Dodatki dekoracyjne pełnią bardzo ważną rolę w aranżacji każdego wnętrza. Niejednokrotnie to one nadają muindywidualny charakter, uzupełniają i podkreślają styl całej aranżacji. Jedną z form dekoracji wnętrza mogą być rzeźby lub figurki, które mimo upływu lat znajdują się wśród wiodących trendów. Z biegiem czasu ich forma się zmienia, dopasowując się do aktualnych trendów wnętrzarskich. Pisząc o figurkach dekoracyjnych nie możemy zapominać również o klasyce, którą prezentuje między innymi Ćmielów. Figurki zaprojektowane w latach 50. i 60. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a wyprodukowane w fabryce AS Ćmielów, są synonimem polskiego designu. Projektanci figurek udowodnili, że porcelanowa ozdoba do wnętrza może stać się małym dziełem sztuki. Od tego czasu zmieniło się postrzeganie małych ozdób, które zdobią mieszkania i domy.

Figurki dekoracyjne w aranżacji salonu: jak je wybrać?

Figurki dekoracyjne znajdziemy niemal w każdym polskim mieszkaniu. Dodatki zazwyczaj wybieramy w zależności od tego w jakim stylu urządzone jest wnętrze. Warto pamiętać, że muszą one pasować do stylu panującego w aranżacji całego mieszkania, tylko wtedy staną się one ciekawym uzupełnieniem wybranego pomieszczenia. Decydując się na zakup figurek lub rzeźb warto wziąć po uwagę ich funkcję. Małe ozdoby mogą stać się elementem większej kompozycji, z kolei duże figurki najczęściej stają się główną dekoracją całego wnętrza, podkreślając jego charakter. Ilość i wielkość elementów dekoracyjnych we wnętrzu powinniśmy doskonale przemyśleć. W końcu chodzi nam o to, aby dekoracje prezentowały się estetycznie i podkreślały wystrój panujący we wnętrzu, a nie przytłaczały i sprawiały wrażenie bałaganu.

Figurki dekoracyjne: dobieramy dodatki do stylu wnętrza

Figurki dekoracyjne mogą się pojawić w każdym wnętrzu pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Najczęściej pojawiają się one w salonie na komodach, regałach z książkami czy na półkach nad kominkiem. Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym pasują figurki ze zwierzętami czy motywami zaczerpniętymi z natury. Może to być ponadczasowy kot z Ćmielowa, lew z marmuru czy słoń w kolorze starego srebra. Nowoczesne wnętrza ograniczają obecność dodatków do minimum, dlatego ich wybór musi być dokładnie przemyślany. Najczęściej będą to pomalowane napisy lub litery wykonane np. z drewna. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej rolę dodatków przejmują dekoracyjne lampiony, świeczniki i ramki ze zdjęciami. Te ostatnie możemy zobaczyć nie tylko wiszące na ścianach, ale również ustawione na komodach czy oparte o ścianę np. w sypialni. Figurek dekoracyjnych nie może zabraknąć również we wnętrzach urządzonych w stylu eklektycznym, tam mogą się one pojawić w postaci pamiątek po dziadkach czy pradziadkach. Wnętrza w stylu prowansalskim i shabby chic również są doskonałym miejscem na ekspozycję figurek dekoracyjnych. W tego typu aranżacjach nie musimy ograniczać ich ilości. Warto jednak zachować umiar i pamiętać o tym, że każdą z tych figurek co jakiś czas musimy wytrzeć z kurzu. Zainspirujcie się naszą galerią. Znajdziecie w niej aranżacje wnętrz z figurkami dekoracyjnymi i propozycje dodatków w różnych stylach!

W materiale wideo znajdziecie pomysł na salon w lofcie: