SALON: jak wydzielić w nim kącik wypoczynkowy? Radzi architekt

2013-12-06 13:54

Warto, aby kącik wypoczynkowy w salonie urządzony był wygodnie i zapewniał minimum prywatności. Funkcjonalne umeblowanie salonu i dostosowanie na miarę naszych potrzeb, zagwarantuje komfortowy odpoczynek. Jak urządzić salon: radzi architekt.

Spis treści

  1. Kącik wypoczynkowy: salon dobrze zorganizowany
  2. Wygodny kącik wypoczynkowy w salonie

Nasze miejsce wypoczynku w mieszkaniu najczęściej znajdujemy w sypialni lub po prostu w salonie na wygodnej sofie czy kanapie. Dlatego urządzając kącik wypoczynkowy w salonie, tak ważne jest przede wszystkim dobranie komfortowych mebli wypoczynkowych – łóżka w sypialni, kanapy, sofy, czy narożnika do salonu, jak również foteli. Meble mają służyć wygodnemu siedzeniu czy leżeniu, ważne, aby nasze ciało i umysł mogły odprężyć się i rozluźnić. W przypadku łóżka w sypialni najistotniejsze jest przespanie pełnej nocy, ale nie mniej ważna jest możliwość krótkiej popołudniowej drzemki.

Kącik wypoczynkowy: salon dobrze zorganizowany

W urządzaniu salonu prawie nikt nie wyobraża sobie, aby pominąć w nim miejsca do wypoczynku. Zazwyczaj w tym otoczeniu przyjmujemy również naszych gości. Najczęściej kącik wypoczynkowy w salonie jest to reprezentacyjne miejsce pomieszczenia, na które składają się sofa czy kanapa z szezlongiem, ze stolikiem, oraz z możliwością oglądania telewizji. W większych salonach pojawiają się fotele, dodatkowe moduły kanap, gdzieniegdzie decydujemy się na kominek tradycyjny lub biokominek (możliwy w mieszkaniu również w bloku). To najczęściej spotykane połączenia, które pozwalają nam odpocząć – przy czytaniu ulubionej książki czy słuchaniu dobrej muzyki przy świetle kominka, przy oglądaniu filmu, na rozmowie z przyjaciółką przy herbacie lub możliwością zwykłej drzemki. Każdy z nas sam najlepiej wie, co jemu służy najbardziej, jaka forma wypoczynku.Czasami zdarza się „konflikt potrzeb” w jednym wnętrzu, co oznacza odmienne potrzeby domowników względem jednego pomieszczenia, bądź zwyczajnie nie ma dla wszystkich wystarczającej ilości zorganizowanego miejsca do wypoczynku. Najczęściej dotyczy to salonu – dziennej części wspólnej dla wszystkich domowników. Jeśli wiemy, że wzajemnie sobie nie będziemy przeszkadzać, jednak czujemy, że potrzebujemy własnego kąta, zastanówmy się nad wydzieleniem konkretnej strefy do wypoczynku w salonie.

Wygodny kącik wypoczynkowy w salonie

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na kącik wypoczynkowy w salonie jest wygodny fotel odpowiednio zaaranżowany we wnętrzu. To takie minimum, kiedy mamy niewiele miejsca w salonie. Możemy zaplanować jeden lub dwa w zestawieniu ze stolikiem kawowym, lampą podłogową czy małą biblioteczką w formie regału czy kilku półek. Fotel powinien być dla nas wygodny, z podłokietnikami, może mieć podnóżek, jak również wysokie oparcie, które pozwala „odizolować się” od otoczenia. Swoją formą powinien odpowiadać stylowi naszego mieszkania, a jego wielkość ściśle dopasowana do wielkości salonu. Jeśli nasz salon posiada ładne, niżej usytuowane okno/okna z ładnym widokiem, tym bardziej to odpowiednie miejsce na urządzenie kącika. Fotele najlepiej jest ustawić bokiem lub przodem do widoku (może być również pod kątem), nie jest zalecane natomiast całkowite odwrócenie się tyłem do okna. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać ciekawy widok lub chociaż wpadające światło słoneczne. Jeśli widok za oknem nie nadaje się do odsłaniania, dobrze jest ładnie „ubrać” okno i parapet tkaninami i dekoracjami (np. ulubionymi książkami, zdjęciami).

Więcej miejsca w salonie stwarza większe możliwości. Oprócz dodatkowych mebli: foteli czy wygodnej leżanki, można zastanowić się nad oddzieleniem tej strefy kącika wypoczynkowego od reszty salonu. Możemy to zrobić ładnym parawanem, ażurowym regałem, wysokimi roślinami, kotarą sznurkową lub inną delikatną tkaniną przepuszczającą światło, szklaną ścianką działową lub instalacją np. z linek stalowych i fotografii. Ważne, aby przegroda nie była „zamknięta”, jak w przypadku tradycyjnych ścianek działowych, inaczej całe wnętrze straci światło, pierwotny kształt i cenną powierzchnię, straci swoją spójność i przestronność.

Nasi Partnerzy polecają