Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble

Aranżacja wnętrza w mieszkaniu Agnieszki ma klimat rodem ze Skandynawii. Pani domu jest pod urokiem duńskiego wzornictwa. Podobają się jej odcienie pasteli i styl retro. Do tego nowoczesne meble, białe ściany i podłoga. Salon i kuchnia zostały połączone, co optycznie powiększa wnętrze.

Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble
Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble

Białe ściany i biała podłoga sprawiają, że 72-metrowe mieszkanie wygląda na przestronniejsze. Świerkowe deski nasączono białym olejem, który nadał kolor, ale nie zakrył jak farba sęków i słojów naturalnego drewna. Właścicielka nie żałuje wyboru takiego wykończenia podłogi, choć pedantom go nie poleca. Aranżacja wnętrza wykorzystuje nowoczesne meble: np. wspólną przestrzeń salonu i kuchni Agnieszka rozdzieliła kanapą z IKEA. Zdecydowała się na bladoróżowe obicie, bo wiedziała, że jej córeczki ucieszy taki słodki kolor.

Salon i kuchnia + biała podłoga

Salon i kuchnia to dominanta bieli, ale kolorowe dodatki w stylu retro rozpraszają jej chłód. Białe mieszkanie może być przytulne. Biała podłoga i  barwne dodatki tworzą świetne zestawienie. Aranżacja wnętrza mieszkania Agnieszki jest wyjątkowa także dzięki połączeniu: nowoczesne meble i meble z historią. W sąsiedztwie różowej kanapy postawiła stół na toczonych nogach, a obok uroczych dziecięcych mebelków starą pensjonarkę. - W naszym domu pojawia się tylko to, co nam się podoba. O to przecież chodzi w aranżacji wnętrza.

Styl retro i nowoczesne meble

Dodatki w stylu retro pojawiały się stopniowo, jako pamiątki z wakacji w Danii czy Francji lub przypadkowe zakupy. Gdy pięć lat temu urodziła się pierwsza córka, Agnieszka chwilowo zrezygnowała z pracy zawodowej, by się nią zająć. Po narodzinach drugiej całkowicie poświęciła się wychowaniu dzieci. W wolnych chwilach szukała w Internecie inspiracji do aranżacji wnętrza domu.
- Pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobiły na mnie bajecznie kolorowe talerze marki Rice. Zamarzyłam, by takie mieć - opowiada. - To one zaczęły przyciągać inne rzeczy o podobnym charakterze, równie barwne i pełne pozytywnej energii. Przez kilka lat gromadziła zdjęcia pięknych mieszkań, salonów i kuchni, mebli i dekoracyjnych przedmiotów w stylu retro. Zebrała całkiem sporą kolekcję. Półtora roku temu mąż podsunął jej pomysł, by podzieliła się nimi z innymi pasjonatami. Założyła bloga. Okazało się, że jest wielu ludzi, którym podobają się te same rzeczy. Ponieważ nie były osiągalne w Polsce, postanowiła je sprowadzać. Założyła sklep, w którym od roku sprzedaje nowoczesne meble, dodatki w stylu retro, tkaniny, naczynia i zabawki swoich ulubionych marek. Dostała też propozycję prowadzenia w telewizji programu „Mini Deco”. Z pasją opowiada w nim o aranżacji wnętrz pokoi dziecięcych.

Aranżacja wnętrza na wzór skandynawski

W Skandynawii zamiast naczyń na półkach stawia się książki w ładnych obwolutach. Jak na wystawie w księgarni. To teraz supermodne przy aranżacji wnętrza. My nie podążamy za trendami, więc mój salon i kuchnia będą pełne pięknej ceramiki: dekoracyjnych, ręcznie malowanych talerzy (tu także przewija się styl retro). Wykonanie mebla do ekspozycji można zlecić stolarzowi. Półki powinny mieć wyżłobione rowki, by ustawione na nich przedmioty się nie zsuwały.

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Majewska Stylizacja: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY