Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble

Aranżacja wnętrza w mieszkaniu Agnieszki ma klimat rodem ze Skandynawii. Pani domu jest pod urokiem duńskiego wzornictwa. Podobają się jej odcienie pasteli i styl retro. Do tego nowoczesne meble, białe ściany i podłoga. Salon i kuchnia zostały połączone, co optycznie powiększa wnętrze.

Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble

Białe ściany i biała podłoga sprawiają, że 72-metrowe mieszkanie wygląda na przestronniejsze. Świerkowe deski nasączono białym olejem, który nadał kolor, ale nie zakrył jak farba sęków i słojów naturalnego drewna. Właścicielka nie żałuje wyboru takiego wykończenia podłogi, choć pedantom go nie poleca. Aranżacja wnętrza wykorzystuje nowoczesne meble: np. wspólną przestrzeń salonu i kuchni Agnieszka rozdzieliła kanapą z IKEA. Zdecydowała się na bladoróżowe obicie, bo wiedziała, że jej córeczki ucieszy taki słodki kolor.

Salon i kuchnia + biała podłoga

Salon i kuchnia to dominanta bieli, ale kolorowe dodatki w stylu retro rozpraszają jej chłód. Białe mieszkanie może być przytulne. Biała podłoga i  barwne dodatki tworzą świetne zestawienie. Aranżacja wnętrza mieszkania Agnieszki jest wyjątkowa także dzięki połączeniu: nowoczesne meble i meble z historią. W sąsiedztwie różowej kanapy postawiła stół na toczonych nogach, a obok uroczych dziecięcych mebelków starą pensjonarkę. - W naszym domu pojawia się tylko to, co nam się podoba. O to przecież chodzi w aranżacji wnętrza.

Styl retro i nowoczesne meble

Dodatki w stylu retro pojawiały się stopniowo, jako pamiątki z wakacji w Danii czy Francji lub przypadkowe zakupy. Gdy pięć lat temu urodziła się pierwsza córka, Agnieszka chwilowo zrezygnowała z pracy zawodowej, by się nią zająć. Po narodzinach drugiej całkowicie poświęciła się wychowaniu dzieci. W wolnych chwilach szukała w Internecie inspiracji do aranżacji wnętrza domu.
- Pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobiły na mnie bajecznie kolorowe talerze marki Rice. Zamarzyłam, by takie mieć - opowiada. - To one zaczęły przyciągać inne rzeczy o podobnym charakterze, równie barwne i pełne pozytywnej energii. Przez kilka lat gromadziła zdjęcia pięknych mieszkań, salonów i kuchni, mebli i dekoracyjnych przedmiotów w stylu retro. Zebrała całkiem sporą kolekcję. Półtora roku temu mąż podsunął jej pomysł, by podzieliła się nimi z innymi pasjonatami. Założyła bloga. Okazało się, że jest wielu ludzi, którym podobają się te same rzeczy. Ponieważ nie były osiągalne w Polsce, postanowiła je sprowadzać. Założyła sklep, w którym od roku sprzedaje nowoczesne meble, dodatki w stylu retro, tkaniny, naczynia i zabawki swoich ulubionych marek. Dostała też propozycję prowadzenia w telewizji programu „Mini Deco”. Z pasją opowiada w nim o aranżacji wnętrz pokoi dziecięcych.

Aranżacja wnętrza na wzór skandynawski

W Skandynawii zamiast naczyń na półkach stawia się książki w ładnych obwolutach. Jak na wystawie w księgarni. To teraz supermodne przy aranżacji wnętrza. My nie podążamy za trendami, więc mój salon i kuchnia będą pełne pięknej ceramiki: dekoracyjnych, ręcznie malowanych talerzy (tu także przewija się styl retro). Wykonanie mebla do ekspozycji można zlecić stolarzowi. Półki powinny mieć wyżłobione rowki, by ustawione na nich przedmioty się nie zsuwały.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Majewska Stylizacja: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY