Zadbajmy szczególnie o oświetlenie w tych miejscach salonu, w których spędzamy najwięcej czasu – czyli na przykład w okolicy sofy, fotela w kąciku wypoczynkowo-czytelniczym, czy też nad stołem jadalnianym. Dobrze jeśli poza oświetleniem ogólnym ustawimy w ich okolicy na przykład lampy lub zamontujemy w salonie oświetlenie punktowe. Jeśli zamierzamy ustawić w salonie dużą lampę podłogową, zwróćmy uwagę, aby klosz osłaniał całkowicie żarówkę – w ten sposób zapewnimy w salonie przyjemne światło, które nie będzie raziło osób siedzących na sofie lub przy stole.

W oświetleniu salonu możemy również pomyśleć o małych lampkach ustawionych w różnych miejscach salonu, które dadzą przyjemne światło a dodatkowo oświetlą ciemne kąty salonu.

W oświetleniu salonu warto zastosować również dekoracyjne formy świetlne: awangardowe obiekty bliższe rzeźbom niż lampom oraz listwy świetlne uwypuklające istotne elementy wnętrza.

Oświetlenie sufitowe dobierajmy w zależności od wielkości naszego salonu: żyrandol w dużym suficie nie może być zbyt mały. Można też pomyśleć o kilku mniejszych punktach świetlnych umieszczonych na suficie. Ważne, abyśmy w oświetleniu salonu zadbali o to, aby w miarę potrzeby było w nim jasne, bądź przygaszone, nastrojowe oświetlenie.

dodatek: MjM - Domy, mieszkania, wnętrza 2013