Drewno jest najpopularniejszym materiałem, który wybieramy decydując się na zakup schodów. Wejście na piętro może być w całości wykonane z drewna albo posiadać jedynie drewniane elementy, stanowiące część konstrukcji schodów. Drewno z którego wykonane są schody powinno być najwyższej jakości, bez przebarwień, sęków i pęknięć.

Z jakich gatunków drzewa najczęściej wykonyjemy schody?

Drewniane schody, tak popularne w polskich domach, najczęściej wykonywane są z liściastych gatunków drewna krajowego. Najchętniej wybieranymi gatunkami drzew są: buk, jesion oraz dąb, który cechuje się szczególną wytrzymałością i odpornością na zarysowania. Coraz popularniejsze stają się również gatunki egzotyczne. Pojawiają się one nie tylko w łazienkach czy kuchniach, ale też na schodach. I tu możemy wynienić chociażby merbau, iroko czy jatoba. Decydując się na egzotyczne drewno trzeba liczyć się z większymi kosztami, które wzrosną nawet o 30%.

Kontrukcje schodów drewnianych

Najpopularniejszą konstrukcją schodów drewnianych jest konstrukcja policzkowa, która charakteryzuje się tym, że stopnie opierają się na belkach nośnych nazywanych policzkowymi. W tego rodzaju konstrukcji stopnie mogą był nałożone od góry lub umieszczone w gniazdach, które zostały w nich wyfrezowane. Najprostszą konstrukcję mają schody drabiniaste. Są ażurowe i najczęściej stanowią przejście do pomieszczeń gospodarczych na strychu lub w piwnicy. Coraz częściej stosowaną konstrukcją są schody z drewna wsparte na metalowej konstrukcji. Sprawiają one wrażenie lekkich, zajmują mniej miejsca i nie zabierają dostępu światła.

Balustrada - jaką wybrać?

Balustrada do schodów drewnianych nie jest obowiązkowym elementem. Schody bez niej również pełnią swoją funkcję, co więcej coraz częściej brak balustrady jest zamierzonym zabiegiem, który idealnie sprawdza się we wnętrzach w stylu minimalistycznym. Balustrada z pewnością zwiększa bezpieczeństwo, dlatego jej obecność jest niemal konieczna w domu, w którym są dzieci. Balustrada najczęściej zbudowana jest ze słupków nośnych, poręczy i wypełnienia. Nieco inaczej zbudowane są balustrady ze szkła hartowanego. Warto pamiętać, że barierka powinna mieć wysokość co najmniej 90 cm, a jej słupki są montowane zazwyczaj co 90-120 cm. Decydując się na balustradę warto pamiętać również o przekroju, który najczęściej zbliżony jest do okręgu i ma średnicą około 7 cm.

Ceny schodów, stopni i balustrad

- Schody na kontrukcji drewnianej: proste ażurowe to cena od 490,00 do 840,00 zł w przeliczeniu na stopień

- Schody na konstrukcji drewnianej: proste pełne to cena od 615,00 do 830,00 zł w przeliczeniu na stopień

- Schody na konstrukcji stalowej: proste i zabiegowe to cena od 529,00 do 780 zł w przeliczeniu na stopień

- Schody na konstrukcji ze stali nierdzewnej: proste i zabiegowe to cena od 713,00 do 1337,00 za stopień

- Schody na konstrukcji drewnianej: okrągłe to cena  od 431,00 do 624,00 zł w przeliczeniu za stopień

- Schody na konstukcji drewnianej z elementami nierdzewnymi: okrągłe to cena od 554,00 do 784,00 zł za stopień