Wnętrza skandynawskie cieszą się coraz większą popularnością. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wnętrze skandynawskie jest możliwe do zaaranżowania we własnym zakresie. Szczególnie wdzięcznym do przeróbki okaże się wnętrze niewielkie, niezbyt jasne i koniecznie z nieśmiertelną boazerią z lat 80. na ścianie. Wystroju dopełnią meble i dodatki nowoczesne oraz koniecznie vintage. Ważne w stylu skandynawskim jest zachowanie spójnej i konsekwentnie jasnej kolorystyki, jak również to, by całość była prosta i lekka.

Ponura boazeria sosnowa z lat 80. czy w modnym stylu skandynawskim?

Mało kto wie, że do stworzenia wnętrza skandynawskiego nie potrzeba wielkich środków finansowych. Do stylu skandynawskiego idealnie nadają się stare mieszkania, nie muszą to być, a chyba nawet nie powinny być mieszkania prosto od dewelopera. Szczęśliwie złoży się jeśli we wnętrzu będzie istniała na przykład stara sosnowa boazeria, która jest ciemna i mało atrakcyjna. Wystarczy bowiem ja przemalować odpowiednią farbą na biały lub jasny pastelowy szary, błękitny lub zielony kolor, a wnętrze odzyska świeżość i oddech.
W podobny sposób można potraktować stary zniszczony parkiet. Nie ma co zrywać starej drewnianej posadzki, wystarczy ją po prostu przemalować na jasno. W zależności od użytych preparatów, możemy uzyskać posadzkę odporną na ścieranie przez wiele lat, lub wprost przeciwnie pozwolimy jej się ścierać w miejscach najczęściej uczęszczanych.
Następnym krokiem do wyczarowania wnętrza w stylu skandynawskim jest odnowienie lub przemalowanie  posiadanych już mebli i drzwi. Możemy przerolować meble na gładko lub uzyskać efekt delikatnej przecierki czy zniszczenia. 

Jak zrobić wnętrze i meble w stylu skandynawskim?

By nasze przeróbki nie wyszły jednak zbyt tandetnie powinniśmy szczególnie zadbać o jakość przemalowania mebli i posadzek. Wszystko powinno być wykonane niezwykle starannie i przy użyciu odpowiednich środków. Obecnie dostępnych jest na rynku kilka środków do odnawiania drewna i metalu, na przykład emalia „Drewno i metal” firmy Bondex, a także środki do malowania drewna pierwszy raz. Dostępne są również środki chemiczne do zdejmowania poprzedniej warstwy farby lub lakieru. Niektóre z nich nie zawierają większości szkodliwej chemii, na przykład „Acrylic Enamel” Bondex, mogą być więc używane nawet do przemalowania zabawek dziecięcych (dobrze jest czytać uważnie etykiety lub pytać sprzedawców w sklepach). Dzięki temu będziemy się cieszyć naprawdę oryginalnymi i niebanalnymi wnętrzami skandynawskimi przez wiele, wiele lat.