Salon z kuchnią nawiązują do stylu skandynawskiego. Aranżacje wnętrz właścicielka powierzyła architektce Małgosi Kalenik, której klimaty Północy są również bliskie, więc współpraca ułożyła się gładko. Salon został połączony z kuchnią. Wyposażenie wnętrz wybierały razem. Aranżacja salonu wygląda efektownie dzięki dekoracyjnej ścianie. Fototapeta na ścianie przedstawia barwną panoramę Rejkiawiku (fototapeta: Pixers). Właścicielka marzy o tym, by kiedyś tam się przeprowadzić. Tymczasem stworzyła namiastkę Islandii we własnym mieszkaniu.

Salon z kuchnią aranżacja

Salon z kuchnią utrzymany jest w kolorze białym. Do bieli dodano jasne drewno oraz energetyczne dodatki w barwach zaczerpniętych z lat 60. Dlatego dominujący w aranżacji salonu biały kolor nie jest nudny. W ciągu dnia zmienia odcień i temperaturę, w zależności od światła wędrującego po mieszkaniu. Salon i kuchnia, w których mieszka także małe stadko zwierząt (dwa psy i kot), zostały urządzone tak, by ewentualne zniszczenia nie spędzały właścicielce snu z powiek. Na przykład podłoga w salonie wyłożona została wyjątkowo trwałym parkietem przemysłowym, kanapa zaś jest niedroga. Ona, podobnie jak większość mebli w salonie i kuchni, pochodzi z IKEA, gdzie skandynawski styl jest najbardziej dostępny, również cenowo.

Salon z kuchnią: projekt wnętrz

Salon z kuchnią urządzony jest tak, aby właścicielka mogła przyjmować gości i jednocześnie przyrządzać kolację. Stół oświetla lampa podłogowa Apligue. Ponieważ ma szeroki zasięg, można ją także skierować na kanapę w salonie. Lampa przyjechała z Portugalii (projektantka Małgosia Kalenik sprowadza lampy wprost od producenta). Właścicielka zdecydowała się urządzić kuchnię szafkami z IKEA, co było znacznie tańsze niż zamawianie mebli kuchennych u stolarza. Choć zwykle robi się odwrotnie, tym razem najpierw została wybrana zabudowa, a dopiero potem architektka dopasowała wymiar ściany – było to możliwe, bo decyzję podjęto jeszcze na etapie przeróbek budowlanych. Szafki sięgają aż do sufitu, zwiększając powierzchnię do przechowywania.

Salon z kuchnią: mieszanie stylów w wystroju wnętrz

Na czym polega urządzenie „eklektycznego” wnętrza ze sprzętów pozornie nie do pary? W tej estetyce zamiast kompletów mebli, zestawów tkanin i barw w jednej tonacji wprowadza się kontrasty. Rzeczy nie do pary, z różnych epok oraz kręgów kulturowych, mogą się wzajemnie dopełniać. Umożliwiają komponowanie unikatowych aranżacji wnętrz, które podkreślają usposobienie i upodobania właściciela. Mimo wrażenia swobody i lekkości taki salon z kuchnią wymaga wyczucia podczas urządzania, aby zamiast pożądanego efektu nie stworzyć bałaganu.