Salon, jako pomieszczenie najbardziej chyba wielofunkcyjne, wbrew pozorom urządzić jest niełatwo. Wiemy bowiem, że musi pomieścić nie tylko wszystkich domowników w rodzinne niedziele na kanapie, ale i tabuny gości przy świątecznym stole czy z okazji imienin. Jak urządzić salon wygodny i ładny? Zazwyczaj towarzyszą nam idealistyczne założenia: dobrze, gdyby aranżacja salonu była elegancka i stylowa, a jednocześnie funkcjonalna i bezpieczna dla dzieci. Chcemy mieć w nim kominek, ale taki żeby nie parzył. Marzą nam się bujne kwiaty, ale takie które nie schną. Duże żyrandole, ale energooszczędne... i tak dalej. A tym czasem jest tylko jedno dobre rozwiązanie dla funkcjonalnie i przestrzennie zaprojektowanego salonu z oddechem – umiar.

Jak urządzić salon estetycznie i modnie? Dobrze jest, gdy wiemy jaki mamy gust, czyli co nam się podoba i dlaczego. Wówczas o wiele łatwiej jest nam wybrać rys ogólny wnętrza salonu, które stopniowo zapełniać będziemy kolejnymi sprzętami. Podczas urządzania salonu warto skupić się na podstawowych funkcjach, jakie chcemy, aby wnętrze spełniało (miejsce do wspólnego oglądania TV z możliwością podania kawy, kącik jadalny do przyjmowania gości, biblioteczka itp.). Zminimalizujmy te funkcje do kilku i względem nich dobierzmy konieczne sprzęty, pamiętając o zasadzie, że im ich mniej tym lepiej.

Gdy już wybraliśmy główne funkcje wraz z niezbędnymi do ich spełnienia meblami, zastanówmy się czy czegoś NAPRAWDĘ nam brakuje w aranżacji salonu. Czy chcemy stylowy fotel tylko dla siebie? Czy może brakuje nam kącika florystycznego? A może potrzebujemy miejsca na domową galerię obrazów w salonie? Nie bagatelizujmy wewnętrznych „chceń”, które tworzą w każdej aranżacji salonu niepowtarzalny i unikatowy styl. Oceńmy tylko, co jest nam niezbędne, a z czego tak naprawdę możemy zrezygnować.

Jak urządzić salon: ten jeden, jedyny .... mebel

Urządzanie salonu nie lubi pochopnych decyzji. Nie spieszmy się nigdy z zakupem domowego wyposażenia do salonu. Pomijając już kwestię braku rozeznania w ofertach i cenach spowodowanych pośpiechem, co ważniejsze - możemy bardzo łatwo ulec marketingowym trikom i kupić rzecz, z której na dłuższą metę nie będziemy zadowoleni. Wszystkie sprzęty kupowane „na lata” warto sobie wcześniej wyobrazić czy inaczej – wymarzyć. A sposobów na to jest mnóstwo. Praktycznie każdy salon meblowy czy hurtownia posiada swoją stronę internetową. Przeglądajmy oferty, skupiając się na konkretnym zadaniu poszukiwawczym (zadanie: kanapa, zadanie: regał, zadanie: lampa, itd.). Zanim zabierzemy się za urządzanie salonu zbierajmy zdjęcia, wycinki, adresy sklepów. Po wybraniu „tych jedynych” egzemplarzy, spróbujmy zestawić je ze sobą w wyobraźni. Często coś, co wydaje nam się ładne w pojedynkę, w towarzystwie traci na urodzie. I odwrotnie – czasem zestaw „dedykowany” trąci nudą i monotonią, prosząc się o stylowe towarzystwo. Podejmujmy liczne próby i kombinacje, aż znajdziemy najlepsze rozwiązanie do własnego salonu. WTEDY wybierzmy się na sklepowe poszukiwania, porównując detale, sposób wykonania i ceny. Z doborem dodatków wstrzymajmy się zaś na deser...

Jak urządzić salon: kolory, fasony, płaszczyzny i kształty

Oddech w salonie zapewni nam zachowanie harmonii i proporcji, zarówno w meblowym wyposażeniu, jak i w kolorze ścian i dodatków. Im prościej dobrane zestawienia kolorystyczne w aranzacji salonu, tym lepiej. Kombinacje w stylu „każda ściana w innym kolorze” jest rozwiązaniem dla nielicznych. Osoby poszukujące wrażenia przestrzenności powinny podczas urządzania salonu ograniczyć kolorystykę do jednego, góra dwóch odcieni w pomieszczeniu. Aby zachować harmonię wnętrza salonu, należy powstrzymać się od natłoku dodatków. Dekoracje powinny być przemyślane, nawiązujące stylem do całości wnętrza. Czasem lepiej jest pozostawić wrażenie niedosytu, niż zepsuć ogólny efekt natłokiem przypadkowych figurek, wazonów, szkatułek czy ramek. Otoczmy się wyłącznie przedmiotami, które lubimy najbardziej (z naciskiem na „najbardziej”).

Jak urządzić salon: Jego Wysokość Strop & diabeł tkwi w szczególe

Wysokie stropy loftów, czy przestrzenie z częściowo występującą antresolą tchną oddechem z natury rzeczy. Przestrzeń jest tu oczywista i nie trzeba jej markować wnętrzarskimi trikami. W klasycznych aranżacjach salonu tym szczególniej uważać musimy na oszczędność sprzętów, które dodatkowo zacieśniają przestrzeń. Gra kolorem, subtelnymi odcieniami tej samej tonacji na ścianach przyda nam wrażenia oddechu w salonie. Wprowadzając do stonowanego wnętrza jeden silny akcent kolorystyczny (np. kanapę) również odwracamy uwagę od niewielkiej przestrzeni. Salon wydaje się wówczas starannie przygotowaną sceną pod głównego aktora. I to on skupia wówczas uwagę, pomagając zlokalizować się bystrym kolorem, i złapać nam na niej głębszy oddech (w salonie).