Salon z kuchnią otwartą na gości: światło, wyspa kuchenna i mural w nowoczesnym wnętrzu

2015-07-08 19:39

Nowoczesny projekt salonu z kuchnią już od progu zachęca do niczym nieskrępowanego rozgoszczenia się. Wszystko za sprawą niedomkniętych i jasnych przestrzeni aranżowanego wnętrza. Mimochodem mijany z trasy przedpokoju salon, niezauważalnie przekształca się w jadalnię, którą z kolei wieńczy funkcjonalna i (dosłownie) otwarta na gości wyspa kuchenna. Poznajcie bliżej projekt Hanny Kłyk na salon z kuchnią pełne światła, sztuki, designu i gościnności!

Spis treści

  1. Salon sztuk w szarościach
  2. Salon z kuchnią otwartą na gości czyli kuchnia towarzyska
  3. Oświetlenie spotowe: jaśnie oświecony salon z kuchnią

Niedomknięte przestrzenie w projekcie otwartego salonu z kuchnią i jadalnią nie pojawiły się od razu. Dopiero wyburzanie i suwanie ścian stopniowo doprowadziło projektantkę Hannę Kłyk do stworzenia niezwykle przyjaznej i gościnnej strefy wypoczynkowo-jadalnej. Dzięki koncepcji przenikania przestrzeni salonu z kuchnią i jadalnią, zarówno kompleksowo jak i każde z wnętrz osobno, sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu: wspólnemu gotowaniu, jedzeniu czy wypoczywaniu na sofie. Brak podziału ścian we wnętrzu salonu z kuchnią wpłynął bezpośrednio na brak podziałów we wzajemnym z sobą przebywaniu. Czyż taka koncepcja nie jest wystarczającą rekomendacją projektu?

Salon sztuk w szarościach

Szary salon w otwartej przestrzeni mieszkania, spełnia rolę nie tylko wypoczynkową, ale i silnie inspiracyjną. Przebywanie w towarzystwie sztuki i designu relaksuje i koi nerwy, jednak wyłącznie w adekwatnej do kontemplacji oprawie. Stąd obrazy eksponowane na ścianie za rozległym narożnikiem - „Elektryfikacja VI” Krzysztofa Turlewicza i „Ściany” Barbary Levittoux-Świderskiej, wymusiły niejako stonowanie kolorystyki tła i całego otoczenia. Stąd niczym w galerii sztuki nowoczesnej mamy w salonie czystą, szarą przestrzeń, która koi i pozwala skupić się na dodatkach wybranych świadomie i z rozmysłem. Gołębia szarość ścian koresponduje z szarym wybarwieniem drewnianych paneli podłogowych. Kształt obydwu stolików kawowych w oprawie z jasnego drewna, kwadratowym kształtem i mlecznym kolorem szklanego blatu nawiązują nieco kształtu i kolorystyki sztuki na ścianie. Podręczny, również z kwadratowym blatem, stolik na skraju narożnika to dodatkowe wsparcie przy większej liczbie gości. Ciemnoszary narożnik ładnie wybija się z jasnoszarego tła ścian i podłogi. Podobnie jak nieco przeskalowana, udająca wyrośniętą lampkę biurkową, lampa podłogowa w kolorze antracytu. Wszystkie szarości występujące w salonie są zróżnicowane, przez co pięknie się przenikają i stanowią niejednorodne tło dla pozostałych mebli i detali, w tym designerskiego fotela RM58 w intensywnym, czerwonym kolorze.

Salon z kuchnią otwartą na gości czyli kuchnia towarzyska

Bezpośrednio z salonu nie wyłania się obraz kuchni technicznej, a jedynie barwna plama ściany jadalni, która w całej swojej rozciągłości pokryta została barwnym muralem. Zamierzenie rozpikselowana forma przedstawienia ściennego z bliska wydaje się być czystą ekspresją. Za to z perspektywy salonu  ukazuje roztańczone postaci. Taka zależność podkreśla rolę salonu jako miejsca nie tylko relaksu, ale i kontemplacji sztuki i designu. Przechodząc w kierunku jadalni nadal więc pozostajemy w strefie relaksu, o czym przypomina nam wielobarwna ściana, drewniany stół i nowoczesne formy białych krzeseł z tworzywa, na chromowanych stelażach. Duży, prostokątny, drewniany stół jadalniany z powodzeniem pomieści nawet ponadprogramowych gości. Gdy przyjdą za wcześnie bądź bez zapowiedzi, gospodarz nie wpada w panikę. Podejmuje głodnych przybyszy od razu przy stole, samemu zaś zaczyna przygotowywać główne danie w przestrzeni kuchni. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że stół jadalni i wyspa kuchenna znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Stąd osoba przygotowująca potrawy w kuchni jednocześnie uczestniczy w toku rozmów domowników i zaproszonych do stołu gości. Takie rozwiązanie sprzyja również wspólnemu przygotowywaniu posiłków i wzajemnych inspiracji rodem z włoskiej tradycji biesiadowania. Sama kuchnia utrzymana jest w monochromatycznej bieli, dzięki czemu nie odwraca uwagi od ekspresyjnej ściany z muralem. Nawet techniczny okap ponad wyspą kuchenną wybrano w kolorystyce śnieżnej bieli, za to kształtem przypomina on klasyczną lampę stołową z plisowanym abażurem. Gęsta zabudowa kuchenna skrywa liczne schowki i głębokie szafki, dzięki czemu żaden zbędny przedmiot nie stoi na wierzchu. Jedynym barwnym akcentem w całej przestrzeni roboczej białej kuchni jest złota, połyskująca mozaika ułożona wąskim pasem wzdłuż blatu kuchennego. Ciekawie i w sposób nieoczywisty urozmaica białą przestrzeń, nawiązując jednak swoją strukturą do rozpikselowanej formy ekspresyjnego murala w sąsiedztwie.

SPRAWDŹ: jak powstaje mural na ścianie w aranżacji wnętrz!

Oświetlenie spotowe: jaśnie oświecony salon z kuchnią

Kompleksowo zaprojektowane oświetlenie zarówno salonu, jadalni jak i samej kuchni, skupiono jednolicie wokół prowadzonych wzdłuż pomieszczeń białych listew z dedykowanym oświetleniem spotowym. Listwy umożliwiają przesuwanie pojedynczych świetlików w zależności od potrzeb, stąd aranżacja światłem jest ruchoma i dostosowuje się do bieżących potrzeb gospodarzy. Rozwiązanie takie nie jest nachalne, subtelnie skrywa się za pozostałymi elementami aranżacji, a jednocześnie daje zarówno przyjemnie rozproszone jak i intensywne światło, w każdym z pomieszczeń. Rozwiązanie idealne bo elastyczne i zaczerpnięte – a jakże – z oświetlenia dedykowanego galeriom sztuki.