Serce domu czyli kominki we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. Będzie przytulnie i stylowo

Wkłady kominkowe, kozy, czyli piecyki grzewcze i biokominki. To trzy najpopularniejsze formy, dzięki którym prawdziwy ogień może gościć w naszych domach. Kominki z prawdziwym ogniem zawsze dobrze wpływają na wnętrze. Sprawiają, że stają się ciepłe i przytulne. Kominki w pokojach dziennych zazwyczaj stają się ich punktem centralnym i sercem całego domu.

Dwustronny kominek pomiędzy kuchnią i salonem
Biokominek Zen
Kominek na drewno w bardzo nowoczesnej aranżacji
Biokominek w formie latarenki
Wkład kominkowy zasilany gazem

Wkłady kominkowe, kozy i biokominki. Rożni je wygląd, sposób działania i sposób montażu. Łączy je za to jedno ale najważniejsze – prawdziwy, żywy ogień, który  ociepla każde wnętrze. Kominek staje się zazwyczaj punktem centralnym każdego pomieszczenia, w którym się znajduje. Ważne jest to, że kominek czy koza dopasuje się do każdego stylu. Obudowany zdobionym portalem z marmuru lub granitu będzie idealnie pasował do wnętrza w stylu klasycznym. Natomiast w prostej opasce, zabezpieczającej tylko ścianę  przed kurzem i popiołem będzie idealnie pasował do wnętrza nowoczesnego i minimalistycznego.

Jeśli kominki, to tylko w roli głównej w aranżacji wnętrz

Architekci i projektanci mówią, że kominek, telewizor i akwarium nigdy nie powinny znajdować się obok siebie. Najlepiej, by każda z tych rzeczy znajdowała się na innej ścianie, tak by ogień lub pływające rybki były zawsze w roli głównej.  Nie zawsze jednak tak się da. Czasem z powodu braku miejsca lub w otwartych przestrzeniach z powodu… braku ścian umieszczamy kominek i telewizor w jednej linii. Ze względów estetycznych ale i technicznych – wydzielające się z kominka ciepło - powinny być od siebie jednak oddalone (o ile, powie nam fachowiec montujący wkład, gdyż wie jaką zastosował izolację). Wyjątkiem są tutaj kominki gazowe i elektryczne, nie wydzielające tyle ciepła, co opalane drewnem. Usytuowanie kominka determinuje nam też ustawienie mebli wypoczynkowych. Najczęściej sofy i fotele ustawiamy tak by jak najwięcej osób miało komfortowy widok na kominek. Jedną sofę ustawiamy naprzeciwko kominka, natomiast jeśli mamy dwie sofy lub sofę i dwa fotele ustawmy je prostopadle do kominka w równolegle do siebie. Wtedy wszyscy będą mieli sprawiedliwie boczny widok na płonący ogień. Idealną sytuacją jest usytuowanie kominka i telewizora na przeciwko siebie, a sof ustawionych równolegle pomiędzy nimi. Wtedy każdy z domowników czy gości wybiera na co chce patrzeć.

Rodzaje kominków, które możemy zamontować w naszych wnętrzach

W tej chwili, dzięki biokominkom praktycznie każdy może mieć źródło ognia w swoim domu. Najpopularniejsze są jednak cały czas wkłady kominkowe zasilane drewnem, gazem, kozy i wspomniane biokominki. zasilane biopaliwem (stad nazwa biokominek), czyli etanolem roślinnym. Kominki możemy także podzielić na otwarte i zamknięte, zwykłe, dwustronne i narożne. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem w dużych wnętrzach są kominki dwustronne. Z jednej strony widzimy kominek w jadalni, druga strona natomiast widoczna jest w części wypoczynkowej. Ciekawą aranżacją kominka dwustronnego jest umieszczenie go w ścianie pomiędzy sypialnią i łazienką. Ale o tym trzeba pomyśleć na etapie projektu domu. Kozy czyli wolnostojące piecyki grzewcze umieszczamy zazwyczaj przy ścianie ze względu na konieczność podłączenia do komina. Koza nie wyga jednak skomplikowanej i kosztownej obudowy. Sama w sobie jest wystarczająco atrakcyjna wizualnie. Styl kozy dopasujemy z łatwością do stylu pomieszczenia. Ostatnim rodzajem kominka jest coraz bardziej popularny biokominek. Jest to wynalazek ostatnich lat, nie wymagający podłączenia do instalacji kominowej. Zasilany jest bowiem biopaliwem, które nie wydziela szkodliwych dla człowieka produktów. Biokominek możemy więc instalować na dowolnej ścianie lub ustawić na podłodze. Wszystko zależy od naszej fantazji i wielkości pomieszczenia. Możemy go ustawić w sypialni, łazience, pokoju dziennym, wszędzie tam gdzie mamy na to ochotę. Pamiętajmy jednak zawsze, w przypadku każdego kominka, o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z nich, ponieważ zawsze są jednak źródłem żywego ognia.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Mariusz Bykowski, Sylwester Rejmer, Materiały prasowe Westwing.pl, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY