Przestrzeń pod schodami, ze względu na nieregularny kształt, stanowi spore wyzwanie. Odrobina fantazji wystarczy by wykreować w tym miejscu funkcjonalną i praktyczną przestrzeń. To, w jaki sposób ją zaaranżujemy zależy do naszych potrzeb i oczekiwań, a także od miejsca, w którym znajdują się schody.

Przestrzeń pod schodami do zagospodarowania

Schody we wnętrzu to nie tylko element ciągu komunikacyjnego, ale także fragment wystroju. Aranżacja przestrzeni pod schodami często stanowi niemałe wyzwanie aranżacyjne. Jednocześnie, jest ona paradoksalnie wdzięczną przestrzenią, którą możemy dowolnie zaaranżować według własnych potrzeb. Przy próbie zagospodarowania tego miejsca, warto wziąć pod uwagę konstrukcję schodów: to czy są one wylewane czy może lekkie i ażurowe. Charakter przestrzeni pod schodami warto dopasować także do przeznaczenia wnętrza, w którym znajdują się schody. Innymi kryteriami powinniśmy kierować się w momencie, gdy schody znajdują się w przedpokoju, a innymi kiedy są one elementem aranżacji pokoju dziennego.

Schody we wnętrzu: aranżacja przestrzeni pod schodami

Schody w przedpokoju to klasyczne rozwiązanie w przypadku aranżacji wnętrz domu. Wbrew pozorom, przestrzeń pod schodami w przedpokoju to metraż, który wcale nie idzie „na stracenie", a może zostać niezwykle funkcjonalnie zagospodarowany. Rozwiązań na aranżację tego miejsca jest naprawdę sporo. Począwszy od pozostawienia otwartej przestrzeni, poprzez urządzenie w niej np. garderoby, aż po całkowite jej zabudowanie. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju schodów, a także naszych potrzeb.

Sprawdź też: balustrady - szlachetna oprawa schodów

Zabudowanie przestrzeni pod schodami estetyczną zabudową pozwoli ukryć w niej funkcjonalne schowki i szafy, które zagwarantują nam optymalne ilości miejsca do przechowywania. Decydując się na minimalistyczny styl możemy uzyskać efekt niewidocznej zabudowy, która będzie sprawiała wrażenie jednolitej płaszczyzny. Możemy także pokusić się o zaprojektowanie pod schodami systemu półek i szuflad, w których bez problemu przechowamy wszystko to, na co brakło miejsca w kuchni czy salonie. Chcąc nadać wnętrzu nieco przestronności, możemy wykorzystać przestrzeń pod schodami na zaprojektowanie w tym miejscu niezbędnej w przedpokoju szafki na buty czy praktycznej ławki.

Schody w salonie: schody jako element wystroju wnętrza

W przypadku kiedy schody stanowią nieodłączny element aranżacji salonu, przestrzeń pod schodami możemy zaaranżować na kilka sposobów. Jednym z nich, sprawdzającym się przede wszystkim w minimalistycznych i przestronnych wnętrzach będzie pozostawienie otwartej przestrzeni pod schodami i nadanie tym samym wnętrzu dodatkowej otwartości. Efektownym rozwiązaniem jest także obudowanie tego miejsca estetyczną zabudową, w której możemy ukryć półki i różnego rodzaju schowki. Sporą popularnością w przypadku schodów w salonie, cieszy się zagospodarowanie przestrzeni pod nimi na praktyczny i funkcjonalny mini kącik do pracy.

Sprawdź też: schody jako praktyczny element kompozycyjny

Przestrzeń pod schodami, mimo kłopotliwego kształtu, idealnie nadaje się na wstawienie tam np. niewielkiego biurka. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, że kluczową kwestią aranżacji miejsca do pracy pod schodami jest optymalne doświetlenie tej strefy. Mamy też idealne rozwiązanie dla prawdziwych moli książkowych! To właśnie w przestrzeni pod schodami możemy zaaranżować domową biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia.