styl skandynawski

Styl skandynawski we wnętrzach nie zawsze jest tak oczywisty, jak nam się wydaje. Niekiedy skandynawskie wnętrza są niemal cukierkowe, nieco folkowe, z licznymi elementami DIY albo w klasycznym stylu new nordic.

Krótka historia stylu skandynawskiego we wnętrzach

Początek stylu skandynawskiego sięga końca XIX wieku. W 1899 roku szwedzki malarz i projektant Carl Larsson opublikował album „Ett hem”, czyli „Dom”. Ilustracje przedstawiały sielankowe wnętrza domu, który zamieszkiwał z żoną Karin (też artystką) i ośmiorgiem dzieci. Wnętrza były jasne, pełne światła. Larssonowie urządzili je samodzielnie. Łączyli stare meble z nowymi, niektóre sprzęty przemalowywali lub ozdabiali ornamentami, wiele wykonali sami. Ich ideą były prostota, wygoda i... niskie koszty. Styl Larssonów stał się wzorcowym szwedzkim domem spopularyzowanym na świecie dzięki licznym publikacjom w gazetach. Podobał się, bo był skrojony na miarę potrzeb i ambicji klasy średniej, która chciała mieszkać ładnie i wygodnie z pominięciem kosztownych luksusów.

Siedziba Larssonów – Lilla Hyttnäs (szw. „mała chatka”) – została przez nich zaaranżowana w przekonaniu, że dom powinien być urządzony według potrzeb każdego z domowników i skrojony na jego miarę. Zainspirowani ruchem Arts & Crafts sprzeciwiali się masowej produkcji identycznych przedmiotów. Namawiali do wykonywania różnych rzeczy samodzielnie oraz łączenia motywów ludowych i pożyczonych z innych kultur. Ich celem były spokój, domowe ciepło i swoboda. Nic na pokaz, a wszystko dla wygody.

15 najpiękniejszych wnętrz w stylu skandynawskim – zobacz GALERIE >>

W 1930 roku w Sztokholmie miała miejsce wystawa skandynawskich projektantów, dziewięć lat później – w Nowym Jorku. Prostota i niezrównana jakość wykonania olśniły wszystkich. Lata 50. i 60. to złote lata stylu skandynawskiego i czas narodzin wielu ikon designu podziwianych do dziś. Do produkcji bezbłędnie zaprojektowanych mebli, lamp, tkanin i dekoracji wykorzystywano tanie i dostępne materiały, dzięki którym na te piękne przedmioty stać było każdego. Dziś powiedzielibyśmy o nich, że są także ekologiczne. W stylu skandynawskim meble i podłogi są drewniane, chodniki utkane z bawełny lub juty, obicia wykonane z filcu, lnu i płótna. Formy sprzętów – proste i skromne – mają ponadczasowy charakter.

Skandynawskie wnętrza to dobra inwestycja

Znakomita większość skandynawskich mebli i dodatków to artykuły uniwersalne, ale dość kosztowne. Warto potraktować zakupy jako rodzinną inwestycję. Renomowane marki oferują produkty uznanych projektantów, wyprodukowane przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Mogą więc służyć nam i naszym dzieciom.

Skandynawskie wnętrza: odpowiednia baza

Styl skandynawski wymaga przede wszystkim światła. Dlatego decydując się na urządzenie wnętrza w tym stylu, musimy wybrać jasne kolory ścian, najlepiej białe. Idealnie byłoby również, gdyby cała stolarka była w bieli. Kolejnym krokiem jest umiarkowany dobór mebli i dodatków, najlepiej z naturalnych surowców i tkanin. Klucz do sukcesu – konsekwencja w materiałach i kolorach.

Wnętrza w stylu skandynawskim: biel, beż i szarość

Bazą kolorystyczną wnętrz w stylu skandynawskim są jasne, neutralne kolory wnętrz – biel, beż, écru, pastelowe szarości. W którymś z tych kolorów utrzymane powinny być kolory ścian, meble i ewentualnie podłogi oraz większość dodatków. Można też połączyć ze sobą dwa wiodące kolory wnętrza, by wprowadzić do aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim wrażenie głębi, na przykład zestawić białe ściany z jedną jasnoszarą powierzchnią. Te kolory wnętrz sprawiają, że pomieszczenia wydają się jaśniejsze (i przestronniejsze), co ma ogromne znaczenie w przypadku mrocznych, północnych krajobrazów, z okolic których wywodzi się ten styl.

Do jasnej bazy dobieramy kilka elementów w kolorze naturalnego, ewentualnie delikatnie bielonego drewna (białe meble, podłoga), których zadaniem jest ocieplenie aranżacji oraz podkreślenie jej naturalnego charakteru. Wnętrze w stylu skandynawskim warto też okrasić pojedynczymi sprzętami w jakimś ciemnym kolorze (czerń, ciemny brąz). Przełamią one monochromatyzm aranżacji i urozmaicą wystrój.

Skandynawskie wnętrza i pastele

Niezmiernie ważną rolę w jasnych, neutralnych wnętrzach w stylu skandynawskim odgrywają też nieco wyrazistsze kolory, pojawiające się w roli pojedynczych akcentów. Dzięki ich obecności aranżacja tchnąca duchem Skandynawii nie jest monotonna, poza tym w naturze pojawiają się przecież przeróżne kolory! Czasami są to większe plamy barwne (fragmenty ścian, pojedyncze meble, np. kolorowy fotel), a czasami jedynie drobne akcenty (tkaniny, naczynia lub dodatki dekoracyjne). Do aranżacji w stylu skandynawskim najczęściej wybierane są pastelowe odcienie różnych kolorów – szarawy błękit, mięta czy delikatny róż – ale z powodzeniem możemy używać też nieco bardziej nasyconych barw (czerwień, kobalt, turkus). Najważniejsze jest to, by wybrane przez nas kolory można było spotkać w naturze. Dzięki temu bez problemu wpasują się w aranżację inspirowaną Skandynawią.

Skandynawskie wnętrza, czyli odnawiamy boazerię, parkiet i meble

Styl skandynawski można śmiało wprowadzać zarówno do nowych, jak i starych mieszkań. W zasadzie wnętrza z duszą lepiej się sprawdzają w tej konwencji stylistycznej niż lokale prosto od dewelopera. Szczęśliwie złoży się, jeśli we wnętrzu będzie istniała na przykład stara boazeria sosnowa, która w swojej wersji przed dziesięcioleci jest ciemna i nie zawsze estetyczna. Wystarczy jednak ją przemalować odpowiednią farbą na biało lub na pastelowy szary, błękitny albo zielony kolor – wnętrze zyska więcej świeżości, światła i co najważniejsze, skandynawskiego charakteru. Pamiętajmy bowiem, że boazeria w takiej jasnej wersji cieszy się ogromną popularnością w Skandynawii. Często spotkamy tam również lamperię.

Jak odnowić boazerię? Poradnik DIY krok po kroku >>

W podobny sposób można potraktować stary zniszczony parkiet, a więc go po prostu odnowić. Nie ma co zrywać starej drewnianej posadzki, wystarczy ją tylko przemalować na jasno. W zależności od użytych preparatów możemy uzyskać posadzkę odporną na ścieranie przez wiele lat lub wprost przeciwnie – pozwolimy jej się ścierać w miejscach najczęściej uczęszczanych.

Następnym krokiem do wyczarowania wnętrza w stylu skandynawskim jest odnowienie lub przemalowanie posiadanych już mebli i drzwi.

Jak przemalować meble? Poznaj odpowiednie techniki i farby >>