Jak zaaranżować nowoczesny salon?

W salonie w stylu nowoczesnym stawia się na 3 elementy: prostotę, funkcjonalność i przestrzeń. Urządzając go, należy mieć zawsze na uwadze zasadę „mniej znaczy więcej” – nowoczesny pokój dzienny skłania się bowiem ku minimalizmowi. Ograniczamy więc w nim ilość wyposażenia i dekoracji, unikając efektu przeładowania. Bo w salonach tego typu przestrzeń odgrywa ważną rolę. Wybór mebli czy dodatków powinien być starannie przemyślany, ich ilość warto zastąpić jakością i dobrym designem.

W nowoczesnych salonach wykorzystujemy stonowane jasne barwy, które optycznie powiększają pomieszczenie niezależnie od jego wielkości: biele, szarości i beże. Intensywne lub kontrastowe kolory stosujemy zazwyczaj jedynie w dodatkach lub akcesoriach. Zdynamizują one pomieszczenie i nadadzą mu cieplejszy wyraz. W takich salonach ważną rolę odgrywa też oświetlenie.

Salony nowoczesne są proste, panuje w nich ład i elegancja, ale daleko im do skromności. Bo choć przepych to ostatnia pożądana w nich rzecz, nieobce są im odważne łączenia materiałów i kolorów: drewna, cegieł, płytek, betonu. Dzięki takim zabiegom nowoczesne salony nabierają rysów wyjątkowości.

Wyposażenie nowoczesnych salonów

Wybierając wyposażenie do nowoczesnych salonów, również należy dążyć do minimalizmu. Stosujemy w nich meble o prostej formie i geometrycznych kształtach, pozbawione zdobień. Im w pomieszczeniu mniej mebli, tym lepiej. Zdecydowanie najważniejsze z nich to sofa i stolik kawowy. Ten ostatni – nierzadko jako jedyny mebel w pomieszczeniu – wyróżnia się fantazyjnym kształtem czy wyrazistym kolorem. W ten sposób w aranżacji urządzonej harmonijnie i w sposób wyważony staje się elementem ją dynamizującym i ożywiającym. Oprócz tego warto postawić na jeden wyrazisty, charakterystyczny detal. W tej roli świetnie sprawdzą się np. lustro, podnóżek, lampa, obraz czy wspomniany wyżej stolik kawowy.

Salon w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny nie jest łatwym sposobem urządzania wnętrz. To wybór raczej dla osób uporządkowanych i poniekąd perfekcjonistów, niebojących się eksperymentować. Salon minimalistyczny jest odmianą nowoczesnego. Minimalizm w sposób radykalny ogranicza jednak ilość niemal wszystkiego: mebli, dodatków oraz kolorów (są stonowane i ze sobą współgrające). To dlatego w pokoju dziennym znajduje się jedynie to, co naprawdę konieczne. Jeśli chcemy nieco przełamać surowość wnętrza, możemy zastosować nieliczne dodatki, ale decydując się na nie, stawiajmy na ich celowość i minimalistyczny wygląd. Salon minimalistyczny to nie miejsce dla „łapaczy kurzu”. Najważniejsze są tutaj porządek, przestronność, niezaburzanie harmonii, ładu i spokoju płynącego ze świadomego eliminowania liczby przedmiotów. Zamiast ilości stawiamy w nich przede wszystkim na doskonałą jakość, design oraz oryginalne – nowoczesne – materiały: beton, stal, plastik, szkło, drewno. Styl minimalistyczny, w którym ważne jest zamiłowanie do ascetyzmu, to także świetny sposób na wyeksponowanie jednej dominanty w pomieszczeniu, która staje się jego wiodącą dekoracją (ciekawy mebel, obraz, tkanina).

Wyposażenie salonu w stylu minimalistycznym

Oryginalny design, geometryczne kształty, nietypowe połączenia materiałów, najwyższa jakość – przy wyborze mebli do salonu minimalistycznego stawiajmy właśnie na to. Pamiętajmy jednak, aby zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej” i tu nie przesadzać. To jeden element wyposażenia powinien być ozdobą salonu, reszta zaś ma stanowić dla niego stonowane tło. Urządzając salon w stylu minimalistycznym, warto więc postawić na fantazyjny stół lub krzesła wykonane z nietypowych materiałów, np. z betonu architektonicznego. Meble z betonu mają wiele zalet: są praktyczne  (mocne i wytrzymałe), odporne na działanie warunków atmosferycznych (świetne do wykorzystania również na zewnątrz!) oraz bardzo uniwersalne. Dobry pomysł na aranżację sprawia, że mogą stać się doskonałym, lekko awangardowym detalem w każdym nowoczesnym i minimalistycznym salonie.

Więcej na: www.modernline.info.pl
Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp. z o.o.