Schody drewniane można wykonać praktycznie z każdego gatunku drewna. Bardziej istotna jest technologia, jakość wykonania i wykończenie zewnętrznej warstwy drewna. Przy odpowiedniej pielęgnacji drewnianych schodów mogą one przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat.

Schody drewniane: z jakich gatunków drewna wykonać schody?

Wybierając drewno na schody należy pamiętać, że powinno być ono w pierwszym gatunku, bez przebarwień i sęków. Tylko wtedy uzyskamy jednolitą powierzchnię i kolorystykę. W polskich domach niezmiennie od lat schody drewniane cieszą się największą popularnością. Najczęściej są one wykonane z krajowych gatunków drewna liściastego, jak buk, jesion i oczywiście dąb. Tak naprawdę schody możemy wykonać z każdego rodzaju drewna, w zależności od tego jakie wybarwienie i usłojenie podoba nam się najbardziej. Wytrzymałość schodów nadaje im lakier. To zewnętrzne wykończenie sprawia, że będą one odporne na zarysowanie i ścieranie. Schody powinniśmy lakierować nawet raz w roku. Dzięki temu będą one nie tylko odnowione, ale wzrośnie również ich trwałość.

Schody drewniane: dodatkowe elementy konstrukcji schodów

Decydując się na schody drewniane musimy pamiętać również o innych elementach wykonywanych z tego materiału. Należą do nich stopnice, listwy przypodłogowe i balustrady. Jeśli wszystkie te elementy są wykonane z drewna powinny być one w jednym kolorze, dzięki temu całość będzie prezentowała się estetycznie.

W materiale wideo znajdziecie porady eksperta dotyczące wyboru drewna na schody: