Salon z kuchnią w kamienicy: eklektyczna mieszanka stylu loft i vintage ze szczyptą klasyki

2015-07-16 18:47

Aranżacja jasnego salonu z kuchnią w odrestaurowanej przestrzeni kamienicy to suma licznych inspiracji wybranych z rozwagą i umiarem. Zobaczcie jak błękitna kanapa, czarno-biała kuchnia, skórzany dywan i cegła na ścianie znalazły swoje stylistyczne uzasadnienie w jednej aranżacji salonu z kuchnią!

Spis treści

  1. Salon z kuchnią: to, co w lofcie najlepsze
  2. Salon z kuchnią: lata 20-te, lata 30-te...
  3. Salon z kuchnią: współczesna klasyka

Eklektyczne połączenie klasycznych motywów, takich jak stiukowe listwy przysufitowe, kaskadowe karnisze czy płycinowe fronty dolnych szafek kuchennych, z elementami stylu loft i vintage nadało aranżacji salonu z kuchnią w odrestaurowanej kamienicy artystowskiego sznytu. Przyglądamy się wnikliwie wszystkim elemenom aranżacji, zgłębiając każdy detal, chłonąc każdą inspirację...

Salon z kuchnią: to, co w lofcie najlepsze

Lekko industrialna stylistyka loft w aranżacji salonu z kuchnią w kamienicy musiała się pojawić po odsłonięciu oryginalnych cegieł na jednej ze ścian wnętrza. I choć ceglaną ścianę „oprawiono” w estetyczne ramy białej listwy przypodłogowej i sztukateryjnej listwy przysufitowej, jej surowy charakter umotywował wybór metalowej komody i dwóch industrialnych stolików kawowych – z drewnianymi blatami na metalowych stelażach. Minimalistyczne oświetlenie spotowe, rozmieszczone na przestrzeni sufitu wzdłużnie na białych listwach, daje bardzo współczesny efekt podświetlenia ceglanej ściany i zamierzone rozproszenie sztucznego światła w przestrzeni salonu z kuchnią. Modne i popularne we wnętrzach w stylu loft metalowe tablice z sentencjami wyeksponowano na czerwonej, metalowej komódce (w stylu zakładowych szafek pracowniczych) wespół z klasycznym malarstwem. Loftowy metal zagościł także w kąciku kuchennym, choć w nieco lżejszej interpretacji różowej, industrialnej lampy sufitowej. Prosty, minimalistyczny, okrągły zegar na ścianie pomiędzy oknami, umownie scala przestrzenie salonu i kuchni.

Mała łazienka, duży efekt! Elegancki projekt małej łazienki w kawalerce!

Salon z kuchnią: lata 20-te, lata 30-te...

Moda na antyki i dekoracje w stylu vintage wciąż pozostaje w natarciu. Szczególnie w przestrzeniach oryginalnej, zabytkowej tkanki miejskiej meble i wyposażenie „z epoki” doskonale przeplata się ze współczesnymi trendami, znajdując dla siebie historyczne i estetyczne umotywowanie. Sztukateryjne listwy przysufitowe estetycznie wykańczają wysokie stropy zabytkowych mieszkań, nie godząc w nowoczesną stylistykę sprzętów i dodatków w aranżacji. Kaskadowe karnisze ciekawie kontrastują z gładkimi (współczesnymi) zasłonami, w delikatnym odcieniu błękitu. Stylowe drewniane krzesła przy stole w kuchni poddano gruntownej restauracji, a siedzenia wykończono nową, czarno-białą  tapicerkę z motywem typu „psi ząb”. Dolne szafki kuchenne zróżnicowano z górnymi nie tylko pod względem kolorystycznym (czarny dół, biała góra), ale i stylistycznym. Charakterystyczne, płycinowe wykończenie frontów dolnych szafek kuchennych, z wyoblonym wałeczkiem tworzącym ramę, przywołało inklinację do stylu przedwojennych standardów wykończeniowych. Olejowana, drewniana podłoga na całej przestrzeni salonu z kuchnią to także element zaczerpnięty „z tamtych lat” (choć już nie w układzie klasycznej jodełki, jak to było powszechnie widziane we wnętrzach mieszkań międzywojennej inteligencji). Podobne umotywowanie znalazła dywanowa podłoga na trakcie w przedpokoju – ułożona z cementowych płytek w czarno-białej kolorystyce, nawiązuje do popularnej w międzywojennych kamienicach czynszowych podłogowej szachownicy. Choć już w zupełnie współczesnym opracowaniu graficznym. Rozłożysta palma w cynowej donicy, umieszczona w narożniku salonu, jak i skórzany dywan z krowiej skóry, to także popularne dekoracje wnętrz salonów i oranżerii w nieodżałowanych latach 20-tych i 30-tych...

SPRAWDŹ >> Jak wybrać zabytkowy mebel do wnętrza?

Salon z kuchnią: współczesna klasyka

Elementem kluczowym, stanowiącym niejako główną oś aranżacji salonu z kuchnią w kamienicy, stały się jednak nie stylowe meble czy industrialne dodatki, ale właśnie oryginalna kanapa na chromowanych nóżkach, w niezwykłym bo pastelowo błękitnym wybarwieniu. Umieszczona centralnie w połowie wnętrza salonu z kuchnią, pomiędzy dwoma oknami, stała się umownym podziałem przestrzeni na strefę kuchenną i wypoczynkową. Zabieg dzielenia przestrzeni sofą, bez konieczności lokowania jej koniecznie pod ścianą, to bardzo stylowa forma optycznego wydzielania przestrzeni i stylistycznego porządkowania wnętrza. Współczesna jest także górna zabudowa kuchenna, wykonana z białego, lakierowanego na błysk MDF-u, która optycznie podwyższyła przestrzeń wnętrza salonu z kuchnią. Wygodne otwieranie szafek typu tip-on umożliwiło rezygnację z burzących gładkie podziały górnej zabudowy uchwytów. Estetyczne, współczesne połączenie strefy górnych szafek i blatu kuchennego zapewniła tafla mlecznego, hartowanego szkła. Czarny, laminowany blat kuchenny z wpuszczanym zlewem i płytą indukcyjną, nawiązuje wykończeniem do matowych, czarnych parapetów i lekkiego, współczesnego kuchennego stołu. Klasycyzująca dolna zabudowa kuchenna kryje w sobie bardzo współczesne rozwiązania: lodówkę, piekarnik i zmywarkę. Wszystkie otwierane w wygodnym systemie tip-on.

Kontakt z pracownią:

ZEN INTERIORSwww.zeninteriors.p

inż. arch. Małgorzata Kamińskatelefon : + 48 22 247 85 25e-mail: biuro@zeninteriors.pl