Salon w stylu retro, lat 70., lub 80, zupełnie nowoczesny czy tradycyjny? Na co się zdecydować? Inspirując się mieszkaniami znajomych, zdjęciami w pismach wnętrzarskich i na stronach internetowych, staraj się określić, co tobie jest najbliższe. Co tobie najbardziej się podoba, w jakich wnętrzach najlepiej się czujesz, odpoczywasz. Bo nawet najpiękniejszy salon się nie sprawdzi, jeśli nie będzie odpowiadał twoim potrzebom. Podpowiadamy, jak urządzić salon.

Urządzamy nowoczesny salon

Gdy już wybierzesz swój styl, np. i wiesz jak urządzić salon - np. stylu nowoczesnym, bądź konsekwentna. To najważniejsze, żeby nie zgubić dobrego efektu. W nowoczesnych wnętrzach ważne są przestrzeń, lekkość, prostota, aranżacyjna oszczędność. Pamiętaj, że nowoczesny salon nie lubi przepychu. Gdy pokój nie jest zatłoczony meblami i dekoracjami, łatwiej da się wyeksponować ciekawe meble lub przedmioty. Na przykład w kąciku wypoczynkowym świetnie zagrają sofa o prostej formie i stylizowany fotel obok niej. Meble mogą być drewniane lub fornirowane. Kolory? Masz do wyboru salon urządzony w mocnych, kontrastowych barwach albo spokojny, neutralny utrzymany w jednej gamie barw, np. w bielach lub szarościach albo dwóch - bieli z odcieniami kremowymi albo w szarości z bielami.

Naturalnie, że eko, czyli przytulnie w salonie

Jeśli - urządzając salon w stylu eko – uważasz, że typowy dla niego zestaw barw ziemi: szarości, beżów, brązów jest zbyt monotonny, dodaj do niego kilka akcentów bieli, błękitu lub zieleni. Tylko trochę – to wystarczy, by ożywić salon urządzony w stylu eko. Ważne, żeby mocne akcenty nie zdominowały stonowanej bazy. Wybieraj także naturalne tworzywa (drewno, wiklinę) i tkaniny: lniane i bawełniane płótna, bawełny, wełny (mogą, oczywiście, mieć domieszki syntetyków, ale powinny wyglądać naturalnie). W salonie w stylu eko powinno być niewiele wzorów lub nawet wcale. Tu liczą się faktury, sploty, szorstkość tynku na ścianie, rysunki słojów drewna na podłodze i meblach.

Niezastąpiona tradycja: ponadczasowa aranżacja salonu

Dziś salon tradycyjny nie oznacza mieszczańskiego ciężkiego stylu. Ma być ciepły, przyjazny, pogodny, a nie przytłaczający nadmiarem wzorów, ciemnych nijakich barw, masywnych mebli. Urządzając salon tradycyjny, kieruj się zasadą – im mniej tym lepiej. Znaczący przykład - rozłożysta miękka kanapa będzie sprawiała wrażenie lżejszej, gdy z jej sąsiedztwa usuniesz nadmiar sprzętów czy dekoracyjnych przedmiotów i postawisz obok niej lampę o ciekawej formie. Staraj się także nie stosować zbyt wielu mocnych wzorów. Postaw na jeden, który będzie grał główną rolę, pozostałe niech będą subtelne, jedynie dopełniające aranżację  salonu.