W reprezentacyjnym i tradycyjnym domu funkcje strefy dziennej są zazwyczaj rozdzielone i nie łączy się salonu z jadalnią. Zamknięta kuchnia, jadalnia i salon stanowią osobne pomieszczenia. Wadą jadalni może być dla niektórych to, że nabiera charakteru oficjalnego, „świątecznego”. Na co dzień może być rzadko używana, bo w kuchni i tak trzeba urządzić dodatkowe miejsce do spożywania posiłków.

Salon z jadalnią:połowiczne połączenie

Wady tej nie ma usytuowanie stołu w wyraźnie wydzielonym, lecz otwartym aneksie. Najlepiej, gdy to miejsce wynika z ukształtowania przestrzeni salonu z jadalnią. Bardzo dobry pod tym względem jest plan w kształcie litery L. Dzięki temu jadalnia ma swoją wydzieloną przestrzeń, a przylegająca do niej otwarta kuchnia nie jest widoczna z głębi salonu. Układ sprzyja podziałowi salonu na strefy: wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną. Jednocześnie całe wnętrze jest jednoprzestrzenne, dzięki czemu poszczególne pomieszczenia mają mniejsze wymagania powierzchniowe – salon zyskuje dzięki sąsiedztwu jadalni i odwrotnie.

Salon z jadalnią: połączone strefy

Zdecydowane połączenie salonu z jadalnią kusi, by zrezygnować ze stolika śniadaniowego w kuchni. W ten sposób duży stół rodzinny ożywa i staje się jednym z centrów życia w salonie. Zapewnia kontakt wszystkich domowników, nikt nie jest odizolowany w kuchni, a jedząc kolację, można zerkać na telewizor.

Czasami taki stół jest także miejscem odrabiania lekcji – dzieci mimo posiadania własnych pokoi wolą być z rodzicami (później im to przechodzi, niestety). Ustawienie stołu w salonie, w sąsiedztwie mebli wypoczynkowych, wymusza też czasem mała powierzchnia domu. Powoduje to pewne niedogodności i problemy w aranżacji wnętrza. W takiej sytuacji często korzystnym rozwiązaniem jest zamknięcie kuchni. Dzięki temu stół i krzesła zyskują ścianę, na tle której dobrze się komponują, a widok kuchennego rozgardiaszu nie zakłóca atmosfery salonu. Stół powinien znaleźć się jak najbliżej wejścia do kuchni, a w niej samej potrzebny będzie stolik śniadaniowy.

Praktyczna porada: strefę wypoczynku i jedzenia możemy także wydzielić za pomocą zabudowy meblowej. Wystarczą do tego czasami niewysokie meble, kredens, fragment ściany. Miejsce jadalni można wyznaczyć także innym ukształtowaniem sufitu lub odmiennym wykończeniem podłogi.