku zaś umieścić kominek elektryczny albo biokominek. Na portalu kominkowym warto też wyeksponować bliskie sercu pamiątki. Wnętrze od razu zyska na przytulności.

Styl cottage: dodatki i dekoracje

Jedną rzecz należy powiedzieć jasno: styl cottage kocha praktyczne, dekoracyjne dodatki. W oknach nie powinno braknąć zasłon tkaninowych (albo np. rolet rzymskich). W salonie pamiętajmy o dekoracyjnej narzucie, pledach i dużej liczbie poduszek. Jeśli dywan, to z naturalnych materiałów – wełny, bawełny, lnu.

Styl cottage
Autor: agencjafree/living4media Kuchnia z salonem pełna mebli i dodatków z duszą

Na stole koniecznie umieśćmy obrus (lniany albo bawełniany). Papierowe serwetki zastąpmy tekstylnymi – stworzą spójną całość z obrusem. W kuchni w stylu cottage wykorzystajmy piękne emaliowane garnki, tradycyjną ceramikę oraz kamionkę. Postawmy też na urocze akcesoria do przechowywania: puszki, pojemniki, słoiki, skrzyneczki. Mile widziane są również plecione dodatki.

Ponieważ styl cottage to ukłon w stronę wiejskiej sielanki, zaprośmy do wnętrz dużo zielonych roślin i kwiatów. Oprócz „żywej” natury może to być też efektowna tapeta z motywami roślinnymi.

Pomysły na przytulne wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

Marzysz o przytulnym domu? Sprawdź, jak to osiągnąć. Czasem wystarczą do tego wyłącznie dodatki i dekoracje.