Ścianki działowe w mieszkaniu można zburzyć lub postawić je w nowym miejscu, tak by układ wnętrza była dla nas najlepszy. Takie zmiany są możliwe, ale zawsze wymagają opinii fachowca (architekta lub konstruktora), który oceni czy dana przeróbka jest dozwolna i bezpieczna, czy nie wpłynie negatywnie na konstrukcję budynku mieszkalnego. Trzeba koniecznie się upewnić, czy ściana którą chcemy usunąć nie jest nośna. Również jeśli w mieszkaniu w bloku chemy postawić nową ściankę działową, plan jej budowy również powinien ocenić ekspert. Trzeba wiedzieć, że jedynie lekkie ściany działowe szkieletowe np. z płyty g-k można dowolnie ustawiać i przestawiać na każdym stropie. Cięższych ścian działowych murowanych nie wolno stawiać w dowolnym miejscu.

Ścianki działowe w mieszkaniu

Ścianki działowe najczęściej usuwamy między kuchnią a pokojem, by stworzyć jedną, połączoną strefę dzienną. Takie rozwiązanie w aranżacji wnętrza mieszkania daje większą przestrzeń, więcej światła, sprawia że małe mieszkanie może być bardziej ustawne i funkcjonalne. Czasem nie potrzeba wyburzać całej ścianki działowej, wystarczy zrobić szeroki prześwit, który otworzy optycznie ciasne pomieszczenie i pozwoli na ciekawsze zaaranżowanie wnętrza. Ściankę działową można też zamienić w barek lub niski murek, przy którym ustawimy stół i tym samym wyznaczymy miejsce na jadalnię. Niektórzy inwestorzy zamiast burzyć stawiają nowe ścianki działowe, np. gdy chcemy wydzielić pokój dziecka, mały gabinet, czy garderobę. Ścianki działowe budujemy również na granicy np. salonu i przedpokoju, gdy na przykład chcemy mieć z jednej strony szafę a z drugiej regał na książki, zaprojektowane jako element architektury. Taka ścianka działowa jest dostępna z dwóch stron.

Ścianki działowe: z czego?

Materiał, z jakiego wykonane są ścianki działowowe, ma wpływ na wytrzymałość i ciężar danej ścianki. Jeśli jest to murowana ścianka działowa da się powiesić na niej szafki, jeśli lekka konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych - nie można jej obciążać. Ścianki działowe mogą być wymurowane z cegieł (pełnych lub dziurawek), z betonu komórkowego, silikatów, bloczków i płyt gipsowych. Inny rodzaj to ścianki działowe szkieletowe, ich konstrukcją jest metalowy ruszt wypełniony wełną mineralną i pokryty z obu stron płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.